fbpx

Brzuch po ciąży – ćwicz bez presji

Jak-ogarnac-brzuch-po-ciazy-Naladuj-baterie-z-Hela

Wiele kobiet, które już urodziły, czują, że ich brzuch po ciąży jest momentami tak wystający…. jak w ciąży! Często słyszę od Klientek, które zgłaszają się do mnie na treningi indywidualne po porodzie, że bardzo je to zaskoczyło, że brzuch po ciąży, wcale się tak łatwo i szybko nie wchłania, jak to widziały np. u różnych influencerek na Instagramie. Niestety nadal zdarza się, że świeżo upieczone mamy zostają wpędzone w „brzuszną presję” jeszcze w szpitalu – przez porównywanie czy uszczypliwe uwagi…

„Czułam się okropnie, miałam wrażenie, że mój brzuch po ciąży jest jeszcze większy niż przed! Wzdęty, obolały, jakby nie mój… Na dodatek dziewczyna, która była razem ze mną na sali, śmigała jakby w ogóle nie rodziła, a jej brzuch był 5 razy mniejszy niż mój. A kiedy położna skwitowała – było wziąć się w garść i urodzić naturalnie, a tak to się teraz będzie męczyć z takim brzuchem – po prostu rozpłakałam się.”
Author

To nie jest wcale odosobniona historia.

Słyszę podobne doświadczenia od wielu kobiet. Piszą często na IG, że nikomu się nie przyznają, bo przecież mamie „nie wypada” martwić się o swój wygląd. Są załamane odbiciem w lustrze, ale w dobie #bodypositive przecież nie wypada mówić takich rzeczy.

Brzuch po ciąży staje się czymś wstydliwym, czymś, co należy ukrywać pod oversize’owymi koszulkami.

I jak to jest, że inne matki tydzień po porodzie wrzucają zdjęcia, na których wyglądają jakby nigdy nie były w ciąży…

Pamiętaj jednak, że to co widzisz na zdjęciach w social media wcale nie jest czymś „normalnym”. Widzisz tylko ty, ile ktoś chce pokazać. Nic więcej. Ja w mojej pracy mam o wiele większy przekrój i uwierz mi – płaski brzuch tydzień po porodzie to ogromna rzadkość.

Ale to nie wszystko!

Atrakcyjny i płaski brzuch nie jest gwarancją zdrowia ani prawidłowego funkcjonowania. Za tym płaskim brzuchem może kryć się popuszczanie moczu przy każdym kichnięciu i gorączkowe zmienianie podpaski pomiędzy zajęciami fitness. Dlatego chciałabym uwolnić Cię od tej dzikiej presji na płaski brzuch. Staram się zawsze to podkreślać – zadbaj najpierw o zdrowie i funkcję, a wygląd przyjdzie „przy okazji”. W drugą stronę niestety to nie działa…

Jak ćwiczyć brzuch po ciąży bez presji

Nie-porównywanie się do infuencerek na social media i przyjęcie tego, że wystający brzuch po ciąży jest normalną sprawą to ważny krok, ale oczywiście samo podejście nie zmieni Twojego wyglądu. Potrzebujesz ćwiczeń – ale nie takich typowych brzusznych killerów. To nie zadziała na brzuch po ciąży. Jeśli lubisz takie treningi, to uczulam Cię – ważne, żebyś wracała do dawnych treningów stopniowo i świadomie. Krok po kroku, we własnym tempie, a idealnie – z programem ćwiczeń dopasowanym do Twojej sytuacji.

Podstawą ćwiczeń na brzuch po ciąży powinien być trening nastawiony na odbudowę funkcji mięśni brzucha i dna miednicy

To daje o wiele więcej niż efekt wizualny – zdrowie na co dzień i siłę do ulubionych aktywności. Treningi funkcjonalne dla brzucha i mięśni dna miednicy znajdziesz na platformie treningowej dla mam i przyszłych mam NAŁADUJ BATERIE. A jeśli zmagasz się rozejściem mięśni brzucha czy nietrzymaniem moczu, to polecam Ci pakiet dostępu do platformy z konsultacjami indywidualnymi, podczas których mogę dopasować plan treningów pod kątem Twoich dolegliwości.

Ćwicz mądrze z platformą treningową dla mam i przyszłych mam i ciesz się sprawnym ciałem!

