fbpx

Jak przestać się garbić?

Automasaż - uwolnij kręgosłup_Moment

Czy Ty też masz wrażenie, że odkąd zostałaś mamą, to plecy garbią się same? To bardzo częsty problem – nie bez powodu jedno z najczęściej zadawanych pytań na treningach personalnych to tytułowe: „Jak przestać się garbić?”

Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie wytrzymać dłużej w wyprostowanej pozycji i wciąż szukasz sposobów, jak przestać się garbić, jeśli próbujesz ściągać łopatki, ale czujesz, że to totalnie nienaturalna pozycja dla Ciebie, to ten wpis jest dla Ciebie. Dowiesz się z niego dlaczego nie-garbienie się jest tak trudne i jak możesz skutecznie się wyprostować.

Dlaczego tak trudno utrzymać proste plecy?

Ciało adaptuje się do tego, jak żyjemy. A ponieważ żyjemy w zgięciu (noszenie dziecka, patrzenie w dół za dzieckiem, praca przy komputerze, dużo czasu z telefonem, siedzenie), to ta pozycja staje się wiodąca. Nieużywane zakresy ruchu są blokowane przez układ nerwowy, który jest nadrzędnym układem i to on „dowodzi” naszymi mięśniami.

Use it or lose it – to strategia naszego mózgu na przetrwanie. Mózg nie lubi zaśmiecania. Nie będzie magazynował tego, co w  jest dla Ciebie nieprzydatne. Więc jeśli Twoją główną pozycją jest zgięcie, to układ nerwowy uznaje ją jako ważną adaptację do życia. Żeby oszczędzić energii w przyjmowaniu jej (bo najważniejsze jest przetrwanie, a więc oszczędzamy wydatki energetyczne!) to dane pętle neuronalne zostają wzmocnione (czyli np. odruch, że podczas siedzenia automatycznie plecy robią się okrągłe). W tym celu pewne mięśnie ulegają skróceniu i nadmiernemu napięciu. Natomiast niepotrzebne zakresy ulegają zablokowaniu, żeby nam niepotrzebnie nie zaprzątały głowy. Dlatego siedzenie z prostymi plecami wydaje się tak nienaturalne i dziwne, a odpowiedź na pytanie: „Jak przestać się garbić?” staje się tak skomplikowana.

Jak przestać się garbić?
Jak przestać się garbić?
Jak przestać się garbić?

Układ przedsionkowy i nowa norma

Układ przedsionkowy zajmuje się rejestracją wszelkich wychyleń od normy. To on odpowiada za napięcie mięśni prostowników w naszym ciele w odpowiedzi na działanie siły grawitacji. Gdy dany obszar w ciele ulega przesunięciu, to układ przedsionkowy dba o to, by równowaga została zachowana i sąsiedni obszar również ulegnie przesunięciu, by wyrównać zmiany. Ale… gdy to przesunięcie, wychylenie od normy staje się nową normą, to mięśnie dostaną sygnał do tego, by utrwalić daną pozycję i wyrobić niezbędne kompensacje. Taką kompensacją dla pozycji zgięciowej jest m.in. zmiana naturalnego wzorca oddechowego i osłabienie mięśnia poprzecznego brzucha.

Dlatego na platformie treningowej dla mam i przyszłych mam w module „Zdrowy kręgosłup i silne plecy” znajdziesz specjalny trening, który pobudza właśnie układ przedsionkowy do powrotu do równowagi.

Ćwicz mądrze z platformą treningową dla mam i przyszłych mam i ciesz się sprawnym ciałem!

Naładuj baterie odżywczym ruchem i żyj w pełni – w ciąży, po porodzie i w macierzyństwie. Bez długich i nudnych treningów, bez presji i ciśnienia, z lekkością i dobrą energią.

Odruch obronny – kolejna przeszkoda do pokonania, by przestać się garbić

Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że okrągłe plecy i zamknięta klatka piersiowa to naturalny odruch obronny – pozycja, którą ciało przyjmuje podświadomie np. w momencie stresu. Poniekąd nie mamy na to wpływu – czy chcemy czy nie, podstawową funkcją mózgu jest zapewnienie nam bezpieczeństwa. Gdy to, co wpada do mózgu, uznane zostaje za niebezpieczne, to ciało ucieka w określone wzorce. Pojawia się marszczenie czoła, chowanie głowy między barkami, kulenie się, podwijanie kości ogonowej pod siebie, zamykanie klatki piersiowej. Bo w sytuacji zagrożenia musimy po prostu przetrwać – za wszelką cenę. Na pewno zauważyłaś, że gdy masz dużo na głowie, jesteś przemęczona, niewyspana, przebodźcowana – to wyprostowanie się jest jeszcze trudniejsze!

