fbpx

Szukasz ćwiczeń na proste plecy? A może próbowałaś już pozbyć się okrągłych pleców i nie widziałaś rezultatów?

Przesłuchaj poniższy podcast lub przeczytaj skrót i nie popełniaj typowych błędów, dobierając ćwiczenia na proste plecy!

Dlaczego ćwiczenia na proste plecy nie działają? Czy jest jedna uniwersalna metoda na proste plecy? Jakie są najlepsze ćwiczenia przeciwko garbieniu się? Czy da się nie garbić mając w domu małe dzieci lub pracując przed komputerem?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej!

Masz już dość garbienia się i bólu kręgosłupa?

Chcesz czuć się lepiej, ale z małym dzieckiem wydaje Ci się to nie do ogarnięcia?

Spokojnie, aby mieć proste plecy bez bólu wcale nie potrzebujesz długich treningów!

Kurs Proste plecy bez bólu to kompleksowe rozwiązanie na ból kręgosłupa u młodych mam!

Kiedy ogłosiłam najnowsze wyzwanie dla prostych pleców „Nie garb się!” (jeśli jeszcze się nie zapisałaś, zrób to powyżej!), dostałam mnóstwo wiadomości, że nie możecie się doczekać, bo plecy już Wam odpadają i nic na to nie działa.

Część osób pisała, że próbowała już robić ćwiczenia na proste plecy, ale bez efektu, część, że wątpi, by cokolwiek było w stanie pomóc, bo w domu jest dwójka Maluchów do noszenia, a część, że chyba musiałaby zmienić pracę, żeby coś pomogło na proste plecy.

Dlaczego tak jest? Dlaczego ćwiczenia na proste plecy nie działają?

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że problemy z kręgosłupem – czy to ból w odcinku lędźwiowym, sztywność w odcinku piersiowym, garbienie się, sztywność w karku – to skutek naszego długoletniego działania. Skutek wielu czynników – osłabienia mięśni stabilizujących i posturalnych, nadmiernego napięcia innych mięśni, zaburzonego wzorca oddychania w wyniku np. stresu, nieprawidłowych wzorców ruchowych itd.

Pomyśl o wszystkich latach swojego życia – o ilości siedzenia w szkole, o kiepskich lekcjach w-fu, potem studia/praca i dużo siedzenia w różnych dziwnych pozycjach, dużo patrzenia w komputer, być może samochód, a być może dzieci i osłabienie ciała po ciąży…

I teraz pomyśl, czy serio wierzysz w to, że kilka ćwiczeń na ściągnięcie łopatek załatwi sprawę?

NO WŁAŚNIE.

Czy w takim razie jest jakaś metoda na zdrowy kręgosłup? Jakieś uniwersalne ćwiczenie na proste plecy?

Jest metoda, ale nie ma uniwersalnego ćwiczenia na proste plecy 🙂 Nie ma jednego konkretnego ćwiczenia, bo jak już sama widzisz nie ma też jednej konkretnej przyczyny garbienia się, czy bólu kręgosłupa.

Ćwiczenia na proste plecy powinny uwzględniać właśnie te wszystkie czynniki wymienione powyżej – i wtedy NA PRAWDĘ DZIAŁAJĄ!

Skuteczne ćwiczenia na proste plecy uwzględniają postawę ciała, nawyki ruchowe, oddech i wiele innych czynników!

Jeśli jesteś świeżo upieczoną Mamą i męczy Cię ból kręgosłupa, to koniecznie przesłuchaj nagrania webinaru „Zdrowy kręgosłup dla Mam”!

Skuteczne ćwiczenia na proste plecy to nie tylko ćwiczenia na plecy!

Jeśli szukasz skutecznych ćwiczeń na proste plecy, zacznij od podstaw!

Więcej o samym problemie garbienia się pisałam w tym wpisie, a tutaj właśnie chciałabym zwrócić uwagę na Twoją podstawę, czyli STOPY i wychodzącą z ustawienia stóp Twoją postawę ciała!

