fbpx

Na co uważać w ciąży? Na dobre rady!

Na co uważać w ciąży? Na dobre rady!

Na co uważać w ciąży? Czy w ciąży można ćwiczyć? Czy można się męczyć? Dźwigać ciężary? Na te i inne pytania odpowiadam w dzisiejszym podcaście, który znajdziesz poniżej!

Ale żeby nie trzymać Cię w niepewności, to już na samym wstępie odpowiem Ci na pytanie „Na co uważać w ciąży?”- odpowiedź brzmi…. NA DOBRE RADY!

Mnóstwo kobiet pyta mnie na co uważać w ciąży jeśli chodzi o ćwiczenia i czego lepiej unikać

A według wytycznych WHO przede wszystkim należy unikać… BEZRUCHU!

Bo zazwyczaj wygląda to tak:

Ogłaszamy światu, że jesteśmy w ciąży. Co słyszymy w odpowiedzi?

„Dbaj o siebie – jesteś w ciąży” – tak jakbyśmy co najmniej o tym nie pamiętały… „Usiądź, odpocznij, nie noś, nie dźwigaj, nie męcz się”

Ja wiem, że to wynika z troski o zdrowie i samopoczucie, ale efekt często jest odwrotny. Oczywiście, że w ciąży dbamy o siebie (poza ciążą też!), oszczędzamy się, ale… czy siadanie zamiast stania jest dla nas dobre? NIE. 

Czy brak ruchu jest dla nas dobry? NIE! Ruch to nie jest męczenie się, ruch to wspieranie ciała, lepsze odżywienie tkanek, mniejsze ryzyko komplikacji, świadomy i umiarkowany ruch to zdecydowanie zdrowie.

A więc na co uważać w ciąży? Zamiast rozkminiać, CZY możesz ćwiczyć i CZEGO unikać, pomyśl, JAK ćwiczyć, by najlepiej wspierać swoje ciało!

Oczywiście, że pewnych aktywności warto unikać w ciąży – pisałam już w tym wpisie. Nie jest to jednak wcale długa lista – generalnie uważamy na ryzyko urazu czy upadku, przegrzanie, niedotlenienie, a także duży wzrost ciśnienia wewnątrz jamie brzucha, by nie zwiększać ryzyka rozejścia mięśni brzucha, czy problemów dna miednicy, jak np. nietrzymanie moczu.

Jednak teraz chciałabym zwrócić Twoją uwagę nie na ostrzeżenia, a na możliwości, jakie daje dobrze zbilansowany odżywczy ruch!

Warto pamiętać o tym, że ruch ruchowi nierówny – dokładnie tak jak z jedzeniem. To podstawowa czynność życiowa, tak jak i ruch, ale jedzenie może być dla nas odżywcze i wspierające lub niekoniecznie. Także gdy słyszymy od lekarza, że nie wyraża on zgody na ćwiczenia w ciąży, to warto z nim porozmawiać. Bo być może ma w głowie crossfit, a nie ćwiczenia oddechowe czy mobility. Co więcej, najnowsze badania dowodzą, że nawet w przypadku ciąży zagrożonej przedwczesnym porodem tzw. „reżim łóżkowy” nie jest wskazany. A więc umiarkowany ruch, świadomy – nawet dla zagrożonej ciąży może być zdrowy!

Ćwicz mądrze z platformą treningową dla mam i przyszłych mam i ciesz się sprawnym ciałem!

Naładuj baterie odżywczym ruchem i żyj w pełni – w ciąży, po porodzie i w macierzyństwie. Bez długich i nudnych treningów, bez presji i ciśnienia, z lekkością i dobrą energią.

Rany, ile ja się nasłuchałam historii o tym, żeby odpoczywać i spać na zapas, bo potem to już koniec, nawet kawa nie pomaga. Nie wiem, jaki sens ma straszenie ciężarnej kobiety, jak to będzie hardkorowo… Po prostu będzie jak będzie i tyle. Psychicznie ciężko się do tego przygotować, ale fizycznie jak najbardziej!

Z tym, że na pewno nie jest to „wysypianie się i odpoczynek na zapas”. Oczywiście dbajmy o swój sen i regenerację, nie pracujmy po nocach, zrezygnujmy z super męczących i stresujących delegacji itd. – ale nie ma takiej magicznej opcji jak wyspanie na potem.

Natomiast to co może nam zaprocentować na potem to m.in. odpowiednie wzmocnienie ciała w ciąży, lepsza postawa ciała czy zdrowe nawyki ruchowe. Dokładnie na to stawiamy na platformie treningowej dla mam i przyszłych mam i to realnie się sprawdza!

A unikanie aktywności fizycznej… nie ma podparcia naukowego!

