fbpx

Ćwiczenia rozluźniające w ciąży i po ciąży

Ćwiczenia rozluźniające w ciąży i po niej - sprawdź i poczuj ulgę!

Bardzo często trafiają do mnie na treningi indywidualne mamy przedszkolaków, które mówią, że od czasu ciąży cały czas męczą się z bólem kręgosłupa, napięciem karku, szyi, czy że często budzą się totalnie połamane po nocy. Praktycznie za każdym razem wytłumaczeniem jest brak czasu – bo wiadomo jak to jest z małym dzieckiem… Kiedy pytam się o czas ciąży i czy robiły jakieś ćwiczenia rozluźniające w ciąży – zawsze są zaskoczone, że ciąża ma tutaj jakiekolwiek znaczenie.

Problem z napięciami to coś, na co pracujemy dłuższy czas. Zazwyczaj wszystko zaczyna się jeszcze przed ciążą, ale zmiany w ciążowej postawie ciała, działanie hormonów, poród i początek macierzyństwa dokładają swoje do całokształtu tych napięć.

Dlatego właśnie ciąża jest świetnym momentem, by pomóc swojemu ciału, by zrobić krok ku lepszej równowadze w ciele, by zatrzymać się w tym biegu po „więcej i mocniej” i wrócić do podstaw. Ćwiczenia rozluźniające w ciąży to jeden z ważnych elementów przywrócenia tego balansu.

Warto się nad sobą nieco pochylić w tym czasie, bo potem z dzieckiem dzień znika w tempie formuły 1, a wieczorem jest się często już tak wymęczoną, że jedyne na co przychodzi ochota to jedzenie i spanie.

Tak to już jest z tymi dziećmi, że zawsze są ważniejsze rzeczy do zrobienia niż zadbanie o siebie. Chcemy wszystko ogarnąć i na ćwiczenia już brakuje czasu…

Dlatego zadbaj o siebie teraz i wykorzystaj ćwiczenia rozluźniające w ciąży

To jest coś, co przekłada się na jakość Twojego życia, na Twoje zdrowie, na to, ile jesteś w stanie dawać z siebie każdego „zwykłego” dnia. To nie jest godzinny fitness, gdzie połowa ćwiczeń jest bardzo często „pierdółkowata” – miła, ale nie dająca specjalnego efektu. A do tego często skupiamy się na tym, żeby robić w rytm muzyki, a nie na prawidłowej technice. Oczywiście jeśli masz czas na godzinny trening i lubisz taką formę ćwiczeń, to jak najbardziej korzystaj, ale pamiętaj, że za faktyczne efekty ćwiczeń nie odpowiada rytm czy tempo, ale JAKOŚĆ RUCHU!

A więc – kiedy masz mało czasu, skup się na tym, co ważne!

Skup się na lepszym ruchu, lepszej technice ćwiczeń, bardziej świadomym ćwiczeniu – aby każde powtórzenie miało sens!

Kiedy wiesz, co robisz, czujesz, jak pracują Twoje mięśnie, ruszasz się świadomie, pilnując prawidłowej techniki, możesz ćwiczyć krócej, ale efektywniej, a efekty utrwalać poprzez dobry ruch na co dzień.

Co więcej – możesz wplatać ćwiczenia pomiędzy swoje codzienne życie, bez wielkich wyrzeczeń i zabierania się za długi trening. I właśnie takie ćwiczenia rozluźniające w ciąży i po ciąży dzisiaj Ci przedstawię – a po pełne treningi ułożone w ścieżkę usprawniania ciała od podstaw zapraszam Cię do programu on-line dla kobiet w ciąży SPRAWNA MAMA!


Przejdź ciążę aktywnie i wejdź gładko w macierzyństwo z programem „Sprawna Mama”!

A teraz zobacz przykładowe ćwiczenia rozluźniające w ciąży, z których korzystamy w programie i poczuj się lepiej!

Kocie grzbiety

Numer jeden jeśli chodzi o ćwiczenia rozluźniające w ciąży i po niej! I to jedno z tych ćwiczeń do absolutnie codziennego użytku. Rozluźnianie miednicy i dolnego kręgosłupa, poprawa krążenia w tych obszarach, odciążenie i rozluźnienie mięśni dna miednicy – samo dobro. Dużo takich ćwiczeń znajdziesz w programie grupowym dla kobiet w ciąży „Sprawna mama”, gdzie cały moduł poświęcony jest właśnie skutecznemu rozluźnianiu!

Jak wykonać? Przejdź do pozycji klęku podpartego. Razem z wydechem wyciągnij kręgosłup w łuk, rozpoczynając ruch od oddalenia łopatek od kręgosłupa, następnie podwijając kość ogonową pod siebie oraz chowając głowę. Następnie wykonaj ruch odwrotny z wdechem, rozpoczynając od ściągnięcia łopatek i mocnego wyprostowania odcinka piersiowego, następnie wyciągając kość ogonową do góry i unosząc głowę.

