fbpx

No excuses, czyli ćwicz razem z dzieckiem!

448306525_201542-01

Ostatnio mamy z naszym maluchem ciężki czas – mówię sobie, że to na pewno ten skok rozwojowy, ale on uparcie się nie kończy… Więc chyba powinnam jednak przywyknąć i znaleźć sposób na przetrwanie trudnych chwil. Tylko jak w tej walce o przetrwanie znaleźć w ogóle czas dla siebie….

Przez ostatnie dwa tygodnie wstawałam równo z rannym karmieniem (5-6) żeby wyrobić się z wypiciem kawki i rozpisaniem treningów, bo po kolejnych karmieniu ok 9 już mogłam zapomnieć o swoich sprawach. I tak zlatywał cały dzień na walce z młodym, żeby zjadł (ma właśnie fazę na wypluwanie butli), na próbach usypiania, które zazwyczaj kończyły się niepowodzeniem i na przekonywaniu go, żeby poleżał więcej niż 3 sekundy na brzuszku, jak nam zalecał lekarz. Żeby nie było, była też chwila oddechu, ale podczas spaceru – w tym czasie zajmowałam się względnym ogarnięciem social mediów i burzą mózgu, jakie tematy poruszać 😉

O 18, kiedy obowiązki przejmował Tatuś, nagle stwierdzałam, że znów nie poćwiczyłam i że mimo, tego że kocham sport, to aktualnie jest to ostatnia rzecz na jaką mam ochotę… Znasz to uczucie? Myślę, że każda mama wie, o czym piszę 🙂

Nie zgadzaj się na to!

Wiem, że łatwo nie jest, ale pamiętaj, że ciało masz jedno i dbając o swoje zdrowie i sprawność, dbasz tym samym o przyszłość malucha. W końcu kiedyś wyrośnie z tych rączek, tulenia i kojenia, i będzie chciał/a żebyście pobiegali razem po placu zabaw, poszaleli z piłką czy skakanką. Prędzej czy później będziesz musiała latać za początkującym rowerzystą i zbierać go z ziemi po wywrotce. Taki już nasz los, musimy być w formie dla naszych dzieci, żeby móc się cieszyć z tych chwil, a nie latać po fizjoterapeutach, żeby naprawiali nasze kręgosłupy po ciąży, porodzie, 3 latach noszenia dziecka i nie robieniu nic dla siebie.

UWAGA! Pamiętaj, że po ciąży najpierw należy wzmocnić mięśnie głębokie, ustabilizować kręgosłup, poprawić postawę ciała – zbyt szybki powrót do „normalnych” treningów grozi problemami kręgosłupa czy mięśni dna miednicy. Pełen program wzmacniania po ciąży znajdziesz tutaj:

Jak ćwiczyć z maluchem?

Musisz znaleźć sposób na swojego szkraba.W przypadku najtrudniejszych przypadków sprawdzi się piłka, na której możesz się bujać i lekko podskakiwać, co maluchy kochają – przynajmniej mój 🙂 Specjalnie na takie przylepki wymyśliłam krótki trening na piłce. Mój młody był bardzo zadowolony z tych ćwiczeń więc myślę, że inne bobasy również będą zajarane. A ty rozruszasz to co najważniejsze – zmobilizujesz miednicę i kręgosłup, otworzysz klatkę piersiową, wzmocnisz brzuch, pośladki i nogi. To co – zaczynamy!

Zestaw na piłce

Krążenia biodrami

Siadamy na piłce, malucha kładziemy sobie na kolanach na brzuszku. Mój nie znosi pozycji na brzuszku, po kilku sekundach drze się w niebogłosy, ale… na kolanach u mamusi to co innego 😉 Zaczynamy od krążenia biodrami i wtedy na pewno dzieciaczek będzie przeszczęśliwy, bo będzie się przyjemnie bujał. Zrób 10 obszernych krążeń w jedną i w drugą stronę, staraj się pogłębiać maksymalnie zakres ruchu, tak aby poruszyć dolne plecy. Idąc piłką w przód ściągaj kość ogonową pod siebie, a idąc w tył wypuszczaj biodra.

Unoszenie nogi

Kiedy maluch już jest trochę ululany można się zatrzymać i popracować nad stabilizacją, czyli wzmacnianie mięśni core. Ustawiamy się na piłce stabilnie, prostujemy plecy, wydłużamy kręgosłup, chowamy dolne żebra. Wdech bierzemy mocno w dolne żebra, aby poczuć rozpychanie, a z wydechem podciągamy pępek do góry (tak jak przy aktywacji mięśnia poprzecznego brzucha w tych ćwiczeniach). Z napięciem mięśnia poprzecznego brzucha odrywamy stopę od podłogi i prostujemy nogę w kolanie, pilnując aby nie zgarbić się w plecach ani nie ruszyć tułowiem na piłce. Niech bobas leżący na kolanach zmusi ciało do utrzymania stabilizacji. Zmieniamy nogę, ale znów – najpierw wydech i zassanie pępka w stronę kręgosłupa i do góry. Powtórz 10 razy na stronę.

