fbpx

Low Pressure Fitness (hipopresja) czyli metoda nie tylko dla płaskiego brzucha

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Low Pressure Fitness (hipopresja) to innowacyjna metoda treningowa dla zdrowego ciała prosto z USA!

Metoda Low Pressure Fitness łączy techniki oddechowe wywodzące się z jogi z treningiem powięziowym. Skradła serce kobiet w Hiszpanii, Ameryce Południowej i w USA z powodu ekspresowego działania na zwężenie talii, wypłaszczenie brzucha i poprawę sylwetki.

Jednak LPF to o wiele więcej niż tylko efekt wizualny. To również metoda regulująca układ nerwowy, obniżająca stres, uwalniająca głębokie napięcia w ciele, poprawiająca wydolność i parametry oddechowe.

Jak działa metoda Low Pressure Fitness?

Metoda Low Pressure Fitness opiera się koncepcji treningu hipopresyjnego w połączeniu z rozciąganiem powięziowym.

Sama hipopresja w kontekście rehabilitacji uroginekologicznej kobiet jest znana już od lat 80′, kiedy to dr. Marcel Caufriez jako pierwszy zastosował techniki hipopresyjne w rehabilitacji kobiet po porodzie. W 2006 r. do jego zespołu badawczego dołączyła dr. Tamara Rial i Piti Pinsach, którzy kontynuowali prace badawcze i przenieśli techniki hipopresyjne do świata fitness, treningu core i profilaktyki pro-zdrowotnej.

Po latach badań i współpracy z innymi specjalistami stworzyli w 2014 roku International Hypopressive and Physical Therapy Institute. W międzyczasie pojawiło się wiele innych terapeutów wykorzystujących metody hipopresyjne wprowadzone przez dr. Caufriez’a, ale sama metoda Low Pressure Fitness oryginalnie powstała właśnie z ramienia Instytutu i jest stale aktualizowana i badana. Dokładność jej opracowania i ilość przeprowadzonych badań jest jej ogromną zaletą!

Czy Low Pressure Fitness to to samo co hipopresja?

Hipopresja oznacza dosłownie niskie ciśnienie – odnosi się to do ciśnienia w miednicy, jamie brzucha i klatce piersiowej. A więc ćwiczenia hipopresyjne to takie, które obniżają to ciśnienie, a hiperpresyjne (np. brzuszki) to takie, które powodują wzrost tego ciśnienia.

OBNIŻENIE CIŚNIENIA W KLATCE PIERSIOWEJ, JAMIE BRZUSZNEJ I MIEDNICY POWODUJE „EFEKT SSANIA” W OBSZARZE BRZUSZNO – MIEDNICZYM.

Czyli mówiąc wprost – w hipopresji przepona unosząc się do góry działa jak przepychacz i „zasysa” do góry wszystkie narządy, jednocześnie intensywnie poruszając całą głęboką taśmę anatomiczną. Powoduje to automatyczną aktywację mięśni głębokich – dlatego podczas prawidłowo wykonywanych ćwiczeń hipopresyjnych bardzo intensywnie pracują mięśnie brzucha i dna miednicy. I dlatego też ta metoda znalazła zastosowanie w rehabilitacji poporodowej.

Natomiast metoda Low Pressure Fitness łączy manewr hipopresyjny obniżający ciśnienie z rozciąganiem mięśniowo-powięziowym, neuromobilizacjami i pozycjami wzmacniającymi mięśnie głębokie i poprawiającymi postawę ciała. A więc jest to o wiele więcej niż sama hipopresja. Trening LPF jest spokojny, uważny, skoordynowany z oddechem, z zatrzymaniem w konkretnych pozycjach, które w specyficzny sposób wzmacniają i jednocześnie uelastyczniają całe ciało – trochę jak w jodze. Jednocześnie działa bardzo szybko – po 10 minutach takiego treningu realnie czuć, że ćwiczyły wszystkie mięśnie. Za to w głowie pojawia się przyjemny luz – dzięki intensywnej pracy z przeponą działamy na układ nerwowy i stymulujemy nerw błędny.

Low Pressure Fitness

Zamień męczące treningi mięśni brzucha na PROSTY PLAN, z którym odzyskanie płaskiego brzucha będzie przyjemnością!

Czym jest ciśnienie śródbrzuszne i po co nam ta hipopresja?

