fbpx

Rozejście mięśni brzucha, ćwiczenia „vacuum” i ciśnienie śródbrzuszne

Jeśli rozejście mięśni brzucha i problemy mięśni dna miednicy Ciebie dotyczą, to dowiedz się, jak zdrowo funkcjonować na co dzień!

Ogarnięcie brzucha po ciąży bywa trudne. Szczególnie jeśli masz rozejście mięśni brzucha czy problemy mięśni dna miednicy (mdm).

Kobiety wtedy często szukają najlepszych i najskuteczniejszych ćwiczeń i trafiają na… magiczne „vacuum”, które totalnie bez wysiłku robi talię osy. Przeczytaj wpis i dowiedz się, czy to faktycznie takie „ŁAŁ”!

Ale zanim przejdziemy do tych magicznych ćwiczeń na brzuch po ciąży, to najpierw muszę przedstawić Ci głównego bohatera, który wpływa na wypychanie brzucha. A jest nim…. ciśnienie śródbrzuszne!

Wyobraź sobie kulturystę czy ciężarowca, który zamierza dźwignąć jakiś masywny ciężar.

Zakłada pas na brzuch, który ściska go i stanowi dodatkowe umocnienie ścian brzucha. Robi wdech, zatrzymuje powietrze w płucach – przepona schodzi w dół, jest napięta. Powietrze w płucach i wysokie ciśnienie w klatce stanowi jej dodatkowe umocnienie.

Dzięki temu uzyskuje bardzo wysokie ciśnienie śródbrzuszne – ściany brzucha są sztywne i naciskają, a w „brzusznym balonie” robi się ciasno. To ciśnienie, ten nacisk daje maksymalne usztywnienie tułowia i stabilizację kręgosłupa. Co pozwala dźwigać więcej bez uszczerbku na zdrowiu.

No chyba że… ciężarowcem jest mama. I jej ściany brzucha są osłabione – zarówno dno miednicy, jak i kresa biała (tkanka łącząca mięśnie brzucha – więcej na ten temat znajdziesz w tym wpisie).

A jeśli dodatkowo ów mama ma rozejście mięśni brzucha (kresa jest nie tylko osłabiona, ale też mocno rozciągnięta), to wysokie ciśnienie w jej brzuchu będzie wypychać narządy przez to miejsce!

To sytuacja, która powoduje wypychanie brzucha i jego charakterystyczne stożkowanie w przypadku rozejścia mięśni brzucha.

I teraz możemy przejść do tych cudownych ćwiczeń „vacuum”, które zrobią Ci płaski brzuch, nawet jeśli masz rozejście mięśni brzucha.

Ćwiczenia te polegają na obniżeniu ciśnienia śródbrzusznego do tego stopnia, że podciśnienie zasysa brzucha do środka niczym odkurzacz. Nie chodzi tu o wciągnięcie brzucha, jak twierdzą popularne portale dla kobiet. Efekt zassania pojawia się dlatego, bo pracujemy nad zmniejszeniem ciśnienia w klatce piersiowej. Tak, totalnie nic nie robimy z brzuchem, a on się chowa. Brzmi ekstra!

Technika tych ćwiczeń jest jednak o wiele bardziej złożona niż można zobaczyć w filmikach na YouTube i nie bez powodu dostaję wiele zapytań od kobiet, dlaczego te świetne ćwiczenia zasysające brzuch wcale nie działają.

Nie działają dlatego, bo zanim do nich dojdziemy musimy wykonać szereg ćwiczeń, które pozwolą naszej klatce piersiowej na taki zakres ruchu, który faktycznie wciągnie brzuch.

Czy warto jednak wdrożyć takie ćwiczenia w swój plan treningowy?

Umiejętnie wykonane ćwiczenia hipopresyjne dają świetne efekty. Są natomiast bardzo wymagające i wbrew pozorom – musimy włożyć w nie bardzo dużo wysiłku! To bardzo dobre metody szczególnie dla kobiet, które zmagają się z obniżeniem narządów rodnych czy dysfunkcjami mięśni dna miednicy. Jednak ze względu na ich złożoność, zdecydowanie polecam wdrażać je pod okiem przeszkolonego specjalisty.

Ja osobiście technik hipopresyjnych uczyłam się pod okiem francuskiej fizjoterapeutki Annie Vitris Malongo i muszę przyznać, że nie było to wcale łatwe szkolenie. Natomiast efekty prawidłowo wykonanych ćwiczeń hipopresyjnych są zaskaujące.

Ale uwaga – nie można traktować ich jako magiczne ćwiczenia na płaski brzuch bez wysiłku. Te ćwiczenia mają sens, kiedy są elementem pełnego planu usprawniania mięśni brzucha. Bo jak widzisz, problem brzucha nie tkwi w samym wysokim ciśnieniu śródbrzusznym, ale także w słabej jakości ruchu czy ogólnym osłabieniu mięśni.

Ćwiczenia „vacuum” należą do ćwiczeń hipopresyjnych, obniżających ciśnienie nie tylko w jamie brzucha, ale i w klatce piersiowej oraz miednicy. Świetnie sprawdzą się jako pomoc w aktywacji mięśni głębokich lub jako element pracy nad otwarciem klatki piersiowej, by zmniejszyć nacisk na „brzuszny balon” od góry. Dlatego w kursie on-line MOCNY BRZUCH & PROSTE PLECY korzystamy z uproszczonych ćwiczeń wykorzystujących hipopresję, a w pełnym wymiarze korzystam z tych technik na treningach personalnych.

