fbpx

Wspólne poświąteczne spalanie, czyli ćwicz z partnerem!

trening-w-parze_1.4.1

Drugi dzień Świąt to idealny dzień, aby… wstać wreszcie od stołu, rozruszać ciało i spalić nieco tych świątecznych smakołyków! Zazwyczaj nadal jest to dzień wolny od pracy, jesteśmy w domu ze swoimi bliskimi, a więc do dzieła – namów swoją drugą połówkę/ brata/ siostrę i zróbcie wspólny trening! Podrzucam Wam inspirację treningową bez sprzętu, a więc na spokojnie do zrobienia w każdym miejscu, gdzie spędzacie święta!

UWAGA! Jeśli jesteś na świeżo po porodzie (do 3 miesięcy po) lub są to Twoje pierwsze ćwiczenia od porodu (niezależnie ile czasu minęło) to dla swojego zdrowia i bezpieczeństwa zacznij od prostszych ćwiczeń – zacznij od wzmocnienia mięśni głębokich, popraw stabilizację kręgosłupa, popracuj nad postawą ciała – NAJWAŻNIEJSZE SĄ FUNDAMENTY! Pełen program odbudowy sprawności po ciąży znajdziesz tutaj:

Pies z głową w dole z przejściem do planka

Ustawcie się na wyciągnięcie ręki od siebie. Razem robicie wydech i przechodzicie do pozycji psa z głową w dole, mocno odpychając się od podłogi. W tej pozycji sięgacie dłonią do przeciwległej stopy. Następnie z wydechem przechodzicie do planka i przybijacie sobie piąteczkę. Pilnujcie tutaj, aby nie wygięły się lędźwia – mocny brzuch powinien utrzymać ciało w jednej linii. Powtórzcie 5 razy na każdą rękę. Na koniec osoba bardziej „sztywna” pozostaje w psie z głową w dole, a osoba bardziej elastyczna pomaga jej się rozciągnąć poprzez nacisk na łopatki. Osoba rozciągana stara się pod naciskiem jak najmocniej wyciągnąć kręgosłup.

Maczuga

Jedna osoba zaplata palce dłoni, prostuje ramiona i zamyka oczy. Jej zadanie to utrzymać zaplecione dłonie w miejscu, podczas gdy partner próbuje wyprowadzić ją z równowagi. Pamiętajcie, żeby w tym ćwiczeniu nie blokować oddechu, nie zaciskać się, ale starać się utrzymać napięcie podczas normalnego oddechu. Osoba wyprowadzająca z równowagi powinna wyczuć z jaką siłą zadziałać. Zmieńcie się po 10 sekundach i wykonajcie 3 razy.

Lustrzane niedźwiadki

Ustawiacie się w klęku podpartym i odrywacie kolana od podłogi – do pozycji niedźwiadka. Pilnujcie tutaj mocnego brzucha i neutralnych pleców – tak, aby odcinek lędźwiowy nie zapadał się zbyt mocno w dół, a odcinek piersiowy się nie garbił. Jedna osoba wykonuje w niedźwiadku przejścia – do boków, do tyłu, do przodu, a druga osoba stara się robić dokładnie to samo. Starajcie się zaskakiwać i zwodzić 🙂 Po 10/15 sekundach się zmieniacie.

Plank i burpee z przeskokiem

To wersja dla bardziej zaawansowanych 🙂 Jedna osoba trzyma planka, a druga osoba wykonuje burpee, czyli padnij-powstań z przeskokiem przez osobę trzymającą planka. W planku oczywiście pilnujemy mocnego brzucha i neutralnych pleców (jak w niedźwiadku), ale zwróćcie też uwagę na swój oddech – nie blokujcie go, nie zaciskajcie. Z każdym wydechem aktywujcie mięsień poprzeczny brzucha (jeśli nie pamiętasz jak, zerknij tutaj). W burpee pamiętajcie również o napięciu brzucha, tak aby podczas unoszenia się, lędźwia nie opadały w dół. Doskakujemy na całą stopę, a nie tylko na palce – ochroni to nasze kolana. Wykonujemy w sumie 10 burpee i się zmieniamy.

