fbpx

Ćwiczenia po porodzie? Proszę się oszczędzać!

Otwieranie klatki piersiowej plus rotacja

Wiele kobiet myśli, że ćwiczenia po porodzie są zakazane. Nic bardziej mylnego!

Odpowiednie ćwiczenia po porodzie mogą pomóc w regeneracji i lepszym samopoczuciu. Połóg to newralgiczny czas, dlatego ćwiczenia po porodzie trzeba dobierać umiejętnie, ale mitem jest, że trzeba wstrzymać się z ruchem do zakończenia połogu. Przesłuchaj poniższy odcinek podcast’u lub przeczytaj skrót i przekonaj się, że odpowiednie ćwiczenia po porodzie będą wspierać Twoje ciało!

„Połóg to nie czas na ćwiczenia, to czas na odpoczynek”.

Tak usłyszała moja Klientka, gdy spytała w szpitalu o ćwiczenia po porodzie. Ha! Fajnie by było, gdyby połóg faktycznie był czasem na odpoczynek… W rzeczywistości (dla większości mam), połóg to czas zmagania się ze zmęczeniem, brakiem snu, stresem, brakiem pewności siebie w nowej sytuacji, obawami o dziecko, kolkami, bólem kręgosłupa, niezadowoleniem ze swojego ciała… Nie chodzi o to, aby straszyć „jak to będzie okropnie”, tylko powiedzieć sobie otwarcie, że te wszystkie rzeczy są NORMALNE i że 99% mam NIE ODPOCZYWA w połogu.

Ale… nie ma co się załamywać, że jest ciężko, tylko zatrzymać się na chwilę i pomyśleć jak można pomóc SOBIE. Bo można! I w tym całym zamieszaniu musimy pamiętać o sobie i swoim zdrowiu, bo nikt tego za nas nie zrobi.

Ćwiczenia po porodzie to Twoje wsparcie

I tu wkraczam ja – „matka wariatka”, która nakręca do ćwiczeń po porodzie – tak, tak, jeszcze w połogu! Ale moment, czy aby na pewno zwariowałam? Nie do końca. Namawiając do mądrych ćwiczeń w połogu opieram się przede wszystkim na aktualnych wytycznych WHO odnośnie treningu kobiet w ciąży i po porodzie.

Wg WHO zaleca się, aby kobiety były aktywne przez cały okres ciąży i połogu, jeśli nie ma przeciwskazań medycznych

Aktualne wytyczne WHO znajdziesz TUTAJ – zmieniły się one względnie niedawno (pod koniec 2020 roku), więc nie zdziw się, że w szpitalu usłyszysz jeszcze podobne stwierdzenia, jak moja Klientka. Szkoda, bo mądry ruch pozwala zapomnieć o bólu pleców, który jest tak uciążliwy na początku macierzyństwa, a także skutecznie skorygować ewentualne rozejście mięśnia prostego brzucha (więcej o rozejściu znajdziesz TUTAJ), ochronić narządy miednicy, wesprzeć macicę w obkurczaniu, poprawić funkcję przepony, mięśni dna miednicy czy poprzecznego brzucha, skorygować postawę ciała. A dodatkowo ćwiczenia po porodzie pomogą Ci również psychicznie lepiej znieść połóg – chwila oddechu czy mobility potrafi zdziałać cuda.

Takie ćwiczenia po porodzie to ogromna moc – znajdziesz je m.in. w „Programie 30 dni – sprawne ciało po ciąży”!

Poczuj się świetnie w swoim ciele po porodzie z „Programem 30 dni – sprawne ciało po ciąży”!

Jesteś ciekawa, jakie konkretnie ćwiczenia po porodzie będą wskazane? Oto przykłady:

  • mobilizacje odcinka piersiowego kręgosłupa do wyprostu i rotacji (przykładowe ćwiczenie znajdziesz na głównym zdjęciu) – przynoszą ulgę w bólach kręgosłupa po karmieniu
  • ćwiczenia oddechowe – „masaż” trzewi, wsparcie obkurczania macicy, niezbędne dla lepszego uruchomienia mięśni głębokich
  • aktywacje mięśni dna miednicy i mięśnia poprzecznego brzucha – pierwsze ćwiczenia przywracające brzuch do formy
  • aktywacje pośladków i mobilizacja bioder do wyprostu – bardzo ważny element przywrócenia lepszej postawy ciała i stabilizacji kręgosłupa

Takie ćwiczenia nie zajmą Ci więcej niż 10 minut, a ulga będzie ogromna! Nie daj sobie wmówić, że w połogu musisz zaciskać zęby i odliczać dni do końca – możesz sobie pomóc już dziś. Czekam na Ciebie w „PROGRAMIE 30 DNI – SPRAWNE CIAŁO PO CIĄŻY!

Hela

Helena Ignatowska trenerka personalna dla kobiet Gdynia

Cieszę się, że odwiedzasz mojego bloga - mam nadzieję, że ten tekst pomógł Ci w aktywnym życiu!

Nazywam się Hela Ignatowska i jestem trenerką kobiet. Pomogę Ci zbudować sprawne ciało, dające radość i swobodę życia, dzięki mojej metodzie łączącej trening medyczny, funkcjonalny i Low Pressure Fitness. Nawet jeśli jesteś w ostatnim trymestrze ciąży, tuż po porodzie, zmagasz się z rozejściem mięśni brzucha czy nietrzymaniem moczu.

Wierzę w to, że każda kobieta, niezależnie od etapu życia, może czuć się w swoim ciele lekko, sprawnie i pewnie siebie. Może robić, to co kocha, cieszyć się aktywnym życiem i odważnie spełniać marzenia!

Sprawdź, jak mogę pomóc Ci z łatwością osiągnąć to, co wcześniej wydawało się trudne:

Dla mam

Odzyskaj sprawne ciało bez długich treningów

Pobierz bezpłatnie praktyczny planer „Powrót do formy krok po kroku”. Dowiedz się od czego zacząć ćwiczenia po ciąży i przekonaj się, jak być w świetnej formie będąc mamą na full etat.

.
Dla kobiet w ciąży

Przejdź ciążę lekko i sprawnie!

Pobierz bezpłatny poradnik SPRAWNE CIAŁO W CIĄŻY i dowiedz się, jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży! Dodatkowo, co 2 tygodnie otrzymasz ode mnie wskazówki związane z ruchem w ciąży, by pomóc Ci wejść gładko w macierzyństwo.

.