fbpx

Pij wodę, będziesz wielki

edf

Ostatnio na treningu szczupła dziewczyna z 0,5 l buteleczką wody spytała mnie, czy mam jakiś złoty środek na cellulit. Spojrzałam na butelkę i w odpowiedzi spytałam czy pamięta, żeby pić wodę 🙂 Oczywiście pamięta, ale w sumie wyszło, że rano tylko kawka, potem trening, w pracy to człowiek zalatany jest i nie myśli czy mu się chce pić, czy nie, ale ma dystrybutor, więc coś tam zawsze łyknie, a w domu to szklankę wody z cytryną, bo to zdrowe jest, a poza tym wody z kranu to bez cytryny nie da się wypić… Pomyślałam sama do siebie – nie oceniaj, a Ty pijesz wystarczająco? No niestety, to takie oczywiste i banalne, że założę się, że niejedna osoba szuka rozwiązań swoich problemów gdzieś wysoko, zamiast zacząć od podstaw. Bóle stawów, zmęczenie, problem z koncentracją, ogólne osłabienie, problemy z regeneracją, bóle brzucha, zawroty głowy – to tylko część z tego, co może nam wyrządzić nie picie wody. No to dziś post o wodzie 😀

Na początek o różnych rodzajach wody. Dlaczego picie wody z kranu i dystrybutora to nie to samo co picie wody mineralnej?

Woda mineralna pochodzi z udokumentowanych źródeł podziemnych i zawiera składniki mineralne w różnej ilości (najwięcej mają wody wysokozmineralizowane – powyżej 1500 mg/l, potem są średniozmineralizowane – 500-1500 mg/l, następnie niskozmineralizowane – 50-500 mg/l). Taka woda nie jest uzdatniana i nie zawiera żadnych dodatków. Natomiast woda źródlana z dystrybutora zazwyczaj zawiera bardzo małe ilości składników mineralnych, podobnie jak woda z kranu. Uwaga na wody mineralne, ale niskozmineralizowane – one również zawierają bardzo małe ilości minerałów, czasem nawet mniejsze niż woda źródlana. Picie takich rodzajów wody dłuższy czas przy aktywnym trybie życia może powodować zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.

W takim razie jaką wodę wybrać?

  • woda wysokozmineralizowana świetnie sprawdzi się okołotreningowo (skupiamy się na zawartości potasu, magnezu i wodorowęglanów)
  • woda bogata w wodorowęglany – dobra dla osób z nadkwasotą
  • woda bogata w magnez – dobra dla osób przemęczonych, przetrenowanych czy kawoszy
  • woda bogata w sód – odpowiednia dla osób, które się mocno pocą (czyli w sam raz na Cross Training :P)
  • woda uboższa w sód – lepsza dla osób z podwyższonym ciśnieniem
  • woda bogata w wapń i magnez – przydatna dla osób na dietach redukcyjnych
  • wody średniozmineralizowane – dobre do picia w ciągu dnia dla osób aktywnych
  • wody niskozmineralizowane – dla osób mało aktywnych, dzieci, starszych, przy umiarkowanej temperaturze otoczenia

Z wodą jak ze wszystkim – trzeba znaleźć złoty środek. Dobrze jest też zmieniać rodzaje wody, dopasowywać do pory roku, aktywności fizycznej, rodzaju pracy, stanu zdrowia.

Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na wodę to zależy ono od wielu czynników: wieku (masy ciała), płci, temperatury i wilgotności otoczenia, rodzaju aktywności fizycznej, stanu zdrowia, rodzaju diety. Przeliczników też jest kilka, tutaj podrzucam Wam dwa:

  •  1 kcal diety = 1 ml wody
  • 300 ml na każde 10 kg masy ciała – oczywiście plus uzupełnienie płynów do treningu.

I jak wyliczenia – jest dobrze, czy wypadałoby się trochę nawodnić?

Wpis napisałam w oparciu o książkę: „Dietetyka Sportowa. Co jeść, by trenować efektywnie” Justyna i Krzysztof Mizera – bardzo polecam!

Hela

Odwiedź mnie na instagramie
Hela Ignatowska
Hela Ignatowska

Hej, fajnie, że tu wpadłaś! Jeśli jeszcze się nie znamy, to jestem Hela Ignatowska i pomagam mamom i przyszłym mamom być w dobrej formie i cieszyć się zdrowiem poprzez świadomy ruch, którego uczę w moich programach treningowych.

Czytaj dalej
Dla mam

Odzyskaj sprawne ciało bez długich treningów

Pobierz bezpłatnie praktyczny planer „Powrót do formy krok po kroku”. Dowiedz się od czego zacząć ćwiczenia po ciąży i przekonaj się, jak być w świetnej formie będąc mamą na full etat.

.
Dla kobiet w ciąży

Przejdź ciążę lekko i sprawnie!

Pobierz bezpłatny poradnik SPRAWNE CIAŁO W CIĄŻY i dowiedz się, jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży! Dodatkowo, co 2 tygodnie otrzymasz ode mnie wskazówki związane z ruchem w ciąży, by pomóc Ci wejść gładko w macierzyństwo.

.