fbpx

Brzuch po ciąży – ćwicz bez presji

Jak-ogarnac-brzuch-po-ciazy-Naladuj-baterie-z-Hela

Wiele kobiet, które już urodziły, czują, że ich brzuch po ciąży jest momentami tak wystający…. jak w ciąży! Często słyszę od Klientek, które zgłaszają się do mnie na treningi indywidualne po porodzie, że bardzo je to zaskoczyło, że brzuch po ciąży, wcale się tak łatwo i szybko nie wchłania, jak to widziały np. u różnych influencerek na Instagramie. Niestety nadal zdarza się, że świeżo upieczone mamy zostają wpędzone w „brzuszną presję” jeszcze w szpitalu – przez porównywanie czy uszczypliwe uwagi…

„Czułam się okropnie, miałam wrażenie, że mój brzuch po ciąży jest jeszcze większy niż przed! Wzdęty, obolały, jakby nie mój… Na dodatek dziewczyna, która była razem ze mną na sali, śmigała jakby w ogóle nie rodziła, a jej brzuch był 5 razy mniejszy niż mój. A kiedy położna skwitowała – było wziąć się w garść i urodzić naturalnie, a tak to się teraz będzie męczyć z takim brzuchem – po prostu rozpłakałam się.”
Author

To nie jest wcale odosobniona historia.

Słyszę podobne doświadczenia od wielu kobiet. Piszą często na IG, że nikomu się nie przyznają, bo przecież mamie „nie wypada” martwić się o swój wygląd. Są załamane odbiciem w lustrze, ale w dobie #bodypositive przecież nie wypada mówić takich rzeczy.

Brzuch po ciąży staje się czymś wstydliwym, czymś, co należy ukrywać pod oversize’owymi koszulkami.

I jak to jest, że inne matki tydzień po porodzie wrzucają zdjęcia, na których wyglądają jakby nigdy nie były w ciąży…

Pamiętaj jednak, że to co widzisz na zdjęciach w social media wcale nie jest czymś „normalnym”. Widzisz tylko ty, ile ktoś chce pokazać. Nic więcej.

Atrakcyjny i płaski brzuch nie jest gwarancją zdrowia ani prawidłowego funkcjonowania. Za tym płaskim brzuchem może kryć się popuszczanie moczu przy każdym kichnięciu i gorączkowe zmienianie podpaski pomiędzy zajęciami fitness. Staram się zawsze to podkreślać – zadbaj najpierw o zdrowie i funkcję, a wygląd przyjdzie „przy okazji”. W drugą stronę niestety to nie działa…

Na szkoleniu z technik hipopresyjnych z francuską fizjoterapeutką Annie Vitris Malongo miałam okazję obejrzeć film pokazujący, co się dzieje z narządami wewnętrznymi podczas intensywnych ćwiczeń tuż po porodzie. Wyglądało to naprawdę drastycznie i jest prostą drogą do poważnych problemów zdrowotnych. A można ich uniknąć!

Jeśli lubisz intensywne ćwiczenia – oczywiście one wciąż są dla Ciebie dostępne. Ważne jednak, żebyś wracała do dawnych treningów stopniowo i pod okiem specjalisty. Krok po kroku, we własnym tempie i z programem dopasowanym do Twojej sytuacji. Indywidualne dopasowanie i trening nastawiony na odbudowę funkcji mięśni brzucha i dna miednicy daje o wiele więcej niż efekt wizualny – zdrowie na co dzień i siłę do ulubionych aktywności!

Skorzystaj z indywidualnej opieki trenerskiej i ćwicz bezpiecznie i skutecznie bez wychodzenia z domu!

Nie daj się wpędzić w „brzuszną presję” – uwierz, że u większości kobiet brzuch po ciąży na początku wygląda tak, jakby ktoś nadal tam siedział – nawet u osób aktywnych!

To normalne – w końcu tkanki rozciągały się przez 9 miesięcy, w organizmie zaszło mnóstwo zmian i ciało potrzebuje czasu i wsparcia odpowiednimi ćwiczeniami, żeby powrócić do stanu równowagi.

Zresztą zobacz sama, jak wyglądał mój brzuch po drugim porodzie.

Aktywny tryb życia i dobre nawyki ruchowe pomagają oczywiście szybciej wrócić do formy, ale to nie jest tak, że na drugi dzień po cesarce śmigałam już radośnie z płaskim brzuchem. Ale… jak widać żyję i mam się dobrze, więc jeśli jesteś w ciąży – nie ma czego się bać!