Zamień żmudne treningi mięśni brzucha na PROSTY PLAN, z którym odzyskanie płaskiego brzucha będzie przyjemnością!

Ciśnienie śródbrzuszne – czy to ono jest głównym winowajcą rozejścia mięśni brzucha?

Ciśnienie śródbrzuszne wzrasta naturalnie podczas ruchu, bo bierze udział w stabilizacji kręgosłupa. Ciężarowcy korzystają z naturalnego mechanizmu – kiedy mamy podnieść na prawdę duży ciężar, to ciało podświadomie wstrzyma oddech i napnie brzuch.

Problem tkwi w tym, gdy ciśnienia jest zbyt dużo w stosunku do wytrzymałości i sztywności ścian „brzusznego balonu”. Natomiast nie ma innego sposobu na radzenie sobie z tym ciśnieniem wypychającym brzuch, jak stopniowe i delikatne pobudzanie mięśni do radzenia sobie z wzrostem ciśnienia! I dlatego jedno ćwiczenie zasysające brzuch nie przyniesie efektów na stałe.

Wzrost ciśnienia w jamie brzucha towarzyszy nam praktycznie codziennie

Możesz nie robić przysiadów, ale musisz jakoś wstać z fotela… i fajnie by było, żeby to nie przyczyniało się rozejścia mięśni brzucha! Jeśli tylko nie leżysz w łóżku 24 na dobę, to nie ma takiej opcji – ciśnienie w brzuchu będzie rosło. I dlatego tak nie lubię tych standardowych zakazów – często Mamy, które do mnie trafiają, czują się tak skrępowane, że tego nie mogą, tamtego nie mogą, że zaczynają automatycznie się usztywniać i unikać jakiegokolwiek ruchu.

Dobrze jest mieć świadomość, w jaki sposób wzrost ciśnienia działa na nasze osłabione tkanki i unikać tego, co faktycznie jest ponad nasze siły na dany moment, by zniwelować ewentualne problemy mięśni dna miednicy i rozejście mięśni brzucha. Jednak na dłuższą metę ciężko jest „robić uniki”. Docelowo zależy nam na kontroli ciśnienia i chcemy tak usprawnić ciało, by radziło sobie z ciśnieniem. I to jest też celem kursu on-line MOCNY BRZUCH & PROSTE PLECY!

Przy osłabieniu tkanek po ciąży i porodzie powinnyśmy zachować szczególną ostrożność, ale też zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze jesteśmy w stanie żyć „bez ciśnienia”. Dlatego tak ważne jest świadome usprawnianie ciała i stopniowe wzmacnianie krok po kroku.

Natomiast jeśli masz rozejście mięśni brzucha i czujesz, że ciśnienie w brzuchu powoduje jego stożkowanie…

…to może być Ci o wiele trudniej poradzić sobie ze wzmocnieniem brzucha. Przyczyn rozejścia mięśni brzucha może być wiele, i mogą one „psuć” efekty ćwiczeń. Jest to bardzo indywidualna kwestia i nie da się zaproponować równie skutecznego programu na rozejście dla każdej kobiety.

Można wspomóc terapię ćwiczeniami, które będą dobre dla każdej kobiety (np. mobilizacje klatki piersiowej, miednicy, aktywacje mięśni głębokich), ale najlepsze efekty przyniesie indywidualne wsparcie trenera.

Skorzystaj z indywidualnej opieki trenerskiej i ćwicz pod moim okiem!

Skorzystaj z indywidualnej opieki trenerskiej i ćwicz bezpiecznie i skutecznie bez wychodzenia z domu!

Hela

Helena Ignatowska trenerka personalna dla kobiet Gdynia

Cieszę się, że odwiedzasz mojego bloga - mam nadzieję, że ten tekst pomógł Ci w aktywnym życiu!

Nazywam się Hela Ignatowska i jestem trenerką kobiet. Pomogę Ci zbudować sprawne ciało, dające radość i swobodę życia, dzięki mojej metodzie łączącej trening medyczny, funkcjonalny i Low Pressure Fitness. Nawet jeśli jesteś w ostatnim trymestrze ciąży, tuż po porodzie, zmagasz się z rozejściem mięśni brzucha czy nietrzymaniem moczu.

Wierzę w to, że każda kobieta, niezależnie od etapu życia, może czuć się w swoim ciele lekko, sprawnie i pewnie siebie. Może robić, to co kocha, cieszyć się aktywnym życiem i odważnie spełniać marzenia!

Sprawdź, jak mogę pomóc Ci z łatwością osiągnąć to, co wcześniej wydawało się trudne:

Dla mam

Odzyskaj sprawne ciało bez długich treningów

Pobierz bezpłatnie praktyczny planer „Powrót do formy krok po kroku”. Dowiedz się od czego zacząć ćwiczenia po ciąży i przekonaj się, jak być w świetnej formie będąc mamą na full etat.

.
Dla kobiet w ciąży

Przejdź ciążę lekko i sprawnie!

Pobierz bezpłatny poradnik SPRAWNE CIAŁO W CIĄŻY i dowiedz się, jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży! Dodatkowo, co 2 tygodnie otrzymasz ode mnie wskazówki związane z ruchem w ciąży, by pomóc Ci wejść gładko w macierzyństwo.

.