1. Bitar G: The Compliance of Prescribed Activity Restriction in Women at High Risk for Preterm Birth, American Journal of Perinatology: 2020 July 23

2. Walsh CA: Maternal activity restriction to reduce preterm birth: Time to put this fallacy to bed, Australian and New Zealand College of Obstetricians and Gynaecologists: 20 July 2020

3. Bitar G, Ghamar MD; Sciscione, Anthony DO; Fonge, Yaneve MD: Activity Rest Prescription and Compliance in Women With Short Cervix , Obstetrics & Gynecology: May 2020 – Volume 135 – Issue – p 114s

No dobrze, wiem, że ten wpis nie był prostą odpowiedzią na pytanie „Na co uważać w ciąży?” 

Ale mam nadzieję, że zwróciłam Twoje spojrzenie w nieco innym kierunku. Nie patrz na ciążę przez pryzmat zagrożeń, nie daj się zamknąć pod kloszem pod pozorem „dbania o siebie”, nie daj się upośledzić!

We mnie siedzi taka głęboka niezgoda na to, że my kobiety, zachodząc w ciążę musimy nagle wyrzekać się normalnego życia.

Pamiętam, jak zaszłam w pierwszą ciążę i musiałam tłumaczyć się całej rodzinie, dlaczego nadal pracuję i czy to aby na pewno bezpieczne. I dlaczego nie chcę położyć się po obiedzie i odpocząć. Bo przecież powinnam się oszczędzać… „I tak Ci to ćwiczenie nic teraz nie da, wyśpij się lepiej na zapas” – przewijało się co jakiś czas. Pomyślałam wtedy, że wcale się nie dziwię kobietom, że w ciąży nie ćwiczą, bo trzeba być na prawdę bardzo zdeterminowanym, żeby to robić!

Pamiętam pierwsze odwiedziny babci po porodzie, która na do widzenia poradziła mi kupno gorsetu, bo tego brzucha to się tak łatwo już nie pozbędę. Nie ma nawet sensu ćwiczyć. A plecy wiadomo, że bolą – po porodzie muszą boleć.

Pamiętam kontrolę u lekarza po połogu, który wyśmiał mnie, że byłam u fizjoterapeutki, mówiąc „lepiej się Pani dzieckiem zajmie, a nie o brzuch się martwi”.

I to wszystko budziło we mnie niezgodę!

I w sumie z tej niezgody powstały moje programy treningowe. Z niezgody na to, by kobiety zachodząc w ciążę, musiały żegnać się ze swoim sprawnym ciałem i z robieniem tego, co kochają. Na szczęście wiedza idzie do przodu i coraz więcej przyszłych mam zgłasza się do mnie na treningi, by zmodyfikować ich treningi na czas ciąży. Bardzo mnie to cieszy, że nie rzucają swoich aktywności w kąt „bo ciąża”, ale chcą kontynuować to, co daje im radość, ale z głową i sensem. Tak, by wspierać swoje ciało i malucha rozwijającego się w brzuchu. A po porodzie wrócić szybciej do pełnowymiarowych treningów – a czasem nawet do jeszcze lepszej formy niż wcześniej. I jak najbardziej można to osiągnąć! O historii mojej Klientki, z którą ćwiczyłam indywidualnie możesz posłuchać TUTAJ.

To tyle na dzisiaj, mam nadzieję, że już wiesz na co uważać w ciąży i że wykorzystasz ten czas jak najlepiej!

Hela

Helena Ignatowska trenerka personalna dla kobiet Gdynia

Cieszę się, że odwiedzasz mojego bloga - mam nadzieję, że ten tekst pomógł Ci w aktywnym życiu!

Nazywam się Hela Ignatowska i jestem trenerką kobiet. Pomogę Ci zbudować sprawne ciało, dające radość i swobodę życia, dzięki mojej metodzie łączącej trening medyczny, funkcjonalny i Low Pressure Fitness. Nawet jeśli jesteś w ostatnim trymestrze ciąży, tuż po porodzie, zmagasz się z rozejściem mięśni brzucha czy nietrzymaniem moczu.

Wierzę w to, że każda kobieta, niezależnie od etapu życia, może czuć się w swoim ciele lekko, sprawnie i pewnie siebie. Może robić, to co kocha, cieszyć się aktywnym życiem i odważnie spełniać marzenia!

Sprawdź, jak mogę pomóc Ci z łatwością osiągnąć to, co wcześniej wydawało się trudne:

Dla mam

Odzyskaj sprawne ciało bez długich treningów

Pobierz bezpłatnie praktyczny planer „Powrót do formy krok po kroku”. Dowiedz się od czego zacząć ćwiczenia po ciąży i przekonaj się, jak być w świetnej formie będąc mamą na full etat.

.
Dla kobiet w ciąży

Przejdź ciążę lekko i sprawnie!

Pobierz bezpłatny poradnik SPRAWNE CIAŁO W CIĄŻY i dowiedz się, jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży! Dodatkowo, co 2 tygodnie otrzymasz ode mnie wskazówki związane z ruchem w ciąży, by pomóc Ci wejść gładko w macierzyństwo.

.