Dlaczego? Bo nawet jeśli masz super rozpisany plan, ale np. Twoje stopy nie pracują optymalnie, to problemy z plecami będą wracać! Duużo o samej korekcji będzie na wyzwaniu (zapisz się powyżej!), a tutaj chciałabym Ci pokazać, dlaczego ustawienie stopy jest tak ważne dla Twoich pleców!

Ćwiczenia na proste plecy - zacznij od stopy

Taka mała rzecz jak lepszy rozkład środka ciężkości ciała na stopach potrafi dać impuls do lepszej pracy całego ciała!

I jeśli do tego dodamy jeszcze przemyślaną aktywność fizyczną, to efekt będzie o wiele lepszy niż najlepsze ćwiczenie na proste plecy! Pamiętaj tylko, aby dobrać ćwiczenia odpowiednio do swoich potrzeb:

ćwiczenia mobilizacyjne w przypadku bólu kręgosłupa

ćwiczenia wzmacniające pośladki i poprawiające postawę ciała 

– ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha

Żeby poprawić rozkład ciężaru na stopie, unieś do góry palce i dociąż piętę. Następnie rozłóż palce najszerzej jak potrafisz, a od wciśniętych pięt wydłuż czubek głowy do góry.

Co dla osób, które bardzo dużo siedzą i nie mają okazji do poprawienia ustawienia stóp?

Po pierwsze – podczas siedzenia Twoje „stopy” to guzy kulszowe, czyli kości w pośladkach na których siedzisz. I tak samo, jak w przypadku stóp – powinnaś siedzieć tak, by środek ciężkości rozkładał się mniej więcej w centrum. Od tej podstawy dalej wydłuż ciało, sięgnij czubkiem głowy do góry.

Po drugie – kolejna rzecz, na którą masz wpływ podczas siedzenia to Twój oddech! Kiedy notorycznie się garbisz, to Twoja przepona i żebra są usztywnione w nieprawidłowej pozycji. Między innymi dlatego, zaburza się sposób oddychania. A jeśli Twoja przepona nie pracuje prawidłowo, to na nic się zdadzą ćwiczenia, bo napięcia i ból będzie wracał przeszkadzając Ci „wyprostować” plecy. Jeśli Cię zainteresowałam, to zobacz wpis o oddechu przeponowym i odetchnij „pełną piersią”!

Mam nadzieję, że udało mi się przedstawić Ci nieco inne spojrzenie na ćwiczenia na proste plecy! 

Pamiętaj, że tylko połączenie tych sił, czyli praca nad postawą ciała + oddechem + nawykami ruchowymi + odpowiednie ćwiczenia to klucz do PROSTYCH PLECÓW NA STAŁE!

Z moją metodą, nawet mimo braku czasu i przestrzeni dla siebie, zadbasz o swoje proste plecy i poczujesz się o wiele lepiej 

Kurs "Proste plecy bez bólu" to 4-tygodniowy kompleksowy system poprawy kondycji pleców, zmiany Twoich nawyków NA STAŁE!

Hej, fajnie, że tu wpadłaś! Jeśli jeszcze się nie znamy, to jestem Hela Ignatowska i pomagam mamom i przyszłym mamom być w dobrej formie i cieszyć się zdrowiem poprzez świadomy trening. Dołącz do bezpłatnej grupy na Facebook’u, gdzie dzielę się praktyczną wiedzą i nie zapomnij pobrać bezpłatnych materiałów, które mam dla Ciebie w prezencie!

 

To tyle na dziś, mam nadzieję, że baterie podładowane! 💪

Dobrego dnia,

Hela | @naladujbaterie

P.s. Koniecznie odwiedź mnie na Instagramie, gdzie bywam najczęściej!

Cześć, daj znać, w czym mogę Ci pomóc!