fbpx

Jak przestać się garbić – 5 kroków do prostych pleców

jaskolka

Zastanawiasz się jak przestać się garbić? I czy to w ogóle możliwe, żeby po kilkudziesięciu latach życia w zgarbieniu nagle się wyprostować?

Nagle na pewno nie – od razu mówię. Jeśli zastanawiasz się, jak przestać się garbić, to zaakceptuj fakt, że jest to PROCES. Proces, który jest możliwy, jeśli będziesz wspierać swoje ciało odpowiednim ruchem. Proces, który trwa, ale już sama droga przynosi ulgę i sprawia, że czujesz się bardziej wyprostowana, czujesz więcej luzu w plecach, a Twój brzuch reaguje na to wypłaszczeniem. Wspaniały proces!

Od czego zacząć ten proces? Zacznijmy od zrozumienia – bo świadomość to pierwszy krok do trwałej zmiany. A musisz wiedzieć, że garbienie się to „problem naszych czasów”. Bardzo często słyszę pytania o to, jak przestać się garbić. Głównie od mam maluszków, wymagających noszenia, ale… nie tylko. Równie często na konsultacje zgłaszają się do mnie mamy większych dzieci. Aktywne kobiety, które biegają, chodzą na różne zajęcia grupowe, ćwiczą jogę – a mimo to plecy garbią się „same”.

Problem w tym, że generalnie mamy zbyt mało różnorodnego ruchu, który nas kształtuje „od dziecka”. Od szkoły podstawowej byłyśmy uczone, że trzeba siedzieć grzecznie w ławce, a lekcje w-fu ograniczały się często do grania w ping-ponga i zazwyczaj kombinowania, jak tu złożyć „niedyspozycję”. Do tego dorzućmy brzuszki na zaliczenie w liceum, nawykowe wciąganie brzucha i obsesję na punkcie tego, żeby nie wystawała nigdzie żadna fałdka. A potem dorosłe życie czyli stres, szybki oddech, ciśnięcie brzucha, uciskanie go w ciasnych spodniach… I na końcu ciąża i macierzyństwo. Które jak wiadomo wybitnie nie sprzyja utrzymaniu prostych pleców.

Tyle zmian… To jak przestać się garbić?

Jeśli chcesz faktycznie zacząć być bardziej „prosta” – to musisz wziąć pod uwagę całość tych zmian, a nie sam efekt czyli to, jak wyglądają plecy.

Ćwicz mądrze z platformą treningową dla mam i przyszłych mam i ciesz się sprawnym ciałem!

Naładuj baterie odżywczym ruchem i żyj w pełni – w ciąży, po porodzie i w macierzyństwie. Bez długich i nudnych treningów, bez presji i ciśnienia, z lekkością i dobrą energią.Ćwiczenia prostujące plecy oduczą Cię garbienia się – prawda czy mit?

Chcąc wyprostować zgarbione plecy, zazwyczaj szukamy ćwiczeń na wzmocnienie pleców…

Wydaje się to rozsądne. Ale uwaga! Nic bardziej mylnego. Jak już wiesz, garbienie się to nie jest problem tylko pleców, ale skutek różnych zmian, które pojawiły się w ciele na przestrzeni wielu lat. Próbując „wyprostować” plecy ćwiczeniami nie likwidujemy prawdziwych przyczyn problemu.

**Garbienie się może być wynikiem poważniejszych dysfunkcji – tutaj zajmiemy się typowym „nawykowym” garbieniem się u mam.

A więc – jak przestać się garbić?

Nawyk garbienia się to dla naszego ciała pewnego rodzaju przyzwyczajenie i adaptacja do warunków życia. Zazwyczaj wszystko zaczyna się od osłabionych mięśni brzucha i zmiany wzorca oddechowego. Mocno spięte mięśnie klatki piersiowej ściągają barki do przodu. Łopatki zostają wyprowadzone ze swojego optymalnego ustawienia i pogorszeniu ulega stabilizacja całej obręczy barkowej. W połączeniu z nawykiem wysuwania głowy w przód (komputer, noszenie małego dziecka, jazda samochodem), skutkuje to spięciem górnych pleców i karku. A to jeszcze mocniej napędza szybki oddech „górą”. Ciało próbuje znaleźć „równowagę” poprzez napięcie poszczególnych obszarów i ograniczenie ruchomości – to co, jest niestabilne zostaje „zabetonowane” dla bezpieczeństwa. I finalnie zerknij na zdjęcie, co dzieje się z brzuchem…

Jak przestać się garbić i pozbyć się bólu kręgosłupa

Pajączek na garbienie się, czyli jak szybko przestać się garbić… i znów wrócić do tego samego!

