fbpx

Jak odzyskać formę po ciąży? Dowiedz się, jakich błędów nie popełniać!

Naładuj baterię - jak odzyskać formę po ciąży

Jak odzyskać formę po ciąży mając na głowie małe dziecko i mnóstwo obowiązków – to jedno z częściej zadawanych mi pytań. Czasem mam wrażenie, że urasta to do rangi wręcz magicznej wiedzy i odległych marzeń, prawie jak wygrana w totka.

A tymczasem z odpowiednim podejściem wcale nie jest to takie trudne! I w dzisiejszym wpisie Cię o tym przekonam. A więc – zapraszam do lektury lub przesłuchaj poniższy podcast i dowiedz się, jak odzyskać formę po ciąży!

Problem formy po ciąży nie tkwi tylko i wyłącznie w ćwiczeniach

A więc odpowiedź na pytanie „jak odzyskać formę po ciąży” to o wiele więcej niż podrzucenie kilku ćwiczeń do zrobienia! Ćwiczenia będą zmieniać się w czasie, bo ważne jest ich dobranie do każdego etapu usprawniania ciała po ciąży, ale to tylko jeden z elementów. Bardzo ważne jest też ich prawidłowe wykonanie, a to zależy od odpowiedniego instruktażu do ćwiczeń i od zwrócenia uwagi na kluczowe szczegóły. Na ten element bardzo często zwracają uwagę moje Kursantki:

Kolejna rzecz to ułożenie ćwiczeń w przemyślany plan treningowy, odpowiednio zbilansowany, by poprawić równowagę mięśniową. Jeśli chodzi o trening przy małym dziecku, to ćwiczenia muszą być konkretne i maksymalnie skoncentrowane, tak, by zminimalizować czas potrzebny na trening, a zmaksymalizować efekty. A wszystko po to, by cieszyć się treningiem, a nie frustrować brakiem czasu, nie tracić motywacji i zapału do działania po kilku tygodniach.

Popularne błędy na drodze do odzystkania formy po ciąży

Bardzo dużo kobiet trafia do mnie na treningi już dobre kilka lat po ciąży, próbując od tego czasu różnych ćwiczeń czy metod – ale bezskutecznie. Próbują różnych metod, treningów, ale wydaje im się, że nic nie działa. Tracą motywację, przestają działać, a potem znów mają kolejny zryw, gdy jakaś fit-celebrytka ogłasza insta-challenge. I historia się powtarza…

Dlaczego? Jak odzyskać formę po ciąży skutecznie?

Najpierw pomyśl sobie, co w ogóle rozumiesz przez słowo „forma”?  Warto sobie to rozkminić, żeby wiedzieć, co właściwie jest Twoim celem, po co w ogóle wchodzisz na matę i za coś się bierzesz. Bez celu i przemyślenia swoich priorytetów prędzej czy później odpadniesz z treningowej drogi, bo pojawi się coś ważniejszego (praca, dom, dziecko itd). Gdy masz już cel, to dopasuj ćwiczenia pod niego! Oczywiście bez względu na cel zaczynamy od podstaw – mobilności, oddechu, mięśni głębokich. Bo to jest potrzebne po prostu do bycia zdrową i sprawną! Te podstawy znajdziesz w PROGRAMIE 30 DNI – SPRAWNE CIAŁO PO CIĄŻY.

Poczuj się świetnie w swoim ciele po porodzie z „Programem 30 dni – sprawne ciało po ciąży”!

Natomiast dalsze działania mogą być różne w zależności od celu. Jeśli zależy Ci na byciu sprawną, zdrową, poruszaniu się bez bólu – to PROGRAM 30 DNI może być Twoim docelowym. Jeśli natomiast marzy Ci się powrót do mocniejszych ćwiczeń lub do aktywności jak chodzenie po górach z dzieckiem w nosidle – to warto skupić się na wzmocnieniu mięśni brzucha. Ten etap znajdziesz w kursie MOCNY BRZUCH & PROSTE PLECY – to drugi etap po-porodowego usprawniania w moich programach on-line.

