fbpx

Czego potrzebuje Twoje ciało?

przysiad z kolan_1.12.1

Czy zastanawiasz się czasem nad tym, jakiego ruchu potrzebuje Twoje ciało?

Czy masz taką świadomość ciała, żeby odczytywać właściwie jego potrzeby?

Czy może robisz wszystko z rozpędu i po prostu wybierasz pierwszy lepszy trening, żeby tylko spalić trochę kalorii?

Zatrzymaj się na moment w biegu, by wspierać swoje ciało, a nie działać przeciwko niemu! Wpadaj przesłuchać podcast lub przeczytaj poniższy skrót:

Marzy Ci się lepsza sylwetka, ale z dzieckiem wydaje Ci się to totalnie nieosiągalne?

Odbierz bezpłatny dostęp do 20-min pierwszego treningu z „Programu ćwiczeń dla zabieganych Mam” i poczuj na sobie, że to możliwe!

.

Dlaczego często nie czujemy prawdziwych potrzeb ciała?

To tak jak z jedzeniem. Kiedyś usłyszałam „Trzeba słuchać się siebie i jeść to, co czujesz, że jest Ci potrzebne”. I tak pomyślałam, że faktycznie z jednej strony jest w tym dużo prawdy (nigdy nie zapomnę, jak moja Mama potrafiła pochłonąć na raz całą natkę pietruszki tak o po prostu, a co ciekawe – miała sporą niedokrwistość i braki żelaza). A z drugiej strony – moje nawyki żywieniowe zaburzone mocną dietą z czasów intensywnego trenowania, a potem epizodem traktowania swojego żołądka jak śmietnika i ogromna słabość do słodkiego raczej nie zaprowadziłyby mnie daleko, gdybym miała jeść, co czuję.

Dlatego do sklepu nigdy nie wchodzę nieprzygotowana, bo inaczej zamiast szpinaku i brokuła kupię czipsy! Podejmuję przemyślany wybór dla swojego zdrowia (no dobra – przeważnie, bo kiedy mam zły humor po prostu zjem czekoladę). Ale to wymaga ode mnie większej świadomości, nakładu energii, podstawowej wiedzy.

I podobnie jest z ruchem. Nasz tryb życia (siedzenie grzecznie w podstawówce, u babci na imieninach, bo nie biegaj, bo telewizor zrzucisz, a potem liceum i na studiach czy w pracy) jest tak daleko od zdrowych nawyków ruchowych, że niestety – ale musimy się na chwilę zatrzymać w biegu i zastanowić, właściwie to jakiego ruchu potrzebuje moje ciało. Podkreślam ciało, nie głowa – to dwie różne potrzeby zazwyczaj.

Wiem, to wymaga większego nakładu energii niż odpalenie przypadkowego filmiku na YouTube, to wymaga większej wiedzy, chęci i… świadomości.

I TO JEST PROBLEM.

Co robić, żeby ruchem wspierać ciało? Żeby je lepiej czuć? Żeby wiedzieć, czego potrzebuje?

– zacznij od tego, jak ruszasz się na co dzień – zaobserwuj, kiedy łapie Cię sztwyność, kiedy wchodzi jakiś ból, co jest trudne, niewygodne.

– zobacz jak stoisz, jak trzymasz dziecko – czy dużo się garbisz, jak rozstawiasz ciężar ciała na stopach

– zobacz, jak czujesz się w trakcie ćwiczeń (nie chodzi mi o zmęczenie – to nie jest wyznacznik dobrego treningu) – czy czujesz, że pracujesz mięśniami, które faktycznie mają pracować?