Kusi szybkością i łatwością, ale jak widzisz, garbienie się jest nieco bardziej złożonym procesem i samo ściągnięcie łopatek na niewiele się zda. Zamiast łatwych rozwiązań, zacznij proces prostowania pleców na stałe:

1| Popraw wzorzec oddechowy – uruchomienie zabetonowanych miejsc w oddechu to PODSTAWA, bez tego beton na plecach nie puści. Dlatego właśnie od takich ćwiczeń zaczynamy ćwiczenia na platformie treningowej!

2| Wzmacniaj core od mięśni głębokich i pracuj nad lepszą stabilizacją – jeśli chcesz przestać się garbić, Twój kręgosłup musi poczuć się stabilnie. Twoje mięśnie brzucha potrzebują być wydolne, abyś mogła bez wysiłku chodzić prosto.

3| Popraw nawyki ruchowe – zacznij być bardziej świadoma ruchu, przestań zwieszać się luźno na stawach, zacznij pracować aktywnie od stóp, zaktywuj pośladki, urośnij. O tym przypominam Ci na wszystkich treningach na PLATFORMIE!

4| Mobilizuj obszary zbyt spięte – tam, gdzie jest beton, zacznij delikatnie wprowadzać ruch. Podstawą są rotacje kręgosłupa, bo to ruch, który pięknie odżywia Twoje ciało. Metoda, która bardzo intensywnie mobilizuje „zabetonowane” obszary to Low Pressure Fitness (więcej o tej metodzie przeczytasz TUTAJ). Również na platformie treningowej znajdziesz cały moduł z praktyką Low Pressure Fitness.

5| Wzmacniaj się funkcjonalnie – nawet najlepsze ćwiczenia mobilizacyjne na nic się nie przydadzą, jeśli po prostu nie będziesz miała siły, by poprawiać swoją postawę ciała i ruch na co dzień. Trening funkcjonalny nie tylko wzmocni całe Twoje ciało, ale da Ci również impuls do tego, by dbać o ustawienie ciała na co dzień.

Sporo rzeczy do ogarnięcia?

Wiem, ciało to skomplikowana „maszyna”. I jak już pewnie sama wiesz, nie warto iść na skróty – wszystko potem wraca i przypomina o sobie w najmniej oczekiwanym momencie. A ja bardzo bym chciała, żebyś szła krok po kroku, ćwiczyła z głową i czuła, że idziesz w dobrym kierunku. Z każdym dniem czuła coraz więcej luzu, a jednocześnie siły, z każdym dniem z większą łatwością prostowała plecy, aż pewnego dnia… po prostu przestała się garbić. Jeśli jesteś gotowa ruszyć ze mną w drogę po sprawne ciało i proste plecy – czekam na Ciebie na PLATFORMIE TRENINGOWEJ!

Hela

Helena Ignatowska trenerka personalna dla kobiet Gdynia

Cieszę się, że odwiedzasz mojego bloga - mam nadzieję, że ten tekst pomógł Ci w aktywnym życiu!

Nazywam się Hela Ignatowska i jestem trenerką kobiet. Pomogę Ci zbudować sprawne ciało, dające radość i swobodę życia, dzięki mojej metodzie łączącej trening medyczny, funkcjonalny i Low Pressure Fitness. Nawet jeśli jesteś w ostatnim trymestrze ciąży, tuż po porodzie, zmagasz się z rozejściem mięśni brzucha czy nietrzymaniem moczu.

Wierzę w to, że każda kobieta, niezależnie od etapu życia, może czuć się w swoim ciele lekko, sprawnie i pewnie siebie. Może robić, to co kocha, cieszyć się aktywnym życiem i odważnie spełniać marzenia!

Sprawdź, jak mogę pomóc Ci z łatwością osiągnąć to, co wcześniej wydawało się trudne:

Dla mam

Odzyskaj sprawne ciało bez długich treningów

Pobierz bezpłatnie praktyczny planer „Powrót do formy krok po kroku”. Dowiedz się od czego zacząć ćwiczenia po ciąży i przekonaj się, jak być w świetnej formie będąc mamą na full etat.

.
Dla kobiet w ciąży

Przejdź ciążę lekko i sprawnie!

Pobierz bezpłatny poradnik SPRAWNE CIAŁO W CIĄŻY i dowiedz się, jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży! Dodatkowo, co 2 tygodnie otrzymasz ode mnie wskazówki związane z ruchem w ciąży, by pomóc Ci wejść gładko w macierzyństwo.

.