Czy Ty też masz wrażenie, że odkąd zostałaś mamą, to plecy garbią się same? To bardzo częsty problem – nie bez powodu jedno z najczęściej zadawanych pytań na treningach personalnych to tytułowe: „Jak przestać się garbić?”
Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie wytrzymać dłużej w wyprostowanej pozycji i wciąż szukasz sposobów, jak przestać się garbić, jeśli próbujesz ściągać łopatki, ale czujesz, że to totalnie nienaturalna pozycja dla Ciebie, to ten wpis jest dla Ciebie. Dowiesz się z niego dlaczego nie-garbienie się jest tak trudne i jak możesz skutecznie się wyprostować.
Dlaczego tak trudno utrzymać proste plecy?
Ciało adaptuje się do tego, jak żyjemy. A ponieważ żyjemy w zgięciu (noszenie dziecka, patrzenie w dół za dzieckiem, praca przy komputerze, dużo czasu z telefonem, siedzenie), to ta pozycja staje się wiodąca. Nieużywane zakresy ruchu są blokowane przez układ nerwowy, który jest nadrzędnym układem i to on „dowodzi” naszymi mięśniami.
Use it or lose it – to strategia naszego mózgu na przetrwanie. Mózg nie lubi zaśmiecania. Nie będzie magazynował tego, co w jest dla Ciebie nieprzydatne. Więc jeśli Twoją główną pozycją jest zgięcie, to układ nerwowy uznaje ją jako ważną adaptację do życia. Żeby oszczędzić energii w przyjmowaniu jej (bo najważniejsze jest przetrwanie, a więc oszczędzamy wydatki energetyczne!) to dane pętle neuronalne zostają wzmocnione (czyli np. odruch, że podczas siedzenia automatycznie plecy robią się okrągłe). W tym celu pewne mięśnie ulegają skróceniu i nadmiernemu napięciu. Natomiast niepotrzebne zakresy ulegają zablokowaniu, żeby nam niepotrzebnie nie zaprzątały głowy. Dlatego siedzenie z prostymi plecami wydaje się tak nienaturalne i dziwne, a odpowiedź na pytanie: „Jak przestać się garbić?” staje się tak skomplikowana.



Uwolnij kręgosłup i wyprostuj się skutecznie z zestawem naprawczym!

Układ przedsionkowy i nowa norma
Układ przedsionkowy zajmuje się rejestracją wszelkich wychyleń od normy. To on odpowiada za napięcie mięśni prostowników w naszym ciele w odpowiedzi na działanie siły grawitacji. Gdy dany obszar w ciele ulega przesunięciu, to układ przedsionkowy dba o to, by równowaga została zachowana i sąsiedni obszar również ulegnie przesunięciu, by wyrównać zmiany. Ale… gdy to przesunięcie, wychylenie od normy staje się nową normą, to mięśnie dostaną sygnał do tego, by utrwalić daną pozycję i wyrobić niezbędne kompensacje. Taką kompensacją dla pozycji zgięciowej jest m.in. zmiana naturalnego wzorca oddechowego i osłabienie mięśnia poprzecznego brzucha. Dlatego w „Zestawie naprawczym – uwolnij kręgosłup” znajdziesz specjalny trening, który pobudza właśnie układ przedsionkowy.
Odruch obronny – kolejna przeszkoda do pokonania, by przestać się garbić
Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że okrągłe plecy i zamknięta klatka piersiowa to naturalny odruch obronny – pozycja, którą ciało przyjmuje podświadomie np. w momencie stresu. Poniekąd nie mamy na to wpływu – czy chcemy czy nie, podstawową funkcją mózgu jest zapewnienie nam bezpieczeństwa. Gdy to, co wpada do mózgu, uznane zostaje za niebezpieczne, to ciało ucieka w określone wzorce. Pojawia się marszczenie czoła, chowanie głowy między barkami, kulenie się, podwijanie kości ogonowej pod siebie, zamykanie klatki piersiowej. Bo w sytuacji zagrożenia musimy po prostu przetrwać – za wszelką cenę. Na pewno zauważyłaś, że gdy masz dużo na głowie, jesteś przemęczona, niewyspana, przebodźcowana – to wyprostowanie się jest jeszcze trudniejsze!
Jak przestać się garbić = jak wciągnąć brzuch
Gdy plecy są okrągłe, klatka się zapada – w brzuchu zwiększa się ciśnienie, mięśnie mają gorsze warunki do pracy i brzuch robi się wypchnięty niczym balonik. Dlatego tak często kobiety, które trafiają do mnie na treningi pytają nie tylko o to, jak przestać się garbić, ale również jak wciągnąć brzuch. Próbują się wyprostować, ale robią to nie poprzez wyprost w odcinku piersiowym, a w lędźwiowym. A wtedy brzuch wychodzi jeszcze bardziej! Walczą z nim poprzez brzuszki i próby wciągania brzucha – pogarszając sytuację jeszcze bardziej! Zwróć uwagę na to, że brzuszki jeszcze bardziej utrwalają pozycję zgięciową. Dodatkowo w tym ćwiczeniu głównie pracuje mięsień prosty brzucha, który już i tak zazwyczaj jest nadmiernie napięty, a brakuje aktywacji ze strony mięśni głębokich. Natomiast wciąganie brzucha prowadzi do odwrócenia wzorca oddechowego – wtedy robiąc wdech unosi się do góry klatka piersiowa, a brzuch się wciąga, natomiast z wydechem klatka się opuszcza, a brzuch wypycha. W takim wzorcu nie pracują prawidłowo ani mięśnie głębokie, ani przepona, a stabilizacja kręgosłupa staje się coraz słabsza. Dlatego w „Zestawie naprawczym – uwolnij kręgosłup” znajdziesz cały trening poświęcony stabilizacji głębokiej i usprawnieniu mięśni brzucha.