– pomyśl też, jak się czujesz po treningu (znów nie chodzi mi o zmęczenie) – czy przechodzą Ci sztywności, ból kręgosłupa, czy czujesz się jeszcze bardziej „przeciążona” i nic pozytywnego za tym nie idzie (nie patrz na spalone kalorie na zegarku)

Gdy już popracujesz nad lepszym czuciem ciała, zacznij traktować trening jako jego wsparcie, a nie „muszę poćwiczyć, bo będę gruba”

– jeśli chcesz ćwiczyć samodzielnie, dokonuj przemyślanych wyborów – nie bierz „pierwszego lepszego” treningu po ilości lajków na YouTube

– zwracaj uwagę na technikę, nie leć za szybko, oby tylko zrobić – EFEKT to rezultat dokładnego ćwiczenia, a nie ilości powtórzeń

– wpleć zdrowy ruch i „ćwiczenia przy okazji” jako element swojej codzienności. Nie zawsze dasz radę zrobić trening – i to jest ok – ale zawsze pamiętaj o zdrowej aktywności (np. spacer z poprawieniem postawy ciała, ćwiczenia oddechowe w stresujących sytuacjach, kocie grzbiety po ciężkim dniu noszenia Malucha)

Jak już pisałam wcześniej, jestem zwolenniczką uświadamiania i cieszę się bardzo, gdy moje Kursantki zaczynają ćwiczyć same, bo czują się już na tyle pewnie!

Jeśli podoba Ci się takie podejście, to w „Programie ćwiczeń dla zabieganych Mam” poza krókimi energetycznymi treningami (innymi na każdy tydzień!), znajdziesz pigułkę wiedzy i świadomości swojego ciała oraz ruchu!

Dodatkowo w zaprzyjaźnianiu się ze swoim ciałem pomagają nam codzienne zadania do wykonania, dzięki którym wyrabisz zdrowe nawyki ruchowe i zaczniesz ruszać się lepiej!

Marzy Ci się lepsza sylwetka, ale po całym dniu z dzieckiem po prostu padasz i nie masz siły na nic?

Jeśli tak, to sprawdź szczegóły „Programu ćwiczeń dla zabieganych Mam” – to system krótkich, ale skutecznych treningów, połączonych z codziennymi zadaniami do wykonania.

Dzięki formie skondensowanych treningów i zadań zyskasz lepszą sylwetkę przy minimalnym nakładzie czasu!

Hej, fajnie, że tu wpadłaś! Jeśli jeszcze się nie znamy, to jestem Hela Ignatowska i pomagam mamom i przyszłym mamom być w dobrej formie i cieszyć się sprawnym ciałem poprzez świadomy trening.

Chcesz zobaczyć, jak to co robię może pomóc Ci w Twoim życiu? Koniecznie wpadnij tutaj, żeby pobrać obrać bezpłatne materiały, które mam dla Ciebie w prezencie!

Jeśli chcesz lubisz codzienną porcję motywacji i inspiracji do zdrowego życia pełnego ruchu – obserwuj mnie na Instagramie, gdzie bywam najczęściej!

Masz pytania? Kliknij w ikonkę Messenger w prawym dolnym rogu – odpowiem jak najszybciej!

Hela

Zapisz się po bezpłatny planer "Powrót do formy krok po kroku" i dowiedz się, jak wrócić do formy bezpiecznie i skutecznie - bez długich treningów!

.
Odwiedź mnie na instagramie
Hela Ignatowska
Hela Ignatowska

Hej, fajnie, że tu wpadłaś! Jeśli jeszcze się nie znamy, to jestem Hela Ignatowska i pomagam mamom i przyszłym mamom być w dobrej formie i cieszyć się zdrowiem poprzez świadomy ruch, którego uczę w moich programach treningowych.

Czytaj dalej
Dla mam

Odzyskaj sprawne ciało bez długich treningów

Pobierz bezpłatnie praktyczny planer „Powrót do formy krok po kroku”. Dowiedz się od czego zacząć ćwiczenia po ciąży i przekonaj się, jak być w świetnej formie będąc mamą na full etat.

.
Dla kobiet w ciąży

Przejdź ciążę lekko i sprawnie!

Pobierz bezpłatny poradnik SPRAWNE CIAŁO W CIĄŻY i dowiedz się, jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży! Dodatkowo, co 2 tygodnie otrzymasz ode mnie wskazówki związane z ruchem w ciąży, by pomóc Ci wejść gładko w macierzyństwo.

.