Ćwiczenia rozluźniające w ciąży i po niej dla natychmiastowej ulgi

Ukłon japoński

Kolejny faworyt jeśli chodzi o szybkie ćwiczenia rozluźniające w ciąży i po niej! Sama robię je często „przy okazji”, gdzieś pomiędzy szaleństwami z dziećmi. Znalazło się też w moim programie ćwiczeń po porodzie „Program 30 dni – sprawne ciało po ciąży”, ponieważ świetnie rozluźnia dolne plecy i jednocześnie usprawnia przeponę – dzięki czemu możemy lepiej zaktywować mięśnie głębokie. Natomiast w ciąży przyniesie natychmiastową ulgę po dniu pełnym chodzenia!

Jak wykonać? Usiądź pośladkami na piętach, kolana rozstaw szeroko, zrób skłon, zbliżając klatkę piersiową do maty i przejdź dłońmi jak najdalej w przód, pogłębiając pozycję. Bierz wdech w dolne boczne żebra, z wydechem sięgnij dłońmi w przód lub lekko po skosie w bok, wydłużając kręgosłup.

Ukłon-japoński
Ćwiczenia rozluźniające w ciąży - ukłon japoński

Rotacje w leżeniu na plecach

To ćwiczenie z kolei stanowi pierwszą pomoc dla zgarbionych pleców. W ciąży to niestety jest bardzo duży problem, ale tak na prawdę rozkręca się na poważnie dopiero po porodzie – kiedy dużo karmimy i nosimy malucha. Dobra wiadomość jest taka, że możesz je robić potem przy okazji zabawy z dzieckiem – dzieci bardzo je lubią i gwarantuję, że te starsze będą na Ciebie wskakiwać podczas ćwiczenia  Ćwiczenie rozluźniające idealne – jest szybkie, skuteczne i można je wpleść w swoją codzienność!

Jak wykonać? Połóż się na boku z ugiętymi kolanami. Nie odrywając kolan od siebie ani od podłogi, otwieraj klatkę piersiową, kierując górną rękę jak najdalej za siebie. Staraj się zbliżyć górny bark i łopatkę do podłogi, jednocześnie nie zmieniając pozycji kolan.

Ćwiczenia rozluźniające w ciąży i po niej - poczuj ulgę w ciele!

Dlaczego ćwiczenia rozluźniające w ciąży i po ciąży są tak ważne?

  1. Po pierwsze ciąża to ogromne obciążenie dla naszego ciała, wiele struktur ulega przeciążeniu i nadmiernemu napięciu.
  2. Po drugie, zmienia środek ciężkości ciała, o czym pisałam już tutaj – wpływa to bezpośrednio na zmiany w postawie ciała, pogłębia się m.in. lordoza lędźwiowa i kifoza piersiowa, a więc kręgosłup zostaje „wytrącony” ze swojego optymalnego ustawienia.
  3. A to znów prowadzi do kolejnych przeciążeń! Nieprawidłowa postawa uniemożliwia odpowiednią pracę niektórych struktur, jak np. mięśni pośladków, co z kolei destabilizuje miednicę i zmusza inne mięśnie do wykonywania mocniejszej pracy.
  4. Po ciąży z kolei dochodzą kolejne wyzwania – noszenie, podnoszenie, karmienie dziecka, niewygodne pozycje, garbienie się, pochylanie…
  5. To wszystko zamyka się w takie „błędne koło”, prowadzące ostatecznie do bólu czy kontuzji kręgosłupa, sztywności i napięć, czy nawet problemów z poruszaniem się.

Z pomocą przychodzą więc ćwiczenia rozluźniające, które rozruszają sztywne struktury, zmniejszą napięcie, przywrócą ruchomość, poprawią krążenie. W konsekwencji poprawią samopoczucie i jakość życia w ciąży i po niej!

Hela

Zapisz się po bezpłatny poradnik "Sprawne ciało w ciąży" i przekonaj się, jak ćwiczyć, by czuć się lekko i sprawnie!

.
Odwiedź mnie na instagramie
Hela Ignatowska
Hela Ignatowska

Hej, fajnie, że tu wpadłaś! Jeśli jeszcze się nie znamy, to jestem Hela Ignatowska i pomagam mamom i przyszłym mamom być w dobrej formie i cieszyć się zdrowiem poprzez świadomy ruch, którego uczę w moich programach treningowych.

Czytaj dalej
Dla mam

Odzyskaj sprawne ciało bez długich treningów

Pobierz bezpłatnie praktyczny planer „Powrót do formy krok po kroku”. Dowiedz się od czego zacząć ćwiczenia po ciąży i przekonaj się, jak być w świetnej formie będąc mamą na full etat.

.
Dla kobiet w ciąży

Przejdź ciążę lekko i sprawnie!

Pobierz bezpłatny poradnik SPRAWNE CIAŁO W CIĄŻY i dowiedz się, jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży! Dodatkowo, co 2 tygodnie otrzymasz ode mnie wskazówki związane z ruchem w ciąży, by pomóc Ci wejść gładko w macierzyństwo.

.