fbpx

Trening ciążowy bez sprzętu

przyszła mama

Prosty trening wzmacniający bez sprzętu dla ciężarnych? Proszę bardzo! Dziś na blogu domowe wzmacnianie ze specjalną dedykacją dla wszystkich przyszłych mam, którym do szczęścia wystarcza dodatkowe obciążenie z przodu 😎 Potrzebna jest właściwie tylko mata, także trening idealnie sprawdzi się również na wyjeździe! Nie ma co szukać wymówek, bo ruch w ciąży (oczywiście bez popadania w skrajności – ale o tym już pisałam wcześniej) to samo zdrowie! A w końcu w zdrowym ciele zdrowy… dzieciak 😅💪 A więc ćwiczcie z radością i czujcie się dobrze ze swoim słodkim ciężarem!

Uwaga! Przed rozpoczęciem treningów w ciąży pamiętaj zawsze skonsultować się z lekarzem! Rób tylko tyle, na ile masz akurat siły i nie przeforsowuj się! Unikaj przegrzania 🙂

Każdy trening należy zacząć od rozgrzewki – jeśli nie masz pomysłu jak się rozgrzać, możesz wykonać jedno z mobility flow z poprzednich postów (filmiki i instrukcje znajdziesz tu i tu). A poniżej podrzucam zestaw ćwiczeń, które łagodnie wzmocnią te struktury, które w ciąży ulegają znacznemu osłabieniu. Będzie trochę pośladków i nóg oraz szczypta ramion i zadbania o kręgosłup 🙂 Oczywiście wszystkie zaprezentowane ćwiczenia są całkowicie bezpieczne – ale pamiętaj, że każda ciąża jest inna! Ćwicz w formie obwodu, czyli jedno ćwiczenie za drugim, z jak najkrótszym przerwami pomiędzy nimi.

Glute bridge z jedną nogą

Super ćwiczenie wzmacniające pośladki. Osobno pracuje każda strona, więc pozwala ono na zniwelowanie ewentualnych asymetrii. Oprzyj stopę mocno na podłodze (nie odrywaj pięty!), drugą nogę unieś i napinając mocno pośladek, podnieś biodro do góry. Nie wyginaj się przy tym w odcinku lędźwiowym. Możesz dodatkowo trzymać ręce na kolcach biodrowych przednich, żeby kontrolować czy biodro po stronie uniesionej nogi nie opada w dół. Kolce biodrowe powinny pozostać na jednej wysokości. Na każdą stronę wykonaj 15x.

Odwodzenie nogi w klęku podpartym

Kolejne ćwiczenie na pośladki – tutaj z kolei wzmocnisz mięsień pośladkowy mniejszy i średni. Ustaw się w klęku podpartym i napinając wyłącznie pośladek, unoś do boku nogę ugiętą w kolanie. Pilnuj, aby nie przechylać przy tym tułowia na bok i nie spinać nadmiernie brzucha, ruch powinien zachodzić tylko w biodrze. Na każdą stronę wykonaj 15x.

Odwodzenie nogi w staniu

Jeszcze jedno ćwiczenie z dedykacją dla pośladka 🙂 Tutaj z kolei pośladek jest wzmacniany w jego bardzo ważnej funkcji stabilizacyjnej, z uwagi na pozycję stania na jednej nodze. Pilnuj, aby unosząc nogę, nie bujać tułowiem na boki – powinien być on idealnie w pionie, kręgosłup wydłużaj, a kość ogonową ściągaj delikatnie pod siebie. Jeśli tracisz równowagę, skup się na napięciu pośladka i mocnym wciśnięciu stopy w podłogę. W ciąży możesz mieć spory problem z utrzymaniem równowagi, więc jeśli utrzymanie się na jednej nodze jest dla Ciebie nierealne to po prostu wesprzyj się delikatnie ścianą obok 🙂 Na każdą stronę wykonaj 15x.

Przysiady

Król ćwiczeń musi być 🙂 Jedno z najlepszych ćwiczeń, funkcjonalne do oporu 🙂 O technice i błędach w przysiadzie napisałam już osobny artykuł, więc nie będę się powtarzać, tylko odsyłam tutaj. Wykonując przysiad bez żadnego obciążenia, dobrze jest go sobie delikatnie utrudnić w inny sposób – schodź w dół licząc do 4, zatrzymaj się na dole do 2, na 1 wyjdź do góry z mocnym napięciem pośladków. Pamiętaj koniecznie o oddechu – wstając rób wydech przez usta. Jeśli przysiady masz opanowane, dodaj pracę mięśni dna miednicy – wstając do góry i robiąc wydech, delikatnie „zasysaj” je do środka (jakby wydech zaczynał się już w miednicy i wychodził do góry). Powtórz w tym tempie 12x.

