Kliknij tutaj i przesłuchaj cały podcast:
Często myślimy o powrocie do mocnych ćwiczeń, w kategoriach „ile czasu potrzebuje ciało na regenerację”
Ok, czas jest niewątpliwie tutaj bardzo potrzebny, ale nie jest to jedyny warunek. A cała reszta zależy już od naszych działań – od tego co zrobimy, lub czego nie zrobimy. Od tego, czy wzmocnimy mięśnie osłabione ciążą i porodem, zanim pójdziemy na pierwszy fitness, czy też będziemy bezczynnie czekać, aż samo się zregeneruje. Od tego, czy poprawimy postawę ciała, którą zmieniła ciąża, a początki macierzyństwa dołożyły jeszcze więcej garbika na plecach i wypychania brzucha do przodu. Czy też stwierdzimy „Aaa to mało ważne, nie przeszkadza mi”.
Ale niezależnie od podjętej decyzji ciało sobie poradzi…
…tylko nie zawsze będzie to zgodne z naszymi oczekiwaniami.
Powrót do formy, zdrowy kręgosłup i świetna sylwetka bez długich treningów i wychodzenia na siłownię?
Zapisz się do mojej listy i odbierz bezpłatny dostęp do ekspresowego treningu – sprawdź jak ćwiczyć świadomie i efektywnie!
Gratuluję, pierwszy trening jest w drodze! Ale najpierw sprawdź skrzynkę i potwierdź swój e-mail (zajrzyj w spam!), żebym mogła wysłać Ci Twój prezent!
O co chodzi w kompensacjach?
Wytłumaczę na przykładzie. Moja Klientka chodziła zawsze na obcasach. Pierś wypięta do przodu, tyłeczek do tyłu, szczupła, wysoka i wyprostowana. Na pierwszy rzut oka wszystko pięknie. Ale od lat nie była w stanie wyćwiczyć brzucha. Wszystko super, a brzuch zawsze nie taki.
Mam więc zadanie dla Ciebie. Stań na palcach, wypchnij pierś w przód, jakbyś się chciała maksymalnie wyprostować. Co się dzieje z Twoimi dolnymi żebrami? UNOSZĄ SIĘ! Pozwalając brzuchowi się leniwie rozluźnić, a napięcie idzie w stronę pleców.
I teraz wyobraź sobie, że w tej pozycji jesteś non stop. Że pracujesz po kilkanaście godzin dziennie, więc cały czas musisz być super prosta i wysztywniona. Co zrobi ciało? Przyzwyczai się. Grzecznie przemilczy całą niedogodną sytuację. Zacznie kompensować – skoro brakuje napięcia w mięśniach brzucha, które potrzebne jest do stabilizacji, to napnie inne mięśnie, żeby się wystabilizować, które w normalnych warunkach nie są za to odpowiedzialne.
Usztywni ciało, „zabetonuje” je w takiej nieprawidłowej pozycji – to jego ratunek, by móc robić to, czego od niego chcemy. A więc biegać, skakać, robić brzuszki itd. Poradzi sobie – tak jak u mojej Klientki, tylko trochę bolały ją lędźwia. Problem pojawił się dopiero wtedy, gdy chciała pozbyć się wystającego brzucha. A brzuch wcale nie chciał zniknąć i nie ma co się dziwić, w końcu jej ciało świetnie nauczyło się radzić sobie bez jego wsparcia.
Dlatego nie czekaj bezczynnie, ale działaj z głową!
Im mniej czasu minęło od porodu, tym Twoje ciało będzie bardziej „chłonne” i mniej nabyło różnych kompensacji. Ale nawet jeśli urodziłaś już dawno, to nie zwlekaj, tylko działaj – im szybciej, tym będzie Ci łatwiej.
Jeśli też chcesz wreszcie cieszyć się świetną formą, mimo, że masz milion obowiązków na głowie to mam dla Ciebie rozwiązanie!
„Program ćwiczeń dla zabieganych Mam” to krótkie, ale efektywne treningi budujące nie tylko sprawność, ale i świadomość ciała!
Hej, fajnie, że tu wpadłaś! Jeśli jeszcze się nie znamy, to jestem Hela Ignatowska i pomagam mamom i przyszłym mamom być w dobrej formie i cieszyć się zdrowiem poprzez świadomy trening. Dołącz do bezpłatnej grupy na Facebook’u, gdzie dzielę się praktyczną wiedzą i nie zapomnij pobrać bezpłatnych materiałów, które mam dla Ciebie w prezencie!
To tyle na dziś, mam nadzieję, że baterie podładowane! 💪
Dobrego dnia,
Hela | @naladujbaterie
P.s. Koniecznie odwiedź mnie na Instagramie, gdzie bywam najczęściej!