Odzyskaj władzę w brzuchu bez długich treningów z kursem on-line „Mocny brzuch & proste plecy”

Kolejna sprawa – kwestie techniczne, czyli czas, przestrzeń i możliwości

Bardzo często rzucamy się na wielkie postanowienia np. „Od jutra będę ćwiczyć codziennie po godzinie, nie wiem jak to zrobię, ale muszę to zrobić”. I po tygodniu maksymalnej napinki łapiemy frustracje, że nie wyszło. Ale jak miało wyjść, kiedy zupełnie nie uwzględniłyśmy tego, że np. dziecko ma półgodzinną drzemkę, więc godzina treningu jest możliwa do zrobienia dopiero wieczorem. A wieczorem jest już zero sił i nic z tego nie wychodzi….

A więc szukając odpowiedzi na pytanie jak odzyskać formę po ciąży, musisz sobie najpierw odpowiedzieć na pytanie – ile realnie masz czasu i co jesteś w stanie robić?

Weź pod uwagę, że nie sprawisz, by Twoje dziecko było nagle mniej wymagające czy nie zmniejszysz swoich obowiązków, po to by więcej ćwiczyć.

Musisz osadzić to te swoje plany w rzeczywistości!

A rzeczywistość z rosnącym dzieckiem bywa wymagająca. Dlatego na kolejny poziom wzmacniania stworzyłam turbo skoncentrowany program ćwiczeń online dla mam „20 min do lepszej formy” czyli skondensowane, krótkie treningi połączone z codziennymi zadaniami ruchowymi. Pozwala on odkryć na nowo radość ze swojego ciała nawet najbardziej zabieganym mamom!

Wróć do formy z ekspresowymi treningami dla mam w programie „20 minut do lepszej formy”!

Kolejna sprawa, którą musimy wziąć pod uwagę myśląc o tym, jak odzyskać formę po ciąży to odpowiedni dobór ćwiczeń.

Ważne jest to, żeby iść krok po kroku – czyli żeby nie rzucać się od razu na głęboką wodę jakiś hardkorowych treningów, byleby tylko spalić więcej tkanki tłuszczowej, tylko wszystko na spokojnie i po kolei. Jeśli martwisz się tym, jak odzyskać formę po ciąży bez tych mocnych spalających treningów – to na spokojnie. Idąc krok po kroku, robiąc progres każdego dnia, w końcu dojdziesz do swojego celu.

Wiele kobiet rezygnuje z wszelkich aktywności po porodzie i dopiero kilka lat później „budzi się” – i wtedy nagle chcą robić wszystko. Od razu rzucają się na mocny trening, żeby był jak najszybszy efekt. Ale pamiętajmy, że nasze ciało miało do przejścia trudną drogę ciąży i porodu – a więc zamiast myśleć, jak się zajechać, to pomyśl lepiej jak je wesprzeć! A więc po ciąży musimy najpierw wrócić do lepszego funkcjonowania, zaczynając od tego, co dostało najbardziej „w kość”.

To tyle na dzisiaj, życzę Ci świetnych efektów i skutecznego odzyskania formy po ciąży!

Hela

Zapisz się po bezpłatny planer "Powrót do formy krok po kroku" i dowiedz się, jak wrócić do formy bezpiecznie i skutecznie - bez długich treningów!

.
Odwiedź mnie na instagramie
Hela Ignatowska
Hela Ignatowska

Hej, fajnie, że tu wpadłaś! Jeśli jeszcze się nie znamy, to jestem Hela Ignatowska i pomagam mamom i przyszłym mamom być w dobrej formie i cieszyć się zdrowiem poprzez świadomy ruch, którego uczę w moich programach treningowych.

Czytaj dalej
Dla mam

Odzyskaj sprawne ciało bez długich treningów

Pobierz bezpłatnie praktyczny planer „Powrót do formy krok po kroku”. Dowiedz się od czego zacząć ćwiczenia po ciąży i przekonaj się, jak być w świetnej formie będąc mamą na full etat.

.
Dla kobiet w ciąży

Przejdź ciążę lekko i sprawnie!

Pobierz bezpłatny poradnik SPRAWNE CIAŁO W CIĄŻY i dowiedz się, jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży! Dodatkowo, co 2 tygodnie otrzymasz ode mnie wskazówki związane z ruchem w ciąży, by pomóc Ci wejść gładko w macierzyństwo.

.