Rotacje w odcinku piersiowym

Jeśli Twój maluch ma dość siedzenia, to wróć do krążeń biodrami na piłce, żeby się znów troszkę ululał. Potem zatrzymaj się i sięgaj ramieniem maksymalnie za siebie otwierając klatkę piersiową. Pilnuj, aby biodra na piłce nie pomagały Ci w rotacji, powinna zachodzić tylko w odcinku piersiowym. Z wydechem maksymalnie ściągaj łopatki, bark rotuj na zewnątrz, ale pilnuj, żeby jednocześnie nie wypychać dolnych żeber do góry i nie wyginać się w odcinku lędźwiowym. Powtórz 10 razy na stronę. To ćwiczenie zmobilizuje kręgosłup w odcinku lędźwiowym i pomoże Ci w walce z okrągłymi plecami (czyli garbikiem).

Hip thrust

Jedno z moich ulubionych ćwiczeń wzmacniających pośladki i poprawiających ustawienie miednicy. Tym razem w wersji na piłce z bobasowym ciężarem. Przełóż malucha na swój brzuch i klatkę, oprzyj się wygodnie plecami o piłkę. Stopy ustaw równolegle, a kolana skieruj na zewnątrz. Wbij w pięty w podłogę, na wydechu podciągnij pępek do góry, napnij pośladki i unieś biodra. Pilnuj, aby nie podniósł się do góry brzuch ani dolne żebra – tylko kolce biodrowe chcesz unosić jak najwyżej. Zejdź w dół z biodrami, ale nie wyginaj się w lędźwiach – dolne żebra cały czas kieruj w stronę kręgosłupa. Powtórz 15 razy, zatrzymując na maksymalnym napięciu pośladków na 2-3 sekundy. Jeśli masz łatwość, zatrzymaj się na górze i spróbuj poprzenosić ciężar ciała z jednej strony na drugą, odrywając stopę od podłogi.

Półprzysiady z piłki – wąskie i szerokie

Na koniec pomęczymy trochę udka – robimy przysiady – 12 razy w rozstawie stóp na szerokość bioder i 12 razy w wersji sumo, czyli stopy szerzej i delikatnie rozstawione na zewnątrz. W obu wersjach pilnujemy kolan, żeby szły na zewnątrz, a nie do środka, szczególnie w przysiadach sumo. Z pozycji siedzenia na piłce zaczynamy od wydechu i podciągnięcia pępka do góry, następnie mocno wbijamy pięty w podłogę i unosimy biodra do góry spinając pośladki. Na górze znów zatrzymujemy się na sekundkę, cały czas mając kontakt z piłką, po czym z wdechem powoli opuszczamy się na piłkę, ale nie do całkowitego luzu. Czyli nie robimy takiego „klapnięcia” na piłce i odbijania się na niej, cały czas kontrolujemy ruch. Pilnujcie koniecznie pracy oddechowej, czyli z wydechem aktywacja głębokich mięśni core i dopiero do góry na spiętym pośladzie. Po 6 powtórzeniach przekładaj bobasa na drugie ramię, tak żeby w każdej pozycji był tyle samo.

Jeśli trening przypadł do gustu Twojemu bobasowi i Tobie, możesz powtórzyć jeszcze raz wszystko od początku. Koniecznie daj znać, jak Wam się ćwiczyło!

Hela

Zapisz się po bezpłatny planer "Powrót do formy krok po kroku" i dowiedz się, jak wrócić do formy bezpiecznie i skutecznie - bez długich treningów!

.
Odwiedź mnie na instagramie
Hela Ignatowska
Hela Ignatowska

Hej, fajnie, że tu wpadłaś! Jeśli jeszcze się nie znamy, to jestem Hela Ignatowska i pomagam mamom i przyszłym mamom być w dobrej formie i cieszyć się zdrowiem poprzez świadomy ruch, którego uczę w moich programach treningowych.

Czytaj dalej
Dla mam

Odzyskaj sprawne ciało bez długich treningów

Pobierz bezpłatnie praktyczny planer „Powrót do formy krok po kroku”. Dowiedz się od czego zacząć ćwiczenia po ciąży i przekonaj się, jak być w świetnej formie będąc mamą na full etat.

.
Dla kobiet w ciąży

Przejdź ciążę lekko i sprawnie!

Pobierz bezpłatny poradnik SPRAWNE CIAŁO W CIĄŻY i dowiedz się, jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży! Dodatkowo, co 2 tygodnie otrzymasz ode mnie wskazówki związane z ruchem w ciąży, by pomóc Ci wejść gładko w macierzyństwo.

.