fbpx

Sposoby na poranne nudności w ciąży + przepisy śniadaniowe!

Processed with VSCO with m5 preset

Jak radzić sobie z porannymi nudnościami w ciąży? Z tego co widzę, większość dziewczyn wychodzi z założenia, że nudności są i będą i trzeba się z tym pogodzić – w końcu to ciąża, a w ciąży tak jest. I już 🙂 Owszem, może tak być, że nic na Ciebie nie zadziała i faktycznie jedyne wyjście to po prostu się z tym pogodzić. Warto jednak wypróbować najpierw kilku rad- a nóż się uda, a o ile wtedy życie stanie się piękniejsze! Poniżej przedstawiam kilka sposobów na poranne nudności, a dalej znajdziesz moje przepisy na śniadania dla „nudnych” ciężarnych! Powodzenia!

5 najskuteczniejszych sposobów na walkę z porannymi nudnościami

Co prawda nie tak już rano, ale w gorsze dni zupa zjedzona na świeżym powietrzu na prawdę ratowała mój dzień!
  1. Płyny! Zasada pierwsza i najważniejsza – po pierwsze dla zdrowia Twojego i dziecka, bo częste wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia, a wtedy jedyną pomocą może okazać się szpitalna kroplówka… Po drugie, odpowiednie płyny mogą zdziałać cuda! Ja osobiście wierzę w moc ziół, bo już nieraz ratowały mi życie 🙂 Przy nudnościach polecam delikatne herbatki z melisy i rumianku, osłodzone miodem i obowiązkowo z plastrem imbiru. Jeśli jest upał, to z kolei sprawdzi się napój imbirowo- miętowy z lodem – wystarczy zalać imbir wcześniej gorącą wodą, a po schłodzeniu dodać miodu i zgniecione listki mięty. Unikaj z kolei intensywnych naparów, kawy i soków owocowych. Nie wierzę, że wspominam o tym na moim turbo prozdrowotnym blogu ale… w sytuacji tragicznej spróbuj napić się rozgazowanej coli 😉
  2. Jedzenie! No ale jak tu jeść, jak człowiekowi żołądek podchodzi do gardła?! Po pierwsze jeść coś małego zanim wstanie się z łóżka – tutaj trzeba znaleźć swój sposób, może to być wafelek ryżowy, sucharek, lub – przyniesione do łóżka przez partnera lekkie śniadanie z poniższych przepisów 🙂 Jak już uda się przyswoić pierwszy posiłek, to potem dalej warto stosować zasadę malutkich, ale częstych posiłków. Chodzi o to, aby nie doprowadzić do pustego żołądka, bo wtedy mdłości są bardziej odczuwalne. Druga, odrębna sprawa to temat tego co jeść! ↘
  3. Testuj różne produkty w małych ilościach. Tu nie ma złotej zasady, bo na każdego działa co innego, ale z doświadczenia swojego i innych widzę, że dobrze przymują się owoce takie jak arbuzy, ananasy, jabłka, wszelkie zupy i lekkie wywary warzywne, pieczywo chrupkie lub ryżowe i migdały jako przekąska. Polecam Ci produkty bogate w witaminę B6, bo tak jak pisałam o tym tutaj, uważa się, że zapobiega ona mdłościom. Znajdziesz ją w m.in. strączkach, papryce, brukselce, bananach, kiwi, pomarańczach, mące pełnoziarnistej.
  4. No stress! To dopiero trudna zasada 🙂 Powszechnie jednak wiadomo, że stres potrafi mocno wpływać na procesy trawienne, a z drugiej strony w ciąży często tego stresu mamy niemało. Na odstresowanie i pomoc dla układu trawiennego polecam ćwiczenia oddechowe! Dotlenienie na prawdę działa cuda dla naszego ciała, nieraz po takich ćwiczeniach wracał mi apetyt, mijała zgaga czy mdłości.
  5. Bądź aktywna! Aktywność wpływa bezpośrednio na samopoczucie i funcjonowanie naszego ciała, ale ma też duże znaczenie pośrednie – zajmując głowę czymś innym, odrywamy się od problemów, tego co nam doskwiera i nie daje żyć. Świetnym pomysłem dla „nudnych” ciężarnych jest joga – pozwala odprężyć ciało i umysł, skierować skupienie na oddech, ale też niektóre pozycje same w sobie mają dobroczynny wpływ na układ trawienny. O aktywnościach w ciąży możesz poczytać nieco więcej tutaj.

