Masz rozejście mięśni brzucha po ciąży? Zajmij się swoją postawą ciała!
Często spotykam się z problemem pozbycia się brzuszka po ciąży – o to nawet niezależnie od tego, czy jest zdiagnozowane rozejście mięśni brzucha czy nie. Dziewczyny, które do mnie piszą zazwyczaj szukają mocnych treningów, żeby pozbyć się tych po-ciążowych pozostałości…
A prawda jest taka, że takie ćwiczenia mogą jeszcze bardziej zaszkodzić! Szczególnie jeśli faktycznie potem okazuje się, że jest owe „nieszczęsne” rozejście mięśni brzucha.
Wygląd brzucha to nie jest wina stricte samych zewnętrznych mięśni brzucha, a bardziej tego, co dzieje się z całym ciałem!
Chcesz zacząć ćwiczyć po ciąży, ale nie wiesz, jak to ogarnąć?
Zacznij od bezpłatnego rozdziału „Programu 30 dni – sprawne ciało po ciąży” i przekonaj się, że powrót do formy nie oznacza długich treningów i wyrzeczeń!
Gratuluję, pierwszy rozdział jest w drodze! Ale najpierw sprawdź skrzynkę i potwierdź swój e-mail (zajrzyj w spam!), żebym mogła wysłać Ci Twój prezent!
Rozejście mięśni brzucha a postawa ciała – jak się ma jedno do drugiego?
W ciąży bardzo mocno zmienia się postawa ciała w wyniku przesunięcia środka ciężkości w przód (zwyczajnie rośnie brzuch i ciąży do przodu). Mało kto wie, że w ciąży można (i warto!) postawę ciała korygować i już od początku dbać o mięśnie brzucha (jeśli chcesz wiedzieć jak – to zapraszam do tego wpisu). To bardzo wazne elementy w profilaktyce rozejścia mięśni brzucha na etapie ciąży (więcej na ten temat znajdziesz w tym wpisie).
Jeśli nie zadbamy o siebie odpowiednio w ciąży, to zmiany w postawie ciała się utrwalą, powłoki brzucha będą przeciążane i pod wpływem ciśnienia w jamie brzucha finalnie zostanie z nami na stałe rozejście mięśni brzucha. Nie będę w tym wpisie się dalej zagłębiać w temat samego rozejścia, bo pisałam już o tym tutaj, ale chciałam zwrócić Ci uwagę, jak duże znaczenie ma właśnie ta nieprawidłowa postawa ciała.
Nieprawidłowa postawa ciała po ciąży + osłabienie mięśni + złe nawyki ruchowe i oddechowe = rozejście mięśni brzucha
Oczywiście to tak w dużym uproszczeniu, ale to są podstawowe przyczyny problemu rozejścia mięśni brzucha po ciąży – a więc teraz oczywiste staje się to, że żadne mocne ćwiczenia na brzuch tutaj nie pomogą!
Jeśli masz rozejście mięśni brzucha, zabierz się do tego z głową
Pierwsza rzecz, to zobacz jak stoisz, i czy przypadkiem notorycznie nie wypychasz brzucha lub miednicy w przód. Czy nie robią Ci się przy okazji haluksy na stopach i czy nie masz wrażenia, że mięśnie pośladków gdzieś znikły? A co z górą – czy nie garbisz się, ściskając jeszcze mocniej brzuch?
Zerknij na zdjęcie obok – mój brzuch „wychodzi” w tym ustawieniu do przodu, gołym okiem widać, jak duży jest nacisk na przednią ścianę brzucha, osłabioną po ciąży!
Czy postawa ciała nie poprawia się „sama” po ciąży?
Po urodzeniu dziecka ustawienie ciała zazwyczaj samo się nie zmienia, dopóki się po prostu się go NIE ZMIENI. A to dlatego, że często nieświadomie utrwalamy tą ciążową postawę np. przez niewłaściwe noszenie dziecka czy nieodpowiedni powrót do aktywności fizycznej.
Jeśli już jest rozejście mięśnia prostego brzucha, a postawa ciała będzie cały czas taka jak w ciąży, to rozciągnięta kresa będzie w dalszym ciągu przeciążana i nie ma szans, aby sama wróciła do swojego wyglądu sprzed ciąży. Choćby nie wiadomo jak katować mięśnie brzucha mocnymi ćwiczeniami.
