fbpx

Jak dbać o mięśnie brzucha w ciąży?

brzuch2

Bardzo dużo kobiet w ciąży zastanawia się, jak dbać o mięśnie brzucha w ciąży, żeby uniknąć rozejścia mięśni brzucha. Ale czy to w ogóle możliwe?

Przeczytaj wpis i dowiedz się jak dbać o mięśnie brzucha w ciąży, by zmniejszyć ryzyko rozejścia i szybciej wrócić do formy po ciąży.

Niewiele osób wie o tym, że problem z brzuchem po ciąży nie jest spowodowany… samymi mięśniami brzucha ani ciążą! To tylko efekt całościowej pracy ciała. I na pewne rzeczy dotyczące tej pracy masz w ciąży ogromny wpływ!

Poniżej przedstawiam Ci 5 najważniejszych punktów, jak dbać o mięśnie brzucha w ciąży, a całościową ścieżkę usprawniania ciała znajdziesz w programie on-line dla kobiet w ciąży SPRAWNA MAMA. Program pomoże Ci nie tylko zadbać o brzuch w ciąży i zmniejszyć ryzyko rozejścia mięśni brzucha, ale przede wszystkim przygotuje Cię na gładkie wejście w macierzyństwo. Zachowasz sprawne ciało i doładujesz się pozytywną energią, żeby znów chciało Ci się działać!


Przejdź ciążę aktywnie i wejdź gładko w macierzyństwo z programem „Sprawna Mama”!

1. Jak dbać o mięśnie brzucha w ciąży? Kontroluj ciśnienie w jamie brzucha!

Pod wpływem wzrostu płodu powiększa się macica i napiera ona od wewnątrz na powłoki brzuszne, zmuszając mięśnie do rozciągania, a potem do rozchodzenia się na boki. Napiera również od dołu na mięśnie dna miednicy (więcej o mięśniach dna miednicy w ciąży znajdziesz tutaj). W jamie brzucha robi się „ciasno” i rośnie ciśnienie, które naciska na ściany brzucha od środka.

Dodatkowo, ciśnienie to zmienia się naturalnie, w zależności od tego, co robimy. Im trudniejsza czynność do wykonania, czy cięższy wysiłek, tym ciśnienie mocniej wzrasta (generalnie jest ono ważne dla stabilizacji naszego kręgosłupa). Natomiast w ciąży i po porodzie powinnyśmy uważać na zbyt mocny wzrost ciśnienia w jamie brzucha, gdyż osłabione mięśnie brzucha i dna miednicy mogą „nie wyrobić” pod naciskiem.

O samym ciśnieniu w kontekście rozejścia mięśni brzucha pisałam już sporo w tym wpisie. 

Kontrola ciśnienia śródbrzusznego jest czymś, co warto wziąć jako priorytet zarówno w ćwiczeniach, jak i w życiu codziennym.

Jak to robić? Przede wszystkim pilnować prawidłowej postawy ciała! Dzięki odpowiedniemu ustawieniu ciała ciśnienie w jamie brzucha nie wzrasta aż tak gwałtownie, a mięśnie mają warunki do odpowiedniej reakcji. Wiem, że nie jest to łatwe – bo w ciążę nie wchodzimy jako „biała tablica”, ale mamy mnóstwo nawyków ruchowych, które łapiemy przez całe życie. Np. nawyk opierania się na krześle będzie wpływał na ustawienie miednicy i aktywację pośladków. Wysunięcie miednicy w przód wpłynie na wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, większy będzie nacisk na osłabione w ciąży ściany brzucha.

Dlatego w programie on-line SPRAWNA MAMA dla kobiet w ciąży zaczynamy od przerobienia i przećwiczenia na sobie „fundamentów sprawności” – m.in. znajdziesz tam cały moduł poświęcony postawie ciała i jej korekcji oraz utrwaleniu. Po przejściu tego modułu nie tylko dowiesz się jak krok po kroku skorygować najważniejsze elementy postawy ciała, ale też jak to utrzymać w codziennym ruchu.

Jeśli natomiast wolisz pozostać przy blogu, to więcej na temat prawidłowej postawy ciała i rozejścia mięśni brzucha znajdziesz w tym wpisie.

2. Dbaj o prawidłowe nawyki ruchowe i oddechowe!

Przyjmowanie odpowiedniej postawy ciała to jeden ze zdrowych nawyków ruchowych, nad którym warto pracować w ciąży, ale nie jedyny! Ważne będzie również codzienne wstawanie z łóżka przez bok, pilnowanie prawidłowej pracy stóp podczas chodzenia czy wstawania, podnoszenie z podłogi na prostych plecach, ale też… prawidłowy oddech przeponowy!