Pomysły na lekkie śniadanie, kiedy nic nie „wchodzi” 🙂

Kiedy jest bardzo bardzo źle, najlepszym sposobem jest… smoothie! Podrzucam Ci moje wypróbowane 3 przepisy na smoothie na bazie owoców – lekkie, ale jednocześnie pożywne, bogate w wartościowe składniki odżywcze, w tym wspomnianą powyżej magiczną witaminę B6 🙂

Pozbądź się porannych nudności – zamień kawę na smoothie z poniższego przepisu
  1. Zielona moc: szpinak + ananas + jabłko + imbir + siemię lniane (ziarenka) – składniki blendujemy na bazie wody, proporcje dopasuj do swoich preferencji (ja najbardziej lubię 1:1 ananas i jabłko i duużo imbiru, ale wtedy jest dość ostry – uważaj, aby nie przesadzić z ilością szpinaku, bo będzie zbyt wytrawny)
  2. Luzik arbuzik: arbuz + pomarańcza + mięta + nerkowce + nasiona chia – tutaj też na bazie wody, natomiast nerkowce dadzą nieco mlecznej konsystencji. Nasiona chia (u mnie łyżeczka na szklankę napoju) dodaj po zblendowaniu i dokładnie wymieszaj – jeśli lubisz gęstsze klimaty, zaczekaj aż nasionka wchłoną płyn.
  3. Turbo ładowanie: banan + płatki owsiane + migdały + cynamon + ziarna kakaowca lub gorzkie kakao – mega pożywne smoothie, więc będzie idealnych dla tych przyszłych mam, które nie dadzą rady przyjąć na śniadanko większych objętości 😉 Można zrobić na bazie wody lub mleka roślinnego (odradzam zwykłe, bo potrafi mocno zalegać w żołądku). Im więcej będzie płatków owsianych, tym gęstsze smoothie 😉
Smoothie bananowe potrafi zdziałać cuda rano!

SMACZNEGO!


Wiesz co jest zbawienne w przypadku ciążowych nudności? Spokojne ćwiczenia – aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na funkcje wszystkich układów!

Hela

Helena Ignatowska trenerka personalna dla kobiet Gdynia

Cieszę się, że odwiedzasz mojego bloga - mam nadzieję, że ten tekst pomógł Ci w aktywnym życiu!

Nazywam się Hela Ignatowska i jestem trenerką kobiet. Pomogę Ci zbudować sprawne ciało, dające radość i swobodę życia, dzięki mojej metodzie łączącej trening medyczny, funkcjonalny i Low Pressure Fitness. Nawet jeśli jesteś w ostatnim trymestrze ciąży, tuż po porodzie, zmagasz się z rozejściem mięśni brzucha czy nietrzymaniem moczu.

Wierzę w to, że każda kobieta, niezależnie od etapu życia, może czuć się w swoim ciele lekko, sprawnie i pewnie siebie. Może robić, to co kocha, cieszyć się aktywnym życiem i odważnie spełniać marzenia!

Sprawdź, jak mogę pomóc Ci z łatwością osiągnąć to, co wcześniej wydawało się trudne:

Dla mam

Odzyskaj sprawne ciało bez długich treningów

Pobierz bezpłatnie praktyczny planer „Powrót do formy krok po kroku”. Dowiedz się od czego zacząć ćwiczenia po ciąży i przekonaj się, jak być w świetnej formie będąc mamą na full etat.

.
Dla kobiet w ciąży

Przejdź ciążę lekko i sprawnie!

Pobierz bezpłatny poradnik SPRAWNE CIAŁO W CIĄŻY i dowiedz się, jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży! Dodatkowo, co 2 tygodnie otrzymasz ode mnie wskazówki związane z ruchem w ciąży, by pomóc Ci wejść gładko w macierzyństwo.

.