Poza tym, że koniecznie warto wybrać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, aby ocenił faktyczny stan mięśni brzucha, to trzeba też jak najszybciej zadbać o swoje ciało poprzez korekcję postawy ciała i odpowiedni dobór ćwiczeń. Wszystkie te elementy znajdziesz w „Programie 30 dni – sprawne ciało po ciąży” z którym wrócisz do sprawności pomimo totalnego braku czasu i bycia świeżo upieczoną mamą 🙂
Jak więc poprawić postawę ciała, by zmniejszyć rozejście mięśni brzucha po ciąży?
- Ustaw stopy równolegle i pięty wklej mocno w podłoże.
- Ściągnij delikatnie kość ogonową w stronę pięt (ale nie podwijaj pod siebie!) i cofnij miednicę w tył, ustawiając ją w pozycji neutralnej, równo pod klatką piersiową. Powinno pojawić się delikatne napięcie w pośladkach.
- Z wydechem podciągnij pępek do góry i pozostaw delikatne napięcie w brzuchu (nie chodzi o wciąganie brzucha!)
- Opuść dolne żebra, co „zamknie” brzuch od góry.
- Pozostaw żebra opuszczone i ściągnij łopatki oraz opuść barki w dół – klatka piersiowa powinna się otworzyć, ale bez unoszenia żeber i wypychania brzucha.
- Wycofaj głowę do tyłu i wydłuż ciało, urośnij od pięt do czubka głowy.
Sama powiedz – jest różnica w wyglądzie brzucha, prawda?
P.s. weź jeszcze pod uwagę, że ja tutaj byłam niecałe dwa miesiące po porodzie i cały czas jeszcze w trakcie korekcji i pracy, by rozejście mięśni brzucha się zmniejszyło!
Dlatego właśnie nie ma czegoś takiego jak „uniwersalny” plan na zamknięcie rozejścia mięśni brzucha – trzeba zadziałać z wielu różnych stron, aby były dobre rezultaty! Opowiadam też o tym w odcinku podcastu, także jeśli temat rozejścia i brzucha po ciąży Cię mocno interesuje, to zapraszam tutaj!
Wszystko fajnie, ale jak utrzymać taką postawę ciała?
Na początku takie odczucie „nienormalności” jest całkowicie normalne i pewnie z tego powodu nie wytrzymasz zbyt długo w tej pozycji.
A więc co robić, żeby postawę ciała utrzymać? Na początek wybierz sobie dwa/ trzy elementy, które czujesz, że są dla Ciebie najtrudniejsze, i nad nimi pracuj stojąc, chodząc czy nosząc dziecko. Bardzo pomocne będzie też utrwalanie korekcji w odpowiednich ćwiczeniach – znajdziesz je m.in. we wzmacnianiu od podstaw po ciąży, czyli w „Programie 30 dni – sprawne ciało po ciaży„.
Chciałabyś odzyskać po ciąży sprawne ciało i lepszą sylwetkę, ale czujesz, że ten temat Cię przerasta z małym dzieckiem i nie wiesz, od czego zacząć?
Przejdź tę drogę łatwiej i szybciej z „Programem 30 dni – sprawne ciało po ciąży” – 15 minut dziennie wystarczy Ci, by zyskać nie tylko tytułowe sprawne ciało, ale przede wszystkim energię i siły do działania na codzienne wyzwania z Twoim Maluchem!
Hej, fajnie, że tu wpadłaś!
Jeśli jeszcze się nie znamy, to jestem Hela Ignatowska i pomagam mamom i przyszłym mamom być w dobrej formie i cieszyć się sprawnym ciałem poprzez świadomy trening.
Chcesz zobaczyć, jak to, co robię, może pomóc Ci w Twoim życiu? Koniecznie wpadnij tutaj, żeby pobrać bezpłatne materiały, które mam dla Ciebie w prezencie!
Jeśli chcesz lubisz codzienną porcję motywacji i inspiracji do zdrowego życia pełnego ruchu – obserwuj mnie na Instagramie, gdzie bywam najczęściej!