I nie jest to oddech do brzucha, który za każdym wdechem rozdyma nasz brzuch jak balon, ale oddech angażujący mocniej dolne żebra. Nie jest to łatwa sprawa, bo:

  • zazwyczaj mamy dużo napięć w klatce piersiowej i dolnych żebrach i łatwiej kierować oddech do brzucha
  • dużo się stresujemy – stres wpływa na zmianę oddechu i mocniejsze angażowanie góry klatki piersiowej, mniej dolnych żeber
  • w ciąży dodatkowo dolne żebra się rozchodzą, a przepona unosi

Ale jest dobra wiadomość – można to wyćwiczyć i poprawić nawyki oddechowe. Polecam Ci skupiać się na oddechu w dolne żebra, gdy ćwiczysz lub pracujesz – jak najczęściej. Tutaj ważna jest powtarzalność, dlatego też poza dedykowanymi ćwiczeniami oddechowymi to właśnie na takim oddechu skupiamy się w każdym ćwiczeniu w programie dla kobiet w ciąży SPRAWNA MAMA!

Jest to mega ważne, bo oddech dolnożebrowy angażuje mięśnie głębokie i pomaga im zachować sprawność pomimo ciąży. Praca klatki piersiowej i przepony razem z mięśniami głębokimi odpowiada za lepszy rozkład ciśnień (a więc punkt poprzedni!) i dzięki temu pomaga w stabilizacji ciała. Ruchomość żeber w oddechu jest też kluczowa dla ruchomości i ogólnej kondycji kręgosłupa.

Jednym słowem – oddech to fundament. Zacznij budować sprawność od niego, a brzuch po ciąży odwdzięczy Ci się szybszym powrotem do formy.

Więcej o sile oddechu przeponowego znajdziesz w tym wpisie.

3. W ciąży nie ćwicz mięśni brzucha tradycyjnie

Myśląc o tym, jak dbać o mięśnie brzucha w ciąży, od razu mamy na myśli ćwiczenia.

I faktycznie, odpowiednie ćwiczenia dają tutaj ogromnie dużo, ale… weź pod uwagę, że mięśnie brzucha mają się rozciągać. Jeśli są zbyt sztywne i się nie rozciągną, to mocniej rozejdzie się kresa biała pośrodku brzucha (jeśli rozejście to jest zbyt duże i po porodzie się nie zejdzie, mówimy popularnie o rozejściu mięśni brzucha – więcej o tym znajdziesz tutaj).

Łatwo sobie wyobrazić, że jeśli zaczniemy ćwiczyć mięśnie brzucha w intensywnej pracy izotonicznej (jak w brzuszkach), czy izometrycznej (jak w planku), będziemy mocno działać w drugą stronę – w stronę spięcia i rozchodzenia kresy, a dodatkowo takimi ćwiczeniami zwiększamy ciśnienie w jamie brzusznej, dociążając mocniej również mięśnie dna miednicy.

A co jeśli chodzi o ćwiczenia na skośne mięśnie brzucha, np. deski boczne?

Spotkałam się z taką teorią, że mocne mięśnie skośne brzucha nie pozwolą mu się „brzydko” rozejść na boki. Ok, może i nie pozwolą, ale wtedy napór na przednią ścianę brzucha będzie jeszcze większy, a więc i większe ryzyko rozejścia. Także oczywiście każdy musi ocenić sam, ale jak dla mnie – nie warto ryzykować.

To właśnie działo się u jednej z moich Klientek, która zgłosiła się na treningi personalne w ciąży właśnie w ramach profilaktyki rozejścia mięśni brzucha. Jest ona bardzo świadomą i wysportowaną osobą (a nawet sama jest trenerem), więc szybko zauważyła, że z brzuchem dzieje się „coś nie tak”. Prowadząc treningi biegowe widziała, że gdy mówi do grupy i pokazuje ćwiczenie, jej brzuch układa się w stożek. Wszyscy mówili, że jej brzuszek to taka idealna piłeczka, nic się nie rozszedł po bokach – ale ona sama czuła, że to właśnie nie do końca dobrze.

Wiele lat mocnego treningu biegowego zostawiło po sobie ślad w postaci bardzo mocno spiętych mięśni brzucha, szczególnie skośnych. Więc brzuch po bokach ściskały bardzo mocno napięte mięśnie skośne brzucha, a ciśnienie w jamie brzucha nadmiernie wypychało osłabioną kresę na środku brzucha. Brzuch stożkował przy każdym ruchu, co w efekcie mogłoby skutkować nie tylko dużym rozejściem, ale np. przepukliną pępkową. Odpowiednie ćwiczenia rozluźniające i mobilizacyjne pozwoliły zmniejszyć napięcie skośnych mięśni brzucha, ciśnienie przestało aż tak mocno wypychać kresę białą i udało się „zastopować” powiększanie się rozejścia mięśni brzucha.

4. W ciąży ćwicz brzuch w… każdym ruchu!

Wiemy, już jak nie ćwiczyć, a teraz kolej na to JAK ĆWICZYĆ, by dbać o mięśnie brzucha w ciąży.

