fbpx

Trening funkcjonalny po ciąży

IMG_20200612_065122_684

O co chodzi w treningu funkcjonalnym?

Trening funkcjonalny to ostatnio super modna sprawa. I dobrze! Tylko czasem już nie do końca wiadomo o co w nim chodzi… Bo nagle wszystko stało się treningiem funkcjonalnym, czy to brzuchy, czy pajacyki, czy skakanie na skakance – powinno być intensywnie i od razu staje się „funkcjonalnie”.

I  dlatego, gdy mówię moim Klientkom, które niedawno urodziły: „Teraz zaczniemy robić trening bardziej funkcjonalny”, to od razu widzę zdziwienie na twarzy „Ale jak to? Czy to na pewno bezpieczne?”…..

A trening funkcjonalny – jak sama nazwa wskazuje – ma za zadanie poprawić funkcje, z których i tak korzystamy na co dzień, a więc jak najbardziej – jest totalnie dla każdego!

Nie skupiamy się tu na konkretnych mięśniach czy wyglądzie poszczególnych obszarów ciała – działamy pod kątem poprawy jakości ruchu. Natomiast lepszy wygląd to poniekąd „efekt uboczny” 🙂

Poniżej przesłuchaj podcast o treningu funkcjonalnym dla Mam z mojej perspektywy lub przeczytaj poniżej, jak możesz ćwiczyć funkcjonalnie po ciąży:

Marzy Ci się lepsza sylwetka, ale z dzieckiem wydaje Ci się to totalnie nieosiągalne?

Odbierz bezpłatny dostęp do 20-min pierwszego treningu z „Programu ćwiczeń dla zabieganych Mam” i poczuj na sobie, że to możliwe!

.

Jak się ma samolocik do treningu?

Ostatnio, kiedy drukowałam swoje treningowe dokumentacje w punkcie ksero, zagadał mnie pracujący tam Pan:
– To Pani jest trenerem?
– Tak 🙂
– A to ile tak trzeba by trenować, żeby tak się czuć lepiej?
– Wie Pan, to zależy od tego, co chcemy osiągnąć, ale żeby się czuć lepiej, to nie trzeba dużo ćwiczyć.
– Ooo na prawdę?
– To zależy też od tego, co Pan robi poza ćwiczeniami – czy Pan idzie do pracy czy jedzie, czy w pracy cały czas Pan tylko siedzi, jak Pan siedzi i tak dalej. Ważne, żeby jednak codziennie było trochę ruchu.
– A nieeeee to nie. To to nie dla mnie…

Często się spotykam z takim podejściem – łatwiej nam w głowie sobie ustawić opcję „trening 1h 3x w tygodniu” i koniec myślenia więcej o kwestii ruchu niż np. zmiana nawyków ruchowych. Mimo, że czasowo, to ta druga opcja wychodzi zdecydowanie na plus!

Dlatego ja robię to tak:

– na treningu korzystamy z tych ruchów, z których korzystamy każdego dnia (np. przysiady)

– a na co dzień korzystamy z tego, co wyćwiczone na treningu!

Tak widzę właśnie „trening funkcjonalny” – jako trening, który ma poprawić funkcję, z której korzystamy każdego dnia! 

A więc – robisz martwy ciąg, podnosząc torby z zakupami, przysiad – kiedy wkładasz dziecko do fotelika, a wyciskanie – gdy podnosisz dziecko w górę robiąc samolocik 🙂

To kiedy można zacząć z tym treningiem?

Trening funkcjonalny to bardzo szerokie pojęcie – bo mamy tu mnóstwo ćwiczeń bardziej i mniej złożonych. Te proste jak np. wznosy bioder czy ćwiczenia w klęku podpartym, można spokojnie zaczynać, kiedy tylko usprawnimy pracę przepony i mięśni głębokich (o tym tutaj).

Natomiast bardziej złożone ćwiczenia jak przysiady czy martwe ciągi zaczynamy, gdy mięśnie core są już na to gotowe i stabilizują odpowiednio tułów (o tym tutaj) oraz gdy nasza postawa ciała jest na tyle prawidłowa, że jesteśmy w stanie wykonać ćwiczenie prawidłowo technicznie (o tym tutaj).

Co to znaczy „prawidłowo technicznie”?

Wiem, zabrzmiało to pewnie zbyt poważnie 🙂 Ale spokojnie, na początek najważniejsze jest pamiętanie o kilku punktach, które są wspólne dla większości ruchów. Np. niezależnie od tego czy robisz przysiad, czy martwy ciąg, musisz pamiętać o neutralnym ustawieniu kręgosłupa. Jak już opowiadałam w ostatnim odcinku podcastu, technika wykonania ćwiczeń to nie jest jakaś „instrukcja z kosmosu” jak robić to czy tamto, ale zasady te wynikają bezpośrednio z prawidłowego ustawienia ciała. I tu się kłania poprawa postawy ciała!