Unoszenie ramion w opadzie tułowia

Proste ćwiczenie, ale jeśli skupisz się mocno na pracy łopatek, to na pewno je poczujesz. Przejdź do opadu tułowia, czyli biodra wysuń daleko w tył, delikatnie uginając nogi w kolanach. Plecy utrzymuj cały czas wyprostowane, jeśli nie czujesz pozycji to koniecznie stań bokiem do lustra i kontroluj, czy nie robi Ci się garb. W pierwszej kolejności ściągnij mocno łopatki do kręgosłupa oraz w dół – w stronę bioder. Następnie unieś proste ręce w łokciach, zachowując cały czas aktywne łopatki. Zatrzymaj na maksymalnej wysokości (bez wyginania się w lędźwiach). Powtórz w spokojnym tempie 12x.

Pies z głową w dole z dotknięciem do barku

Pies z głową w dole to jedno z moich ulubionych ciążowych ćwiczeń – wspaniale wzmacnia ramiona, poprawia wyprost w odcinku piersiowym (który w ciąży zazwyczaj robi się mocno kifotyczny), odciąża kręgosłup i wyciąga pośladki, tyły ud i łydki. Tutaj dodałam jeszcze naprzemienne dotykanie barku, co dość mocno pogłębia całą pracę. Do pozycji psa przejdź z klęku podpartego i skup się na całkowitym wyprostowaniu kręgosłupa. Odpychaj się aktywnie od ręki, która zostaje na podłodze i nie trać wyciągnięcia w plecach. Powtórz w spokojnym tempie 12x na każdą stronę.

Pompka na kolanach

Pompka pięknie wzmacnia ramiona, szczególnie ten nieszczęsny babski triceps 🙂 Pilnuj tylko, żeby nie rozstawiać rąk zbyt szeroko – kiedy są węziej, jest co prawda trudniej, ale praca jest o wiele bardziej efektywna. Łokcie prowadź blisko ciała i schodź w dół tylko do takiego momentu, kiedy będziesz w stanie podnieść się z samej siły ramion, bez wyginania się w lędźwiach. Kiedy wstajesz, odpychaj się mocno od podłogi, robiąc wydech. Powtórz 10-15x w zależności od zaawansowania.

Pierwsza runda za Tobą 🙂

Teraz złap porządnego łyka wody i odpocznij, tyle ile potrzebujesz. Cały obwód powtórz jeszcze 2 lub 3x – w zależności od samopoczucia. Nie spinaj się, żeby zrobić jak najwięcej lub jak najszybciej – po prostu ciesz się ruchem i patrz jak reaguje Twoje ciało. Po treningu zrób spokojne rozciąganie lub relaksację – a na obecny upał polecam Ci pozycję w leżeniu na plecach z nogami uniesionymi (np. na ścianie). To pomoże Ci zniwelować obrzęki i uczucie ciężkości nóg.

Jeśli trening wszedł Ci lekko, to pomyśl o dodatku np. niewielkiego obciążeniu lub gum miniband. Trening z gumami znajdziesz tu.

Powodzenia, koniecznie daj znać czy trening się przydał i na jakim etapie ciąży jesteś! ❤️

Hela

Odwiedź mnie na instagramie
Hela Ignatowska
Hela Ignatowska

Hej, fajnie, że tu wpadłaś! Jeśli jeszcze się nie znamy, to jestem Hela Ignatowska i pomagam mamom i przyszłym mamom być w dobrej formie i cieszyć się zdrowiem poprzez świadomy ruch, którego uczę w moich programach treningowych.

Czytaj dalej
Dla mam

Odzyskaj sprawne ciało bez długich treningów

Pobierz bezpłatnie praktyczny planer „Powrót do formy krok po kroku”. Dowiedz się od czego zacząć ćwiczenia po ciąży i przekonaj się, jak być w świetnej formie będąc mamą na full etat.

.
Dla kobiet w ciąży

Przejdź ciążę lekko i sprawnie!

Pobierz bezpłatny poradnik SPRAWNE CIAŁO W CIĄŻY i dowiedz się, jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży! Dodatkowo, co 2 tygodnie otrzymasz ode mnie wskazówki związane z ruchem w ciąży, by pomóc Ci wejść gładko w macierzyństwo.

.