fbpx

Ćwiczenia po porodzie? Proszę się oszczędzać!

Otwieranie klatki piersiowej plus rotacja

Wiele kobiet myśli, że ćwiczenia po porodzie są zakazane. Nic bardziej mylnego!

Odpowiednie ćwiczenia po porodzie mogą pomóc w regeneracji i lepszym samopoczuciu. Połóg to newralgiczny czas, dlatego ćwiczenia po porodzie trzeba dobierać umiejętnie, ale mitem jest, że trzeba wstrzymać się z ruchem do zakończenia połogu. Przesłuchaj poniższy odcinek podcast’u lub przeczytaj skrót i przekonaj się, że odpowiednie ćwiczenia po porodzie będą wspierać Twoje ciało!

„Połóg to nie czas na ćwiczenia, to czas na odpoczynek”.

Tak usłyszała moja Klientka, gdy spytała w szpitalu o ćwiczenia po porodzie. Ha! Fajnie by było, gdyby połóg faktycznie był czasem na odpoczynek… W rzeczywistości (dla większości mam), połóg to czas zmagania się ze zmęczeniem, brakiem snu, stresem, brakiem pewności siebie w nowej sytuacji, obawami o dziecko, kolkami, bólem kręgosłupa, niezadowoleniem ze swojego ciała… Nie chodzi o to, aby straszyć „jak to będzie okropnie”, tylko powiedzieć sobie otwarcie, że te wszystkie rzeczy są NORMALNE i że 99% mam NIE ODPOCZYWA w połogu.

Ale… nie ma co się załamywać, że jest ciężko, tylko zatrzymać się na chwilę i pomyśleć jak można pomóc SOBIE. Bo można! I w tym całym zamieszaniu musimy pamiętać o sobie i swoim zdrowiu, bo nikt tego za nas nie zrobi.

Ćwiczenia po porodzie to Twoje wsparcie

I tu wkraczam ja – „matka wariatka”, która nakręca do ćwiczeń po porodzie – tak, tak, jeszcze w połogu! Ale moment, czy aby na pewno zwariowałam? Nie do końca. Namawiając do mądrych ćwiczeń w połogu opieram się przede wszystkim na aktualnych wytycznych WHO odnośnie treningu kobiet w ciąży i po porodzie.

Wg WHO zaleca się, aby kobiety były aktywne przez cały okres ciąży i połogu, jeśli nie ma przeciwskazań medycznych

Aktualne wytyczne WHO znajdziesz TUTAJ – zmieniły się one względnie niedawno (pod koniec 2020 roku), więc nie zdziw się, że w szpitalu usłyszysz jeszcze podobne stwierdzenia, jak moja Klientka. Szkoda, bo mądry ruch pozwala zapomnieć o bólu pleców, który jest tak uciążliwy na początku macierzyństwa, a także skutecznie skorygować ewentualne rozejście mięśnia prostego brzucha (więcej o rozejściu znajdziesz TUTAJ), ochronić narządy miednicy, wesprzeć macicę w obkurczaniu, poprawić funkcję przepony, mięśni dna miednicy czy poprzecznego brzucha, skorygować postawę ciała. A dodatkowo ćwiczenia po porodzie pomogą Ci również psychicznie lepiej znieść połóg – chwila oddechu czy mobility potrafi zdziałać cuda.

Takie ćwiczenia po porodzie to ogromna moc – znajdziesz je m.in. w „Programie 30 dni – sprawne ciało po ciąży”!

Poczuj się świetnie w swoim ciele po porodzie z „Programem 30 dni – sprawne ciało po ciąży”!

Jesteś ciekawa, jakie konkretnie ćwiczenia po porodzie będą wskazane? Oto przykłady:

  • mobilizacje odcinka piersiowego kręgosłupa do wyprostu i rotacji (przykładowe ćwiczenie znajdziesz na głównym zdjęciu) – przynoszą ulgę w bólach kręgosłupa po karmieniu
  • ćwiczenia oddechowe – „masaż” trzewi, wsparcie obkurczania macicy, niezbędne dla lepszego uruchomienia mięśni głębokich
  • aktywacje mięśni dna miednicy i mięśnia poprzecznego brzucha – pierwsze ćwiczenia przywracające brzuch do formy
  • aktywacje pośladków i mobilizacja bioder do wyprostu – bardzo ważny element przywrócenia lepszej postawy ciała i stabilizacji kręgosłupa

Takie ćwiczenia nie zajmą Ci więcej niż 10 minut, a ulga będzie ogromna! Nie daj sobie wmówić, że w połogu musisz zaciskać zęby i odliczać dni do końca – możesz sobie pomóc już dziś. Czekam na Ciebie w „PROGRAMIE 30 DNI – SPRAWNE CIAŁO PO CIĄŻY!

Hela

Zapisz się po bezpłatny planer "Powrót do formy krok po kroku" i dowiedz się, jak wrócić do formy bezpiecznie i skutecznie - bez długich treningów!

.
Odwiedź mnie na instagramie
Hela Ignatowska
Hela Ignatowska

Hej, fajnie, że tu wpadłaś! Jeśli jeszcze się nie znamy, to jestem Hela Ignatowska i pomagam mamom i przyszłym mamom być w dobrej formie i cieszyć się zdrowiem poprzez świadomy ruch, którego uczę w moich programach treningowych.

Czytaj dalej
Dla mam

Odzyskaj sprawne ciało bez długich treningów

Pobierz bezpłatnie praktyczny planer „Powrót do formy krok po kroku”. Dowiedz się od czego zacząć ćwiczenia po ciąży i przekonaj się, jak być w świetnej formie będąc mamą na full etat.

.
Dla kobiet w ciąży

Przejdź ciążę lekko i sprawnie!

Pobierz bezpłatny poradnik SPRAWNE CIAŁO W CIĄŻY i dowiedz się, jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży! Dodatkowo, co 2 tygodnie otrzymasz ode mnie wskazówki związane z ruchem w ciąży, by pomóc Ci wejść gładko w macierzyństwo.

.