Ciśnienie śródbrzuszne to siła, która naciska na brzuch od środka. Wyobraź sobie, że brzuch to balon – od góry ogranicza go przepona, w tylnej części kręgosłup i żebra, w dolnej – miednica. Gdy naciśniesz mocniej na jedną ścianę, to ciśnienie będzie wypierać pozostałe ściany na zewnątrz.

  • w optymalnych warunkach ciśnienie śródbrzuszne rozkłada się równomiernie (równomierny nacisk) i razem ze sprężystymi ścianami jamy brzucha (m. brzucha, dna miednicy, grzbietu, przepona) zapewnia stabilizację tułowia – ciśnienie śródbrzuszne rośnie podczas kaszlu, kichania, wysiłku fizycznego itd, a odpowiada na to skurcz mięśni brzucha i miednicy
  • w ciąży naturalne rozciągnięcie przedniej ściany brzucha predysponuje do kierowania tam ciśnienia, dodatkowo zmiany w postawie ciała zmieniają rozkład ciśnienia śródbrzusznego – zamknięta klatka i przygarbione plecy będą wpływać na ten nacisk
  • techniki hipopresyjne poprzez obniżenie ciśnienia pomagają zmniejszyć napięcie mięśniowo – powięziowe na poziomie narządów miednicy. Zmienia się ułożenie narządów (obserwowane przy USG), można zaobserwować mobilizację narządów i uniesienie ich. Cały koncept Low Pressure Fitness zmienia rozkład ciśnienia śródbrzusznego i „przypomina” mięśniom, w którym kierunku powinny działać.
  • do uzyskania efektu hipopresji wykorzystujemy ruch klatki piersiowej – na wdechu klatka piersiowa się rozszerza, a przepona obniża, na wydechu klatka piersiowa się kurczy, a przepona unosi. Po wydechu wykonujemy BEZDECH, podczas którego intensywnie wydłużamy kręgosłup oraz rozszerzamy i unosimy klatkę. Zwiększa się jej objętość, a spada ciśnienie. Spadek ciśnienia w klatce powoduje spadek ciśnienia dalej w brzuchu i miednicy. Następuje odruchowa aktywacja mięśni dna miednicy i poprzecznego brzucha.

Dla kogo Low Pressure Fitness (hipopresja) będzie dobrą metodą treningową?

Dla mam po porodzie siłami natury i po cięciu cesarskim – dla poprawy sprawności mięśni brzucha i dna miednicy, lepszej postawy ciała i wyglądu brzucha po ciąży
Dla kobiet z endometriozą, bolesnymi miesiączkami, napiętym brzuchem, również po operacjach w obrębie jamy brzusznej – dla poprawy ruchomości tkanek, normalizacji napięć, mobilizacji narządów, głębokich tkanek, blizn czy zrostów
Dla kobiet z obniżeniem narządów miednicy, nietrzymaniem moczu, osłabieniem lub/i nadmiernym napięciem mięśni dna miednicy – wzmocnienie mięśni dna miednicy u kobiet z objawami wysiłkowego nietrzymania moczu i mniejsze objawy odczuwalne już po 8 tygodniach programu treningowego (Molina-Torres G et al. The effects of an 8-week hypopressive exercise training program on urinary incontinence and pelvic floor muscle activation: A randomized controlled trial. Neurourol Urodyn. 2023 Feb;42(2):500-509)
Dla wszystkich osób, które mają siedzący tryb życia, pracują przed komputerem, dużo się stresują, żyją w natłoku obowiązków i permanentnego przemęczenia – Low Pressure Fitness to łagodny i odżywczy ruch dla kręgosłupa, pobudzenie mięśni głębokich, usprawnienie przepony i oddechu. Wymaga bycia tu i teraz, świadomej pracy z ciałem, co bardzo dobrze uspokaja przebodźcowany układ nerwowy.
Dla kobiet, które uwielbiają intensywny wysiłek (bieganie, crossfit, mocny fitness, trening siłowy) jako ćwiczenia pomocnicze, pomagające zachować balans w ciele poprzez głęboką pracę wspierającą mięśnie głębokie, sprawność przepony, odciążenie miednicy. Ale również jako ćwiczenie wydolnościowe, poprawiające parametry oddechowe.

Czujesz, że Low Pressure Fitness może być dla Ciebie?