Naladuj-baterie-brzuch-po-ciazy-6-tygodni-metamorfoza
Brzuch-po-ciazy-odczaruj-go
Z drugiej strony – to, że to jest normalne, nie znaczy, że nic nie można z tym zrobić! W ćwiczeniach po porodzie nie chodzi o zrzucanie brzucha po ciąży, czy spalanie tkanki tłuszczowej, ale o odbudowę, regenerację i powrót do sprawności. Płaski i atrakcyjny brzuch powinien być też zdrowy. Bardzo mi zależy, żebyś w ten sposób patrzyła na swoje ciało. Z szacunkiem, empatią i troską. Stawiając nie tylko na efekty, ale też na bezpieczeństwo.
.

Jak więc zabrać się za ćwiczenia na brzuch po ciąży?

Po pierwsze, nie patrz na swoje ciało przez pryzmat „niedoskonałości”. Spójrz na nie, jako na swojego wiernego kompana, który wspiera Cię każdego dnia. I pomyśl, co możesz dla niego zrobić i jak możesz mu podziękować!

A nie ma nic lepszego dla Twojego ciała niż świadomy, odżywczy ruch. Ruch, który nie ma na celu „zrzucenie” brzucha, ale odżywienie, usprawnienie mięśni, przywrócenie im funkcji. A wygląd przyjdzie w bonusie! Jeśli chodzi o konkretne ćwiczenia, ich technikę, odpowiednią aktywację mięśni i wszelkie inne aspekty niezbędne do tego, żeby nawet krótki trening przyniósł dobre efekty, to tutaj na pomoc przybywa Program 30 dni – sprawne ciało po ciąży. Jednak chciałabym, abyś do programu podeszła właśnie z taką intencją wspierania swojego ciała – bo wiem, że dopiero odpowiednie podejście z odpowiednim planem treningowym to gwarancja najlepszych efektów!

Poczuj się świetnie w swoim ciele po porodzie z „Programem 30 dni – sprawne ciało po ciąży”!

Tylko… Jak to zrobić z małym dzieckiem? Skąd wziąć siły, energię i czas na taki ruch?

Wiem, że kiedy pada się wieczorami po całym dniu, to fajny brzuch po ciąży staje się kosmosem…

Jednak dobra wiadomość jest taka, że nie potrzebujesz żadnych długich treningów, żeby ogarnąć brzuch po ciąży!

Nie musisz zbierać sił, żeby zacząć ćwiczyć. Nie musisz robić wielkich postanowień, zaczynać od poniedziałku i zmieniać całego swojego życia. 

Wystarczy, że znajdziesz 15 minut dla siebie i spędzisz je na macie w świadomy sposób. Ta chwila napędzi Cię na resztę dnia i pomoże Twojemu ciału ruszać się lepiej. Odpowiednio dobrane ćwiczenia będą realnie wspierać Cię w codziennych wyzwaniach, a Ty będziesz czuła się lepiej w swoim ciele każdego dnia!

To teraz zadanie praktyczne, czyli pierwszy krok dla sprawnego brzucha po ciąży

W tym wpisie przygotowałam dla Ciebie zadanie do wykonania – chciałabym abyś uświadomiła sobie, że klucz do sprawnego ciała to nie jest zajeżdżanie się na fitnessie i te mocne ćwiczenia, które robią masakrę w Twoim tułowiu. Zadanie to pomoże Ci zobaczyć, że nie chodzi o ilość powtórzeń czy o długość treningu, ale… o detale, które zmieniają całkowicie pracę naszego ciała. Dlatego właśnie systematyczna praca z Programem 30 dni – sprawne ciało po ciąży przynosi tak dobre efekty, pomimo krótkich treningów – bo skupiamy się na tych kluczowych aspektach, które są tak często pomijane!

Zerknij na zdjęcie. Oto najszybsza metamorfoza świata, czyli jakieś 10 sekund pomiędzy jednym, a drugim zdjęciem!

Brzuch-po-ciazy-przed
Brzuch-po-ciazy-po

To teraz kolej na Ciebie – zacznij od dwóch prostych elementów i poczuj różnicę w swoim brzuchu!

  1. Pobujaj się na stopach – przenieś ciężar ciała do przodu i do tyłu, podnieś palce do góry. Dociąć pięty i ustaw nad nimi miednicę – czyli cofnij ją odrobinę w tył, by poczuć jej ciężar nad piętami.
  2. Cofnij do tyłu głowę i zrób podwójny podbródek. Tak jakbyś chciała wcisnąć brodę w szyję, ale nie pochylając głowy w przód, a cofając ją w tył. Taką cofniętą głowę wyciągnij teraz do góry, jakbyś chciała urosnąć o 2 cm, wydłuż kręgosłup od pięt do czubka głowy.

Poczułaś jak zmienił się Twój brzuch po ciąży, kiedy poprawiłaś dwie „drobne” rzeczy?

I to bez żadnych ćwiczeń!