Bo oczywiście mięśnie brzucha jako CORE – czyli tułów, rdzeń naszego ciała, są nam nadal w ciąży potrzebne! Po co? Żeby nie bolały plecy, żeby prawidłowo pracowała tłocznia brzuszna (przyda się też w porodzie), żeby po porodzie gładko wejść w macierzyństwo bez problemów.

Natomiast ćwicząc brzuch w ciąży nie skupiamy się już na tych warstwach zewnętrznych (kratka na brzuchu i tak nie w tym sezonie), ale na wewnętrznych, które odpowiadają właśnie za stabilizację ciała (w tym kręgosłupa!) i pomagają we wzmożonej pracy oddechowej. Czyli zależy nam na odpowiedniej współpracy głównie mięśni dna miednicy, przepony i poprzecznego brzucha – a te mięśnie powinny być aktywne w każdym ruchu złożonym.

A więc możesz je ćwiczyć robiąc przysiady, czy stojąc na jednej nodze. Wystarczy, że zadbasz o oddech dolnożebrowy, poprawisz postawę ciała i opanujesz odpowiednią technikę ćwiczeń. Szczególnie dobrze działają ćwiczenia stabilizacyjne wykonywane w spokojnym tempie ze skupieniem na oddechu i utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Dokładnie tak ćwiczymy w module wzmacniającym w programie dla kobiet w ciąży SPRAWNA MAMA!

5. W ciąży większa separacja pomiędzy lewą a prawą częścią mięśnia prostego brzucha jest naturalnym zjawiskiem

Tak jak pisałam w punkcie 1. powiększająca się macica powoduje rozciąganie mięśni prostych brzucha. Kiedy to rozciąganie nie jest już wystarczające, mięśnie proste brzucha rozstępują się na boki. Pomiędzy nimi znajduje się pasmo łącznotkankowe – kresa biała, która również się poszerza pod wpływem hormonów, które ją uelastyczniają. Tak więc jest to naturalne – więcej informacji na temat samego rozejścia mięśni brzucha w ciąży znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że „rozejście” w ciąży nie jest powodem do strachu, a unikanie ruchu z tego względu nie pomoże Twoim mięśniom brzucha.

Właśnie odpowiednio się ruszając możesz zapobiec zbyt dużemu rozejściu.

Mięśnie brzucha i kresa biała potrzebują ruchu, bo ruch odżywia tkanki. Unikanie ruchu ze względu na rozejście w ciąży to ogromny błąd i brak zrozumienia tematu. Jeśli obawiasz się, że będziesz ćwiczyć źle i przez to pogorszysz sprawę, skonsultuj się ze specjalistą. Jeśli mieszkasz w Warszawie/ Pułtusku lub okolicach, to możesz skorzystać z mojej indywidualnej opieki trenerskiej, podczas której pracuję nad profilaktyką rozejścia mięśni brzucha z kobietami w ciąży.

Skorzystaj z indywidualnej opieki trenerskiej i ćwicz bezpiecznie i skutecznie bez wychodzenia z domu!

A więc podsumowując: jak dbać o mięśnie brzucha w ciąży, żeby szybciej wrócić do formy po niej?

  • poprzez prawidłową postawę ciała – utrzymując miednicę równo na linii kostek zmniejszasz nacisk na przednią ścianę brzucha
  • dobre nawyki ruchowe – np. poprzez wstawanie przez bok nie obciążasz dodatkowo powłok brzucha i nie zwiększasz gwałtownie ciśnienia
  • odpowiednią aktywność fizyczną – nie doprowadzać do wzrostu ciśnienia w jamie brzucha i mocnego napięcia mięśni zewnętrznych, a dbać o głęboką stabilizację ciała.

Hela

Zapisz się po bezpłatny poradnik "Sprawne ciało w ciąży" i przekonaj się, jak ćwiczyć, by czuć się lekko i sprawnie!

.
Odwiedź mnie na instagramie
Hela Ignatowska
Hela Ignatowska

Hej, fajnie, że tu wpadłaś! Jeśli jeszcze się nie znamy, to jestem Hela Ignatowska i pomagam mamom i przyszłym mamom być w dobrej formie i cieszyć się zdrowiem poprzez świadomy ruch, którego uczę w moich programach treningowych.

Czytaj dalej
Dla mam

Odzyskaj sprawne ciało bez długich treningów

Pobierz bezpłatnie praktyczny planer „Powrót do formy krok po kroku”. Dowiedz się od czego zacząć ćwiczenia po ciąży i przekonaj się, jak być w świetnej formie będąc mamą na full etat.

.
Dla kobiet w ciąży

Przejdź ciążę lekko i sprawnie!

Pobierz bezpłatny poradnik SPRAWNE CIAŁO W CIĄŻY i dowiedz się, jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży! Dodatkowo, co 2 tygodnie otrzymasz ode mnie wskazówki związane z ruchem w ciąży, by pomóc Ci wejść gładko w macierzyństwo.

.