fbpx

Ćwiczenia stabilizacyjne na piłce wzmacniające pośladki

MOV_4047.00_00_43_29.Still001

Szukasz inspiracji treningowych na wzmocnienie pośladków? Nie jesteś fanką siłownianych ćwiczeń na maszynach? To się świetnie składa, bo mam dla Ciebie zestaw ćwiczeń wzmacniających nogi i pośladki, do wykonania których potrzebujesz tylko dużą piłkę i gumę miniband! Guma pomoże Ci odpowiednio zaktywować mięśnie pośladków (żeby zapaliły! 🔥), a piłka zapewni pracę nad stabilizacją, więc jest szansa na poruszenie mięśni, o których istnieniu nie miałaś pojęcia 😁💪 Możesz zrobić wszystkie ćwiczenia po kolei i wykonać takie 3-4 obwody, albo wybrać sobie niektóre i wrzucić je w zestaw aktywacyjny przed docelowym treningiem z jakimś większym obciążeniem. A swoją drogą, piłka to jest bardzo fajne treningowe akcesorium domowe więc polecam zakupić i bawić się na niej regularnie 💪 No dobra koniec mojego gadania, do roboty! Poniżej znajdziesz filmiki prezentujące ćwiczenia z opisami 😁 P.s pamiętaj koniecznie o prawidłowej rozgrzewce!

Przyciąganie piłki w pozycji mostu

Połóż się na plecach z gumą nad kolanami i piłką pod łydkami, przejdź do pozycji mostu – czyli napinając pośladki, podnieś biodra w górę. Utrzymuj pozycję poprzez mocne dopinanie mięśni pośladków i naciskaj kolanami na gumę, tak aby cały czas była naciągnięta. Z tej pozycji przyciągnij piłkę w stronę bioder, po czym powoli ją oddal, pilnując aby biodra nie opadły, a odcinek lędźwiowy kręgosłupa nie wygiął się. Powtórz 15x.

Przyciąganie kolana w pozycji mostu

Pozostań w pozycji mostu i przyciągaj naprzemiennie kolana w stronę klatki piersiowej. Skoncentruj się na nodze, która pozostaje na piłce – to ona wykonuje tutaj pracę. Mocno napięty pośladek zapewni Ci odpowiednią stabilizację. Ćwiczenie wykonuj powoli i starannie, powtórz 10x na każdą nogę.

Odwodzenie nogi w oparciu na piłce

Tym razem piłkę umieść pod bokiem, tak żeby się o nią oprzeć. Jedną nogą mocno zaprzyj się o podłogę, a drugą unoś do góry, pilnując aby nie stracić równowagi na piłce. Staraj się nie odkładać nogi na podłogę, ale wytrzymać w napięciu przez całe ćwiczenie. Pilnuj spiętych pośladków oraz aktywnych mięśni brzucha – pomogą Ci się utrzymać na piłce. Powtórz 15x na każdą stronę.

Wznosy nóg w leżeniu na piłce

Połóż się na piłce, tak aby było Ci wygodnie (ale najlepiej, żeby była pod brzuchem). Oprzyj się mocno na ramionach i oderwij stopy od podłogi. Z tej pozycji unoś nogi do góry, mocno napinając pośladek. Uważaj, aby nie machać nogami i nie wyginać się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, bo wtedy pośladki nie będą pracowały. Jeśli jesteś w stanie, dodaj odwodzenie nóg, czyli naciskanie na gumę, tak jakbyś chciała ją rozciągnąć. Powtórz 15x.

Wznosy po przekątnej na piłce

Piłkę ustaw w taki sposób, aby móc mocno opierać się na ramionach i dotykać do podłogi również palcami u stóp. Trzymając spięty brzuch oraz pośladki, unoś rękę i nogę po przekątnej, tak aby nie stracić równowagi. Pilnuj, aby uniesienie nogi do góry wynikało z pracy mięśni pośladka, w tym celu utrzymuj kość ogonową lekko ściągniętą pod siebie. Nie wyginaj się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Odwodzenie nogi w planku na piłce

Ustaw się w pozycji plank na piłce. Pamiętaj o delikatnym ściągnięciu kości ogonowej pod siebie, tak aby zabezpieczyć odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Napnij mocno brzuch i pośladki. Przedramionami odpychaj się od piłki, aby nie zapadać się w barkach. Utrzymując prawidłową postawę i nie bujając się na boki, odstawiaj naprzemiennie nogi do boku. Wykonaj 10x na stronę lub tyle ile jesteś w stanie i zapamiętaj wynik 🙂

Ćwierć – przysiady z piłki

Usiądź na piłce, stopy ustaw szerzej niż biodra, a kolanami naciskaj mocno na gumę na zewnątrz, ale tak, by podeszwy stóp zostały całe na podłodze. Spinając pośladki unieś do góry biodra, jak najmniej pochylając się w przód. Zatrzymaj się na chwilę na wysokości, kiedy już prawie tracisz kontakt z piłką i dopnij z całych sił pośladki, naciskając kolanami na zewnątrz na gumę. Delikatnie opuść biodra, ale nie siadaj już na piłce, pozostań cały czas z ciężarem ciała na nogach. Wykonaj 20x.

Jaskółka z piłką

Wisienka na torcie na deser! Ćwiczenia angażujące całe ciało, ale przede wszystkim mięśnie pośladków w ich bardzo ważnej funkcji stabilizacyjnej! Złap piłkę w ręce, unieś i lekko na nią naciskaj, opuszczając przy tym barki maksymalnie w dół. Powinnaś poczuć napięcie na plecach. Opuszczając tułów razem z piłką w dół jednocześnie unoś prostą nogę do góry. Wyboraź sobie, że chcesz aby ciało tworzyło jedna linię – od stopy poprzez plecy aż do ramion i piłki. Pilnuj aby nie wyginać się w lędźwiach. Spokojnie i powoli wracaj do pozycji, cały czas stabilizując się mocną pracą mięśni pośladka. Powtórz 10x na stronę. Gdyby było za ciężko, zrób to ćwiczenie bez piłki.

Poćwiczone? Podziel się wrażeniami z treningu w komentarzu! A jeśli potrzebujesz więcej na temat treningu pośladków to polecam Ci ten wpis!

Hela

Odwiedź mnie na instagramie
Hela Ignatowska
Hela Ignatowska

Hej, fajnie, że tu wpadłaś! Jeśli jeszcze się nie znamy, to jestem Hela Ignatowska i pomagam mamom i przyszłym mamom być w dobrej formie i cieszyć się zdrowiem poprzez świadomy ruch, którego uczę w moich programach treningowych.

Czytaj dalej
Dla mam

Odzyskaj sprawne ciało bez długich treningów

Pobierz bezpłatnie praktyczny planer „Powrót do formy krok po kroku”. Dowiedz się od czego zacząć ćwiczenia po ciąży i przekonaj się, jak być w świetnej formie będąc mamą na full etat.

.
Dla kobiet w ciąży

Przejdź ciążę lekko i sprawnie!

Pobierz bezpłatny poradnik SPRAWNE CIAŁO W CIĄŻY i dowiedz się, jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży! Dodatkowo, co 2 tygodnie otrzymasz ode mnie wskazówki związane z ruchem w ciąży, by pomóc Ci wejść gładko w macierzyństwo.

.