Plank/ niedźwiedź i hip thrust

To wersja dla tych, którzy jeszcze nie są gotowi na skakanie burpeesów (ja 4 miesiące po porodzie jeszcze nie czuję się na siłach). Jedna osoba trzyma planka lub niedźwiedzia (pozycję znacie już z poprzednich ćwiczeń), druga opiera się o partnera (mniej więcej na wysokości łopatek) i napinając pośladki unosi do góry biodra. Ja pokusiłam się o wersję z nogą uniesioną, żeby mocniej poczuć pośladki, po 10 razy na stronę. Pilnujcie, aby z każdym uniesieniem bioder napinać pośladki, żeby nie było to takie „puste machanie” tylko świadome napinanie mięśni. Unosimy biodra i napinamy pośladki na wydechu.

Pompka z piątką

Czas mocniej pomęczyć ramiona – lecimy wspólnie 10 pompek, z każdym wyjściem do góry przybijając piąteczkę. Przy podniesieniu ręki pilnujcie, aby nie skręcić się do boku z tułowiem. Pompki polecam robić z dłońmi na szerokość barków i łokcie utrzymujemy cały czas blisko tułowia. Taka pompeczka oprócz wzmocnienia mięśni piersiowych wejdzie też nieco w triceps czyli w tył ramienia. Oczywiście podnosząc się do góry nie wyginamy pleców – tułów powinien tworzyć cały czas jedną linię, jak w planku. Pamiętajcie, że więcej pożytku przyniosą Wam pompki na kolanach, ale głębokie i bez wyginania pleców, niż z prostymi nogami, ale zrobione bez prawidłowej techniki.

Przeciąganie ramion w leżeniu na brzuchu

Połóżcie się na brzuchu w odległości na pełen wyprost ramion jednej osoby. Chwyćcie się za dłonie i przeciągajcie – jedna osoba ściąga w swoją stronę, a druga stawia mocny opór. Uwaga tylko żeby nie robić tego na parkiecie, bo możecie pojechać całym ciałem jak stawicie mocny opór 🙂 W tym ćwiczniu starajcie się ściągać barki i łopatki mocno w dół, tak aby popracowały całe plecy – jak w podciąganiu. Możecie dodać napięcie pośladków i utrzymywanie nóg uniesionych nad podłogą. Powtórzcie 8 razy na osobę.

Przejścia w półprzysiadzie z pompeczką

Schodzimy do półprzysiadu, pilnując aby stopy były ustawione równolegle, a kolana na szerokość stóp lub nieco mocniej na zewnątrz. Brzuch trzymamy mocny, nie wypychamy go do przodu, ani nie wyginamy pleców. Łopatki ściągnięte, plecy proste, wydłużamy kręgosłup w pozycji. Zachowując to ustawienie chodzimy do boku, cały czas pozostając nisko. Po przejściu 5 kroków, odstawiamy nogi w tył i wykonujemy pompkę. Dostawiamy stopy i wracamy do przejść – i znów 5 kroków i jedna pompka. Łącznie robimy 8 pompek (i aż 40 kroków!)

Jeśli Wam mało powtórzcie jeszcze dwa razy cały obwód! Miłego!

Hela

Zapisz się po bezpłatny planer "Powrót do formy krok po kroku" i dowiedz się, jak wrócić do formy bezpiecznie i skutecznie - bez długich treningów!

.
Odwiedź mnie na instagramie
Hela Ignatowska
Hela Ignatowska

Hej, fajnie, że tu wpadłaś! Jeśli jeszcze się nie znamy, to jestem Hela Ignatowska i pomagam mamom i przyszłym mamom być w dobrej formie i cieszyć się zdrowiem poprzez świadomy ruch, którego uczę w moich programach treningowych.

Czytaj dalej
Dla mam

Odzyskaj sprawne ciało bez długich treningów

Pobierz bezpłatnie praktyczny planer „Powrót do formy krok po kroku”. Dowiedz się od czego zacząć ćwiczenia po ciąży i przekonaj się, jak być w świetnej formie będąc mamą na full etat.

.
Dla kobiet w ciąży

Przejdź ciążę lekko i sprawnie!

Pobierz bezpłatny poradnik SPRAWNE CIAŁO W CIĄŻY i dowiedz się, jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży! Dodatkowo, co 2 tygodnie otrzymasz ode mnie wskazówki związane z ruchem w ciąży, by pomóc Ci wejść gładko w macierzyństwo.

.