fbpx

Kliknij tutaj i przesłuchaj cały podcast lub przeczytaj poniżej:

Kiedy zacząć wzmacniać brzuch po ciąży?

Wiele osób uważa, że po porodzie powinno się odczekać większy okres czasu ze wzmacnianiem mięsni brzucha… Totalnie się z tym nie zgadzam! Owszem, powinno się odczekać z intensywnymi ćwiczeniami na brzuch, aż wzmocnimy mięśnie głębokie i minie okres połogu, ale ogólnie mięśnie brzucha wzmacniamy jak najszybciej. Są one dla nas zupełnie NIEZBĘDNE do codziennego funkcjonowania, więc nie ma na co czekać! I tak muisz ich używać każdego dnia, więc ćwicz i rób to dobrze 🙂

A więc – bierz się za brzuch, gdy tylko masz już ogarnięte podstawy, o których mówiłam tutaj!  Czyli kiedy poprawiłaś wzorzec oddechowy, rozruszałam sztywności i napięcia, zaktywowałaś mięśnie dna miednicy.

Te elementy są tak istotne, bo nie poprawisz działania mięśni brzucha bez prawidłowej pracy przepony, a z kolei nie poprawisz wzorca oddechowego, jeśli nie rozruszasz napięć np. w odcinku piersiowym kręgosłupa.

Spójrz na swój brzuch nieco szerzej

Mamy, które trafiają do mnie na treningi, często chcą jak zrobić jak najwięcej ćwiczeń na brzuch, jak najmocniejszych, żeby szybko się go pozbyć.

Natomiast ja w moich metodach treningowych korzystam z różnych ćwiczeń wielostawowych i to daje świetne efekty, o wiele lepsze niż miliony brzuszków.

Dzieje się tak dlatego, bo nasz brzuch to nie jest skrawek ciała, nie pracuje w izolacji. To bardzo istotny element całej układanki!

Mięśnie brzucha należą do tzw. CORE czyli rdzenia ciała, który ja określam jako RUCHOWE CENTRUM DOWODZENIA.

W ruchowym centrum dowodzenia są jednak poza mięśniami brzucha także inne grupy mięśni, z którymi mięśnie brzucha współpracują!

I właśnie dlatego polecam wzmacniać CAŁOŚĆ, a nie ćwiczyć „wycinkami” (w stylu jedno ćwiczenie na mięsień prosty, jedno na skośne, jedno na dół, jedno na górę itd). 

Współpraca w CORE w uproszczeniu polega na tym, że w momencie wykonania ruchu na samym początku aktywują się mięśnie położone najgłębiej, które stabilizują, to co najważniejsze (narządy, kręgosłup) i potem dołączają się kolejne warstwy, w zależności od tego, co mamy do zrobienia.

Jeśli core i tak musi pracować przy każdym ruchu, to czy jest sens go dodatkowo wzmacniać?

Właśnie dlatego, że działające mięśnie brzucha, dna miednicy czy pośladków są nam potrzebne tak często – ZDECYDOWANIE JEST SENS!

Pamiętaj, że nie tylko ciąża jest ogromnym obciążeniem dla Twojego CORE, ale również praca siedząca, życie w biegu, nieprawidłowa postawa ciała, zaburzony wzorzec oddechowy, stres. Nasze życie powoduje, że mięśnie te często są osłabione i nie dają rady, a w konsekwencji mamy plagę zwyrodnień kręgosłupa czy przepuklin.

Jak wzmacniać core po ciąży?

1. PO KOLEI – tak jak opowiadałam w poprzednim odcinku podcastu, zaczynamy od tego, co najgłębiej. Z brzuchem podobnie – najpierw mięśnie głębokie, potem zewnątrzne.

2. NIE ZA MOCNO – aby wzmocnić najważniejszy dla Ciebie mięsień głęboki brzucha czy poprzeczny brzucha, napięcie nie może być zbyt duże – gdy poczujesz, że nie możesz utrzymać brzucha „zassanego”, tylko wychodzi do przodu twardą, napiętą piłką, to znak, że to, co w środku puściło i to, co na zewnątrz próbuje ratować sytuację.

3. NIE RUSZAJ SIĘ – w treningu mięśni brzucha stosuję metodę ćwiczeń anty-ruchowych, czyli wykonujesz ruch np. nogą czy ręką, ale Twoim zadaniem jest utrzymać maksymalną stabilizację tułowia – pozostaje on bez ruchu, mimo tego, że robisz dane ćwiczenie. Takie ćwiczenia są zbliżone do zadań, z jakimi nasze ciało musi zmierzyć się na co dzień. Efekty potwierdzają moje Klientki!

Przykładem jest ćwiczenie, które dokładnie opisuję w podcaście, czyli Bird Dog – musisz tak zapracować mięśniami core, by tułów pozostał bez ruchu, gdy odrywasz rękę i nogę.

 

Jeśli takie ćwiczenia są dla Ciebie nowością, to sprawdź TUTAJ moje Programy, które bezpiecznie przywrócą Ci zdrowe i sprawne ciało po porodzie (bez czasochłonnych ćwiczeń!)

Masz dość zasiedzenia, braku energii i kiepskiego samopoczucia?

Chcesz cieszyć się zdrowym i sprawnym ciałem, mimo, że masz milion obowiązków na głowie?

TAK, TO MOŻLIWE!

Można cieszyć się świetną kondycją i samopoczuciem, mimo bycia w ciągłym niedoczasie i bez spędzania godzin na siłowni!

Jeśli chcesz skutecznie i bezpiecznie wrócić do formy po ciąży, nie tracąc czasu na nieefektywne ćwiczenia, to sprawdź PAKIET DLA MAM PREMIUM!

Dopiero zaczynasz i czujesz zagubienie? Umów się na indywidualną konsultację online - dowiesz się jak działać w Twoim indywidualnym przypadku!

Niedawno urodziłaś? Zapisz się na moją listę e-mail i odbierz bezpłatnie pierwszy rozdział "Programu 30 dni - sprawne ciało po ciąży"!

Hej, fajnie, że tu wpadłaś! Jeśli jeszcze się nie znamy, to jestem Hela Ignatowska i pomagam mamom i przyszłym mamom być w dobrej formie i cieszyć się zdrowiem poprzez świadomy trening. Dołącz do bezpłatnej grupy na Facebook’u, gdzie dzielę się praktyczną wiedzą i nie zapomnij pobrać bezpłatnych materiałów, które mam dla Ciebie w prezencie!

 

To tyle na dziś, mam nadzieję, że baterie podładowane! 💪

Dobrego dnia,

Hela | @naladujbaterie

P.s. Koniecznie odwiedź mnie na Instagramie, gdzie bywam najczęściej!