Jak przestać się garbić = jak wciągnąć brzuch

Gdy plecy są okrągłe, klatka się zapada – w brzuchu zwiększa się ciśnienie, mięśnie mają gorsze warunki do pracy i brzuch robi się wypchnięty niczym balonik. Dlatego tak często kobiety, które trafiają do mnie na treningi pytają nie tylko o to, jak przestać się garbić, ale również jak wciągnąć brzuch. Próbują się wyprostować, ale robią to nie poprzez wyprost w odcinku piersiowym, a w lędźwiowym. A wtedy brzuch wychodzi jeszcze bardziej! Walczą z nim poprzez brzuszki i próby wciągania brzucha – pogarszając sytuację jeszcze bardziej!

Zwróć uwagę na to, że brzuszki jeszcze bardziej utrwalają pozycję zgięciową. Dodatkowo w tym ćwiczeniu głównie pracuje mięsień prosty brzucha, który już i tak zazwyczaj jest nadmiernie napięty, a brakuje aktywacji ze strony mięśni głębokich. Natomiast wciąganie brzucha prowadzi do odwrócenia wzorca oddechowego – wtedy robiąc wdech unosi się do góry klatka piersiowa, a brzuch się wciąga, natomiast z wydechem klatka się opuszcza, a brzuch wypycha. W takim wzorcu nie pracują prawidłowo ani mięśnie głębokie, ani przepona, a stabilizacja kręgosłupa staje się coraz słabsza.

Dlatego na platformie treningowej dla mam i przyszłych mam nie znajdziesz brzuszków ani komend „wciągnij brzuch”. Wręcz odwrotnie – w wielu ćwiczeniach będziemy wręcz „puszczać” brzuch, by poczuć jeszcze lepiej pracę mięśni głębokich. Dzięki temu ćwicząc z platformą treningową dla mam i przyszłych mam poprawisz zarówno wyprost pleców, jak i wygląd brzucha – zdrowo i bez długich, męczących treningów.

Jak przestać się garbić?

Samo ściągnięcie łopatek niczego nie zmieni!

Możesz się próbować prostować, ale dopóki nie przekonasz swojego układu nerwowego, że wyprostowana pozycja jest dla Ciebie bezpieczna i masz w niej kontrolę, to jest to jak walka z wiatrakami. I na pewno nie raz się o tym przekonałaś, próbując ściągać łopatki.

Możesz szukać pajączków i innych cudownych sposób na to, jak przestać się garbić, ale jeśli brakuje stabilizacji w Twoim tułowiu, to napięcia i sztywności w kręgosłupie będą się wciąż pojawiać, a plecy będą uciekać do zamknięcia. Ale nie martw się, nie jesteś skazana na garba i rehabilitację! Z dobrym planem i świadomym podejściem do problemu wyprostujesz się z łatwością! I to bez żadnych długich treningów!

Jeśli chcesz przestać się garbić, zapraszam Cię na platformę treningową:

  • Poczujesz luz w plecach i zapomnisz o uczuciu sztywności i blokadach
  • Z łatwością się wyprostujesz, a utrzymanie takiej pozycji stanie się naturalne
  • Przestaniesz przeciążać się i zapomnisz o tym uczuciu, gdy „coś znów weszło w plecy”
  • Dzięki bardziej wyprostowanej sylwetce poprawisz swój wygląd
„Niesamowite jest to, że tyle lat próbowałam bezskutecznie ściągać łopatki, wciąż szukałam magicznych sposobów jak przestać się garbić, a Ty rozłożyłaś mój problem na czynniki pierwsze i… nagle wszystko stało się proste. Nawet moje plecy!”
Author

Wskakuj ze mną na matę, uwolnij kręgosłup i wyprostuj się z łatwością!

Hela

Helena Ignatowska trenerka personalna dla kobiet Gdynia

Cieszę się, że odwiedzasz mojego bloga - mam nadzieję, że ten tekst pomógł Ci w aktywnym życiu!

Nazywam się Hela Ignatowska i jestem trenerką kobiet. Pomogę Ci zbudować sprawne ciało, dające radość i swobodę życia, dzięki mojej metodzie łączącej trening medyczny, funkcjonalny i Low Pressure Fitness. Nawet jeśli jesteś w ostatnim trymestrze ciąży, tuż po porodzie, zmagasz się z rozejściem mięśni brzucha czy nietrzymaniem moczu.

Wierzę w to, że każda kobieta, niezależnie od etapu życia, może czuć się w swoim ciele lekko, sprawnie i pewnie siebie. Może robić, to co kocha, cieszyć się aktywnym życiem i odważnie spełniać marzenia!

Sprawdź, jak mogę pomóc Ci z łatwością osiągnąć to, co wcześniej wydawało się trudne:

Dla mam

Odzyskaj sprawne ciało bez długich treningów

Pobierz bezpłatnie praktyczny planer „Powrót do formy krok po kroku”. Dowiedz się od czego zacząć ćwiczenia po ciąży i przekonaj się, jak być w świetnej formie będąc mamą na full etat.

.
Dla kobiet w ciąży

Przejdź ciążę lekko i sprawnie!

Pobierz bezpłatny poradnik SPRAWNE CIAŁO W CIĄŻY i dowiedz się, jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży! Dodatkowo, co 2 tygodnie otrzymasz ode mnie wskazówki związane z ruchem w ciąży, by pomóc Ci wejść gładko w macierzyństwo.

.