fbpx

Tylko nie podciąganie!

IMG_20180619_133803_186

Dziś kilka słów o ćwiczeniu znienawidzonym przez większość (głównie mówię o Paniach, ale różnie bywa ;)) i dlatego często zaniedbywanym, ale bardzo, bardzo ważnym 🙂 O czym mowa? O podciąganiu!

Dlaczego mało kto lubi to ćwiczenie? Bo wymaga od nas sporej siły, której często brakuje nawet osobom ćwiczącym regularnie. Jest to ćwiczenie którego nie zaczniemy robić „z biegu”, nawet jeśli na siłowni jesteśmy obecni od dłuższego czasu. Ciężko jest zacząć coś, co od pierwszych powtórzeń sprawia trudność (wiem z własnego doświadczenia). Dodatkowo dociera do nas bolesna świadomość, że nie mamy wystarczających sił, żeby udźwignąć swoje ciało… Wtedy większość zniechęca się i wybiera substytuty podciągania, które jednak nigdy go nie zastąpią. Ale z dobrym planem, systematycznością i odrobiną chęci wszystko jest do zrobienia 🙂

A dlaczego nie warto go zaniedbywać? Bo nic tak wszechstronnie nie wzmacnia pleców i całych ramion, jednocześnie stabilizując całe ciało (jeśli wykonamy je prawidłowo technicznie). Dodatkowo, jest zdrowe dla kręgosłupa, który jest przez nas bardzo intensywnie męczony – odciąża go i prostuje nasze plecy (znów gwiazdka – jeśli wykonamy je prawidłowo technicznie!). Podciąganie na drążku angażuje mięśnie w sposób bardzo „naturalny” dla naszego ciała (w końcu kiedyś lataliśmy po drzewach), dzięki czemu uczą się one między sobą prawidłowo współpracować. Podciąganie jest wymagającym ćwiczeniem, ale jeśli będzie ono wykonywane poprawnie, to trud zwróci się z nawiązką – sylwetka stanie się wyprostowana, łopatki będą ściągnięte, zmniejszą się bóle kręgosłupa, a całe plecy i ramiona wyrzeźbią się w zrównoważony sposób.

Podciąganie angażuje mięsień najszerszy grzbietu, mięsień obły większy, mięsień równoległoboczny, mięsień czworoboczny, mięsień dźwigacz łopatki, mięsień naramienny i mięsień dwugłowy ramienia. Ale to nie koniec – podciąganie trenuje również mięśnie brzucha, dolną część pleców oraz przedramiona.

Przekonałam Was? 🙂 Już niedługo kilka rad ode mnie jak zacząć podciąganie od zera lub zwiększyć ilość podciągnięć i doszlifować technikę.

Hela

Odwiedź mnie na instagramie
Hela Ignatowska
Hela Ignatowska

Hej, fajnie, że tu wpadłaś! Jeśli jeszcze się nie znamy, to jestem Hela Ignatowska i pomagam mamom i przyszłym mamom być w dobrej formie i cieszyć się zdrowiem poprzez świadomy ruch, którego uczę w moich programach treningowych.

Czytaj dalej
Dla mam

Pobierz bezpłatnie praktyczny planer „Powrót do formy krok po kroku”. Dowiedz się od czego zacząć ćwiczenia po ciąży i przekonaj się, jak być w świetnej formie będąc mamą na full etat.

.
Dla kobiet w ciąży

Pobierz bezpłatny poradnik SPRAWNE CIAŁO W CIĄŻY i proste, całkowicie bezpieczne ćwiczenie dla Twoich zdrowych pleców w ciąży.

.