Osobiście uważam, że Low Pressure Fitness (hipopresja) to metoda treningowa skrojona na nasze czasy. Pozwala przywrócić równowagę, zatrzymać się w pędzie i poczuć wyraźnie to, co najgłębiej. Pomaga znów poczuć się lekko, złapać spokojny oddech. I poczuć ten oddech! Pozwala się wydłużyć, urosnąć, zdjąć z pleców ciężki bagaż codziennych odpowiedzialności. Pomaga być tu i teraz, w pełnym skupieniu, odstresować się robiąc przy okazji dużo dobrego dla ciała, odreagować stresy bez nadmiernego eksploatowania swojego ciała. I oczywiście wspaniale działa na brzuch i talię – nie bez powodu moje Klientki pokochały te ćwiczenia!

Jak wygląda w praktyce metoda Low Pressure Fitness (hipopresja)?

Low Pressure Fitness to system treningowy, który w dbałości o szczegóły jest podobny do jogi. Skupiamy się w nim na odpowiednim ruchu klatki piersiowej, kręgosłupa, ramion. Zmiany pozycji są w spokojnym tempie, w rytmie oddechowym. Do pozycji i przejść dodajemy również specjalny manewr oddechowy (manewr hipopresyjny), czyli bezdech po wydechu, który zmniejsza ciśnienie w klatce piersiowej, brzuchu i kroczu. Manewr hipopresyjny wraz z odpowiednim ustawieniem ciała powoduje również zmniejszenie napięcia mięśniowo-powięziowego na poziomie narządów miednicy – obserwuje się ich uniesienie, co jest nie tylko pomocne przy obniżeniu narządów, ale także przeciwdziała skutkom długiego siedzenia. Zmianie ciśnienia towarzyszy odruchowa aktywacja mięśni stabilizujących kręgosłup i odcinek lędźwiowo-miedniczny.

Dzięki temu techniki LPF świetnie przywracają zaburzony balans mięśniowy w obszarze brzucha i miednicy, wzmacniając mięśnie głębokie brzucha i dna miednicy. Aktywacja mięśni wpływa na lepszą postawę ciała i stanowi profilaktykę bólu kręgosłupa, a poprzez poprawę rozkładu ciśnienia śródbrzusznego hipopresja stanowi też świetną profilaktykę przepuklin.

A dla kogo w takim razie nie będzie Low Pressure Fitness?

Jeśli chodzi o przeciwwskazania, to samego manewru hipopresyjnego (bezdechu) nie wykonujemy w ciąży i przez 6 tygodni po psn i 12 po cc lub po innych operacjach w obrębie jamy brzucha. Low Pressure Fitness jest na tyle specyficzną metodą treningową, że ja osobiście raczej nie zaczynam od niej na treningach personalnych. Zdecydowanie łatwiej poczuć efekty tej metody mając już pewną świadomość ciała, czując swój oddech, ustawienie ciała, jego ruch. Dlatego w PROSTYM PLANIE DLA SPRAWNEGO BRZUCHA znajdziesz ćwiczenia przygotowujące, które pomogą Ci mieć jak najlepsze efekty z treningu LPF!

Hela

Helena Ignatowska trenerka personalna dla kobiet Gdynia

Cieszę się, że odwiedzasz mojego bloga - mam nadzieję, że ten tekst pomógł Ci w aktywnym życiu!

Nazywam się Hela Ignatowska i jestem trenerką kobiet. Pomogę Ci zbudować sprawne ciało, dające radość i swobodę życia, dzięki mojej metodzie łączącej trening medyczny, funkcjonalny i Low Pressure Fitness. Nawet jeśli jesteś w ostatnim trymestrze ciąży, tuż po porodzie, zmagasz się z rozejściem mięśni brzucha czy nietrzymaniem moczu.

Wierzę w to, że każda kobieta, niezależnie od etapu życia, może czuć się w swoim ciele lekko, sprawnie i pewnie siebie. Może robić, to co kocha, cieszyć się aktywnym życiem i odważnie spełniać marzenia!

Sprawdź, jak mogę pomóc Ci z łatwością osiągnąć to, co wcześniej wydawało się trudne:

Dla mam

Odzyskaj sprawne ciało bez długich treningów

Pobierz bezpłatnie praktyczny planer „Powrót do formy krok po kroku”. Dowiedz się od czego zacząć ćwiczenia po ciąży i przekonaj się, jak być w świetnej formie będąc mamą na full etat.

.
Dla kobiet w ciąży

Przejdź ciążę lekko i sprawnie!

Pobierz bezpłatny poradnik SPRAWNE CIAŁO W CIĄŻY i dowiedz się, jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży! Dodatkowo, co 2 tygodnie otrzymasz ode mnie wskazówki związane z ruchem w ciąży, by pomóc Ci wejść gładko w macierzyństwo.

.