Dlatego samo ściągnięcie łopatek niczego nie zmieni!
Możesz się próbować prostować, ale dopóki nie przekonasz swojego układu nerwowego, że wyprostowana pozycja jest dla Ciebie bezpieczna i masz w niej kontrolę, to jest to jak walka z wiatrakami. I na pewno nie raz się o tym przekonałaś, próbując ściągać łopatki.
Możesz szukać pajączków i innych cudownych sposób na to, jak przestać się garbić, ale jeśli brakuje stabilizacji w Twoim tułowiu, to napięcia i sztywności w kręgosłupie będą się wciąż pojawiać, a plecy będą uciekać do zamknięcia. Ale nie martw się, nie jesteś skazana na garba i rehabilitację! Z dobrym planem i świadomym podejściem do problemu wyprostujesz się z łatwością! I to bez żadnych długich treningów!
Tak działamy w „Zestawie naprawczym – uwolnij kręgosłup”, w którym treningi uwzględniają całość zmian, a nie tylko oddalenie łopatek od kręgosłupa.
- Poczujesz luz w plecach i zapomnisz o uczuciu sztywności i blokadach
- Z łatwością się wyprostujesz, a utrzymanie takiej pozycji stanie się naturalne
- Przestaniesz przeciążać się i zapomnisz o tym uczuciu, gdy „coś znów weszło w plecy”
- Dzięki bardziej wyprostowanej sylwetce poprawisz swój wygląd
„Niesamowite jest to, że tyle lat próbowałam bezskutecznie ściągać łopatki, wciąż szukałam magicznych sposobów jak przestać się garbić, a Ty rozłożyłaś mój problem na czynniki pierwsze i… nagle wszystko stało się proste. Nawet moje plecy!”
Dlaczego „Zestaw naprawczy – uwolnij kręgosłup” skutecznie pomoże Ci przestać się garbić?
- Zaczynamy od uwolnienia zablokowanych zakresów ruchu poprzez techniki automasażu i mobilizacji do wyprostu
- Przechodzimy do rozruszania, uruchomienia, pogłębienia zakresów ruchu. Zajmujemy się również przeponą i mięśniami miedzyżebrowymi, bo ich sztywność ma ogromny wpływ na zablokowanie kręgosłupa piersiowego.
- Korygujemy postawę ciała i poprawiamy wzorzec oddechowy – by obudzić świadomość i poczucie ciała, uczyć się kontroli w skorygowanej pozycji i stopniowo czuć się w niej coraz bardziej naturalnie.
- Wzmacniamy mięśnie brzucha z naciskiem na mięśnie głębokie i stabilizację ciała – słaba stabilizacja głęboka powoduje dysbalans mięśniowy, nadmierne napięcie prostowników kręgosłupa i zewnętrznych mięśni brzucha, które blokują ruchomość kręgosłupa. Gorsza ruchomość to gorsze odżywienie, podatność na urazy, a finalnie ból i stany zwyrodnieniowe.
- Pracujemy z układem nerwowym i wygaszamy odruch obronny – uczymy mózg, że pozycja wyprostowana i jest bezpieczna, aktywujemy układ przedsionkowy, który odpowiada za utrzymanie postawy ciała i rejestruje wychylenia od normy.
- Poprawiamy nawyki ruchowe, utrwalamy uwolnione zakresy ruchu w treningu funkcjonalnym, dzięki wzmacnianiu w końcowych zakresach.
- Korzystamy z technik hipopresyjnych, by przyspieszyć normalizację napięć i poprawę dysbalansu mięśniowego, a także by pobudzić mięśnie głębokie do pracy, a kręgosłup do wydłużania.