Naładuj baterie odżywczym ruchem i żyj w pełni – w ciąży, po porodzie i w macierzyństwie. Bez długich i nudnych treningów, bez presji i ciśnienia, z lekkością i dobrą energią.

Czy na pewno można „zrzucić” brzuch po ciąży bez katowania go mocnymi treningami?

Tak – zobacz sama, jak wyglądało to u mnie.

Zaczęłam od spokojnego usprawniania ciała – z dokładnie tymi samymi treningami, które znajdziesz w module połogowym na platformie treningowej dla mam i przyszłych mam. Dalej przeszłam do treningów funkcjonalnych dla brzucha – znajdziesz je w module „Sprawny brzuch” na platformie. Bez męczących treningów, bez katowania brzucha – z szacunkiem do ciała i zrozumieniem jego potrzeb.

Naladuj-baterie-brzuch-po-ciazy-6-tygodni-metamorfoza
Brzuch-po-ciazy-odczaruj-go
W ćwiczeniach po porodzie nie chodzi o zrzucanie brzucha po ciąży, czy spalanie tkanki tłuszczowej, ale o odbudowę, regenerację i powrót do sprawności. Płaski i atrakcyjny brzuch powinien być też zdrowy. Bardzo mi zależy, żebyś w ten sposób patrzyła na swoje ciało. Z szacunkiem, empatią i troską. Stawiając nie tylko na efekty, ale też na bezpieczeństwo.
.

Nie patrz na swoje ciało przez pryzmat „niedoskonałości”. Spójrz na nie, jako na swojego wiernego kompana, który wspiera Cię każdego dnia. I pomyśl, co możesz dla niego zrobić i jak możesz mu podziękować!

A nie ma nic lepszego dla Twojego ciała niż świadomy, odżywczy ruch. Ruch, który nie ma na celu „zrzucenie” brzucha, ale odżywienie, usprawnienie mięśni, przywrócenie im funkcji. A wygląd przyjdzie w bonusie! Jeśli chodzi o konkretne ćwiczenia, ich technikę, odpowiednią aktywację mięśni i wszelkie inne aspekty niezbędne do tego, żeby nawet krótki trening przyniósł dobre efekty, to wszystko krok po kroku znajdziesz w poszczególnych modułach na platformie treningowej dla mam i przyszłych mam NAŁADUJ BATERIE!

Jednak chciałabym, abyś do ćwiczeń na platformie podeszła właśnie z taką intencją wspierania swojego ciała – bo wiem, że dopiero odpowiednie podejście z odpowiednim planem treningowym to gwarancja najlepszych efektów.

To teraz zadanie praktyczne, czyli pierwszy krok dla sprawnego brzucha po ciąży

W tym wpisie przygotowałam dla Ciebie zadanie do wykonania – chciałabym abyś uświadomiła sobie, że klucz do sprawnego ciała to nie jest zajeżdżanie się na fitnessie i te mocne ćwiczenia, które robią masakrę w Twoim tułowiu. Zadanie to pomoże Ci zobaczyć, że nie chodzi o ilość powtórzeń czy o długość treningu, ale… o detale, które zmieniają całkowicie pracę naszego ciała. Dlatego właśnie systematyczne ćwiczenia z platformą treningową dla mam i przyszłych mam przynosi tak dobre efekty, pomimo krótkich treningów – bo skupiamy się na tych kluczowych aspektach, które są tak często pomijane!

Zerknij na zdjęcie. Oto najszybsza metamorfoza świata, czyli jakieś 10 sekund pomiędzy jednym, a drugim zdjęciem!

Brzuch-po-ciazy-przed
Brzuch-po-ciazy-po

To teraz kolej na Ciebie – zacznij od dwóch prostych elementów i poczuj różnicę w swoim brzuchu!

  1. Pobujaj się na stopach – przenieś ciężar ciała do przodu i do tyłu, podnieś palce do góry. Dociąć pięty i ustaw nad nimi miednicę – czyli cofnij ją odrobinę w tył, by poczuć jej ciężar nad piętami.
  2. Cofnij do tyłu głowę i urośnij, wydłuż się od pięt do czubka głowy. Wyobraź sobie, że na głowie masz koronę i chcesz, żeby była jak najwyżej.