Ale wiesz co jest najlepsze? Jeśli faktycznie idziesz z ćwiczeniami krok za krokiem według mojego systemu, to wystarczy, żebyś prawidłowo ustawiła ciało, a odpowiednie mięśnie same zapracują! Czyli nie musisz myśleć o napinaniu brzucha, pośladków czy nóg – te mięśnie po prostu będą działać 🙂

1. STOPA: ważne, żebyś czuła mocno całą stopę na podłożu – śródstopie i piętę. Stopa to twoja pierwsza podpora, musi być stabilna – pamiętaj, by idąc do góry, odpychać się ze stóp, wciskać je w podłoże.

2. KOLANA: stabilne, a więc nie uciekają do środka, nie chwieją się. Wykręć delikatnie kości udowe na zewnątrz, pozostawiając stopę bez ruchu wklejoną w podłoże, a uzyskasz lepszą stabilizację dla kolan.

3. MIEDNICA: neutralna – nie przechylaj ani w przód (kaczy kuperek), ani w tył (wisielec – wyboraź sobie Pana z dużym brzuchem). 

4. KLATKA PIERSIOWA – równolegle do miednicy, dolne żebra skierowane w stronę spojenia łonowego. Poza tym – otwarta, a więc barki skierowane do tyłu i opuszczone w dół (nie zaciskaj się tak, jakby było Ci bardzo zimno).

5. KRĘGOSŁUP – neutralny, a więc zachowane wszystkie krzywizny, ale nie pogłębiaj ani wygięcia w lędźwiach, ani nie garb pleców. Pamiętaj o głowie, jako o przedłużeniu kręgosłupa.

Trudno to wszystko ogarnąć?

Zacznij od łatwych ćwiczeń, nie rzucaj się od razu na głęboką wodę i nie patrz na innych. Nie bój się pytać i szukać rady u osób, które zajmują się ruchem profesjonalnie. Jeśli czujesz, że Twoje ciało „nie chce” współpracować i odpowiednio się ustawić, że jest to dla Ciebie nienaturalne i dziwne – nie rezygnuj, czasem wystarczy zmienić jakiś jeden mały drobiazg, żeby całość zaskoczyła 🙂

Nawet jeśli nie masz możliwości skorzystać z pomocy trenera personalnego na siłowni, to nie musisz ćwiczyć i szukać rozwiązań sama! Powrót do formy po ciąży bywa niełatwym zadaniem, ale w osiągnięciu sukcesu mogą pomóc Ci moje Programy dla Mam:

Marzy Ci się lepsza sylwetka, ale po całym dniu z dzieckiem po prostu padasz i nie masz siły na nic?

Jeśli tak, to sprawdź szczegóły „Programu ćwiczeń dla zabieganych Mam” – to system krótkich, ale skutecznych treningów, połączonych z codziennymi zadaniami do wykonania.

Dzięki formie skondensowanych treningów i zadań zyskasz lepszą sylwetkę przy minimalnym nakładzie czasu!

Hej, fajnie, że tu wpadłaś! Jeśli jeszcze się nie znamy, to jestem Hela Ignatowska i pomagam mamom i przyszłym mamom być w dobrej formie i cieszyć się sprawnym ciałem poprzez świadomy trening.

Chcesz zobaczyć, jak to co robię może pomóc Ci w Twoim życiu? Koniecznie wpadnij tutaj, żeby pobrać obrać bezpłatne materiały, które mam dla Ciebie w prezencie!

Jeśli chcesz lubisz codzienną porcję motywacji i inspiracji do zdrowego życia pełnego ruchu – obserwuj mnie na Instagramie, gdzie bywam najczęściej!

Masz pytania? Kliknij w ikonkę Messenger w prawym dolnym rogu – odpowiem jak najszybciej!

Hela

Zapisz się po bezpłatny planer "Powrót do formy krok po kroku" i dowiedz się, jak wrócić do formy bezpiecznie i skutecznie - bez długich treningów!

.
Odwiedź mnie na instagramie
Hela Ignatowska
Hela Ignatowska

Hej, fajnie, że tu wpadłaś! Jeśli jeszcze się nie znamy, to jestem Hela Ignatowska i pomagam mamom i przyszłym mamom być w dobrej formie i cieszyć się zdrowiem poprzez świadomy ruch, którego uczę w moich programach treningowych.

Czytaj dalej
Dla mam

Odzyskaj sprawne ciało bez długich treningów

Pobierz bezpłatnie praktyczny planer „Powrót do formy krok po kroku”. Dowiedz się od czego zacząć ćwiczenia po ciąży i przekonaj się, jak być w świetnej formie będąc mamą na full etat.

.
Dla kobiet w ciąży

Przejdź ciążę lekko i sprawnie!

Pobierz bezpłatny poradnik SPRAWNE CIAŁO W CIĄŻY i dowiedz się, jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży! Dodatkowo, co 2 tygodnie otrzymasz ode mnie wskazówki związane z ruchem w ciąży, by pomóc Ci wejść gładko w macierzyństwo.

.