fbpx

Kliknij tutaj i przesłuchaj cały podcast lub przeczytaj poniżej:

Rozluźnianie mięśni dna miednicy? Ale po co?!

Wiem, zazwyczaj jak już słyszy się o mięśniach dna miednicy (powszechnie znanych jako mięśnie Kegla), to raczej są to informacje o wzmacnianiu, zarówno w ciąży, jak i po porodzie. Tak samo, gdy wpiszemy w wyszukiwarkę „nietrzymanie moczu”, czyli najbardziej powszechny problem związany z dnem miednicy, to wyskakują nam ćwiczenia wzmacniające.

A tu nic bardziej mylnego! Problemy z dnem miednicy bardzo często wynikają z ich nadmiernego napięcia!

A to dlatego, że mięśnie te kumulują w sobie napięcia, które powstały na skutek aktywacji części współczulnej układu nerwowego – tej części odpowiedzialnej za reakcję na stres: „WALCZ LUB UCIEKAJ!”

Weź pod uwagę, że stresem dla Twojego układu nerwowego może być zmęczenie fizyczne i psychiczne, niewyspanie, nerwy, strach, obawy, ale też uraz, w tym nacięcie krocza czy cesarskie cięcie.

Jeśli jesteś na tym początkowym etapie wzmacniania to pobierz ZA DARMO pierwszy rozdział wideo-e-book'a PROGRAM ĆWICZEŃ PO CIĄŻY - dowiesz się jak bezpiecznie i skutecznie zabrać się do wzmacniania od "zera":

.

Jakie mogą być objawy nadmiernego napięcia mięśni dna miednicy?

Poza wspomnianym wcześniej wysiłkowym nietrzymaniem moczu, często zdarza się ból przy współżyciu, ból w miednicy, kroczu, bóle miesiączkowe, zaparcia. Nadmiernie napięte mięśnie są niezdolne do prawidłowej pracy – nie umieją się rozluźnić, ale nie umieją też spiąć się, gdy jest to faktycznie potrzebne.

Natomiast w celu pełnej diagnozy konieczne jest wybranie się na badanie do fizjoterapeuty uroginekologicznego!

Czy można zrobić coś poza wizytą u fizjoterapeuty?

Tak! Można samodzielnie rozluźniać mięśnie dna miednicy, i tak na prawdę to rozluźnianie gorąco polecam każdej zabieganej Mamie, a nawet więcej – każdej współczesnej zalatanej kobiecie pracującej 🙂

Myślę, że każda z nas ma sporo różnych stresów, obowiązków na głowie, spraw do zamartwiania się i generalnie notorycznie brakuje nam tego „luzu”.

Jak rozluźnić mięśnie dna miednicy?

Wbrew pozorom nie jest to łatwa sprawa. Po pierwsze mięśnie te położone są głęboko i trudno je wyczuć, po drugie ciężko jest nam pozbyć się z życia stresów, po trzecie… żeby je rozluźnić musimy najpierw zająć się oddechem!

Jak opowiadałam w tym podcaście, mięśnie dna miednicy współpracują z przeponą. Jeśli w przeponie jest sztywno, to i w mięśniach dna miednicy będzie sztywno. Zacznij więc od poruszenia przepony – możesz wykonać ćwiczenie z ręcznikiem lub bandażem elastycznym/ gumą, otaczającym dolne żebra. Bierz wdech „w ręcznik”, tak, żeby poczuć, że faktycznie wdech porusza Twoje dolne żebra. Wydłużaj fazę wydechu, uspokajaj go.

Następnie możesz przyjąć pozycję np. w ukłonie japońskim (na górnym zdjęciu) – oddychaj w dolne żebra, w plecy, a na wydechu rozluźniać ciało (zwróć uwagę na szczęki i barki!)

Jeśli takie ćwiczenia są dla Ciebie nowością, to sprawdź Program po ciąży, który bezpiecznie przywróci Ci zdrowe i sprawne ciało po porodzie (bez czasochłonnych ćwiczeń!)

Pamiętaj, że mięśnie dna miednicy pełnią bardzo ważną role stabilizacji narządów miednicy i dolnego odcinka kręgosłupa! Nie bagatelizuj żadnych problemów tego obszaru, bo odbija się to bezpośrednio na zdrowiu i jakości życia.

Co w następnym odcinku? Szykuj się na mocny brzuch, bo opowiem Ci, jak wzmocnić go po ciąży!

A pełne wzmacnianie dla Mam pod kątem ćwiczeń dynamicznych znajdziesz w Programie ćwiczeń dla zabieganych Mam:

Promocja!

Jesteś Mamą z milionem obowiązków na głowie? Chcesz wreszcie wrócić do formy po ciąży, ale nie masz totalnie do tego głowy, jesteś w ciągłym niedoczasie i co zaczynasz, to rozmywa się po kilku dniach?

Ten program to właśnie odpowiedź na potrzeby kobiet, które są już zmęczone zalataną codziennością i chcą wreszcie mądrze wesprzeć zdrowie swojego ciała, by lepiej czuć się ze sobą. Wiem, że natłok codziennych obowiązków tego nie ułatwia – dlatego program bazuje na krótkich, ale efektywnych treningach i Twoich zwykłych codziennych czynnościach!

Zamiast godzinnych treningów oderwanych od rzeczywistości, łap 20 minut najskuteczniejszych ćwiczeń i ciesz się świetną formą!

Chcesz cieszyć się sprawnym i zdrowym ciałem, ale nie wiesz od czego zacząć? Umów się na konsultację online - dowiesz się jak bezpiecznie ćwiczyć by osiągać lepsze efekty!

A jeśli niedawno urodziłaś dziecko, to pobierz bezpłatnie pierwszy rozdział Programu ćwiczeń po ciąży i odzyskaj dobrą formę!

 

Hej, fajnie, że tu wpadłaś! Jeśli jeszcze się nie znamy, to jestem Hela Ignatowska i pomagam mamom i przyszłym mamom być w dobrej formie i cieszyć się zdrowiem poprzez świadomy trening. Dołącz do bezpłatnej grupy na Facebook’u, gdzie dzielę się praktyczną wiedzą i nie zapomnij pobrać bezpłatnych materiałów, które mam dla Ciebie w prezencie!

 

To tyle na dziś, mam nadzieję, że baterie podładowane! 💪

Dobrego dnia,

Hela | @naladujbaterie

P.s. Koniecznie odwiedź mnie na Instagramie, gdzie bywam najczęściej!