Oczywiście na dłuższą metę to nie jest takie hop siup i doskonale sobie z tego zdaję sprawę. Nawet jak się człowiek na chwilę poprawi, to zazwyczaj po 2 minutach znów ciało wraca do dawnego ustawienia. Często słyszę, że „to nienaturalne”, albo „strasznie trudne” – no niestety tak jest…

Po pierwsze nasze ciała uwielbiają oszczędzać energię (przystosowanie z czasów, kiedy jedzenie było na drzewie a nie w markecie), po drugie lata edukacji (siedź grzecznie, nie biegaj, nie skacz, patrz w zeszyt) robią swoje, a po trzecie zmiany w ciele podczas ciąży jeszcze bardziej utrwalają te napięcia, które „trzymają” ciało w nieprawidłowej pozycji.

Ale jeśli zależy Ci na sprawnych mięśniach brzucha to nie da się tego osiągnąć bez ćwiczeń utrwalających lepsze ustawienie ciała

Bo dzięki temu kolejne ćwiczenia wzmacniające przynoszą o wiele lepsze efekty, a Ty każdego dnia czujesz się coraz lepiej.

A teraz najlepsza wiadomość – już samo lepsze ustawienie ciała automatycznie poprawia funkcję mięśni brzucha!

To znaczy, że wcale nie musisz się „zajeżdżać”, żeby brzuch po ciąży wrócił do sprawności. Natomiast musisz działać z głową, aby utrwalać to dobre ustawienie, wzmacniać osłabione mięśnie, którym brakuje siły, a rozluźniać te nadmiernie przykurczone.

Patrz na swój brzuch nie jak na wycinek swojego ciała, ale jak element całości.

Zerknij na system 5ciu świadomych kroków do sprawności, według których działamy w „Programie 30 dni – sprawne ciało po ciąży” – to pomoże Ci w całościowym spojrzeniu na ciało i brzuch po ciąży!

Program-30-dni-sprawne-cialo-po-ciazy-system-5ciu-krokow-1

Jak widzisz, już w pierwszym kroku pracujemy nad lepszym ustawieniem ciała

Wszystko po to, by w kolejnych krokach było nam łatwiej, a efekty były widoczne szybciej.

Każdy krok ma tutaj znaczenie. Bo nie poprawisz wyglądu i funkcji mięśni brzucha po ciąży, jeśli nie obudzisz mięśni głębokich. A nie usprawnisz mięśni głębokich, jeśli ich nie poczujesz! Z kolei nie poczujesz ich bez odpowiedniej świadomości ciała.

Wiem, że te podstawy mogą wydawać się nudne, ale to właśnie dzięki nim możesz przywrócić swój brzuch po ciąży do formy bez żadnych długich treningów. Zobacz poniżej, jak zmieniało się moje ciało, idąc według systemu 5-ciu kroków:

brzuch-po-ciazy-Naladuj-baterie-z-Hela

Czujesz już, że to faktycznie działa?

W takim razie do dzieła! Zamień swoje kilka minut w zdrowe i sprawne ciało!

Pierwszy krok już zrobiłaś (mam nadzieję!), czyli poczułaś, jak poprawić funkcjonowanie mięśni brzucha. Teraz czas wdrożyć to w życie poprzez odpowiednie ćwiczenia, które usprawnią Twoje ciało, i nawyki ruchowe, które pozwolą Ci się cieszyć sprawnym ciałem na stałe! 

Bo SPRAWNOŚĆ to coś więcej niż zgrabna sylwetka!
.

To siły do noszenia dziecka, pozytywna energia aż do wieczora, życie bez bólu i satysfakcja z siebie napędzająca na więcej!


Hela

Zapisz się po bezpłatny planer "Powrót do formy krok po kroku" i dowiedz się, jak wrócić do formy bezpiecznie i skutecznie - bez długich treningów!

.
Odwiedź mnie na instagramie
Hela Ignatowska
Hela Ignatowska

Hej, fajnie, że tu wpadłaś! Jeśli jeszcze się nie znamy, to jestem Hela Ignatowska i pomagam mamom i przyszłym mamom być w dobrej formie i cieszyć się zdrowiem poprzez świadomy ruch, którego uczę w moich programach treningowych.

Czytaj dalej
Dla mam

Odzyskaj sprawne ciało bez długich treningów

Pobierz bezpłatnie praktyczny planer „Powrót do formy krok po kroku”. Dowiedz się od czego zacząć ćwiczenia po ciąży i przekonaj się, jak być w świetnej formie będąc mamą na full etat.

.
Dla kobiet w ciąży

Przejdź ciążę lekko i sprawnie!

Pobierz bezpłatny poradnik SPRAWNE CIAŁO W CIĄŻY i dowiedz się, jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży! Dodatkowo, co 2 tygodnie otrzymasz ode mnie wskazówki związane z ruchem w ciąży, by pomóc Ci wejść gładko w macierzyństwo.

.