Poczułaś jak zmienił się Twój brzuch po ciąży, kiedy poprawiłaś dwie „drobne” rzeczy?

I to bez żadnych ćwiczeń!

Oczywiście na dłuższą metę to nie jest takie hop siup i doskonale sobie z tego zdaję sprawę. Nawet jak się człowiek na chwilę poprawi, to zazwyczaj po 2 minutach znów ciało wraca do dawnego ustawienia. Często słyszę, że „to nienaturalne”, albo „strasznie trudne” – no niestety tak jest…

Po pierwsze nasze ciała uwielbiają oszczędzać energię (przystosowanie z czasów, kiedy jedzenie było na drzewie a nie w markecie), po drugie lata edukacji (siedź grzecznie, nie biegaj, nie skacz, patrz w zeszyt) robią swoje, a po trzecie zmiany w ciele podczas ciąży jeszcze bardziej utrwalają te napięcia, które „trzymają” ciało w nieprawidłowej pozycji.

Ale jeśli zależy Ci na sprawnych mięśniach brzucha to nie da się tego osiągnąć bez ćwiczeń utrwalających lepsze ustawienie ciała

Bo dzięki temu kolejne ćwiczenia wzmacniające przynoszą o wiele lepsze efekty, a Ty każdego dnia czujesz się coraz lepiej.

A teraz najlepsza wiadomość – już samo lepsze ustawienie ciała automatycznie poprawia funkcję mięśni brzucha!

To znaczy, że wcale nie musisz się „zajeżdżać”, żeby brzuch po ciąży wrócił do sprawności. Natomiast musisz działać z głową, aby utrwalać to dobre ustawienie, wzmacniać osłabione mięśnie, którym brakuje siły, a rozluźniać te nadmiernie przykurczone.

Patrz na swój brzuch nie jak na wycinek swojego ciała, ale jak element całości.

Czujesz już, że to faktycznie działa?

W takim razie do dzieła! Zamień swoje kilka minut w zdrowe i sprawne ciało!

Pierwszy krok już zrobiłaś (mam nadzieję!), czyli poczułaś, jak poprawić funkcjonowanie mięśni brzucha. Teraz czas wdrożyć to w życie poprzez odpowiednie ćwiczenia, które usprawnią Twoje ciało, i nawyki ruchowe, które pozwolą Ci się cieszyć sprawnym ciałem na stałe! 

Bo SPRAWNOŚĆ to coś więcej niż zgrabna sylwetka!
.

To siły do noszenia dziecka, pozytywna energia aż do wieczora, życie bez bólu i satysfakcja z siebie napędzająca na więcej!


Hela

Helena Ignatowska trenerka personalna dla kobiet Gdynia

Cieszę się, że odwiedzasz mojego bloga - mam nadzieję, że ten tekst pomógł Ci w aktywnym życiu!

Nazywam się Hela Ignatowska i jestem trenerką kobiet. Pomogę Ci zbudować sprawne ciało, dające radość i swobodę życia, dzięki mojej metodzie łączącej trening medyczny, funkcjonalny i Low Pressure Fitness. Nawet jeśli jesteś w ostatnim trymestrze ciąży, tuż po porodzie, zmagasz się z rozejściem mięśni brzucha czy nietrzymaniem moczu.

Wierzę w to, że każda kobieta, niezależnie od etapu życia, może czuć się w swoim ciele lekko, sprawnie i pewnie siebie. Może robić, to co kocha, cieszyć się aktywnym życiem i odważnie spełniać marzenia!

Sprawdź, jak mogę pomóc Ci z łatwością osiągnąć to, co wcześniej wydawało się trudne:

Dla mam

Odzyskaj sprawne ciało bez długich treningów

Pobierz bezpłatnie praktyczny planer „Powrót do formy krok po kroku”. Dowiedz się od czego zacząć ćwiczenia po ciąży i przekonaj się, jak być w świetnej formie będąc mamą na full etat.

.
Dla kobiet w ciąży

Przejdź ciążę lekko i sprawnie!

Pobierz bezpłatny poradnik SPRAWNE CIAŁO W CIĄŻY i dowiedz się, jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży! Dodatkowo, co 2 tygodnie otrzymasz ode mnie wskazówki związane z ruchem w ciąży, by pomóc Ci wejść gładko w macierzyństwo.

.