fbpx

Ćwiczenia na proste plecy – dlaczego nie działają?

Naładuj baterię z Helą - ćwiczenia na plecy

Szukasz ćwiczeń na proste plecy? A może próbowałaś już pozbyć się okrągłych pleców i nie widziałaś rezultatów?

Przesłuchaj poniższy podcast lub przeczytaj skrót i nie popełniaj typowych błędów, dobierając ćwiczenia na proste plecy!

Dlaczego ćwiczenia na proste plecy nie działają? Czy jest jedna uniwersalna metoda na proste plecy? Jakie są najlepsze ćwiczenia przeciwko garbieniu się? Czy da się nie garbić mając w domu małe dzieci lub pracując przed komputerem?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej!

Chcesz wreszcie skończyć z garbieniem i zapomnieć o bólu pleców przy noszeniu dziecka?

Zapisz się na bezpłatny mini-kurs, z którym skutecznie wyprostujesz plecy, a codzienność z dzieckiem stanie się łatwiejsza i mniej bolesna!

.

Kiedy ogłosiłam jakiś czas temu wyzwanie dla prostych pleców „Nie garb się!” (wyzwanie już minęło, ale powyżej możesz zapisać się jeszcze na bezpłatny mini-kurs), dostałam mnóstwo wiadomości od różnych mam, że nie mogą się już doczekać, bo plecy odpadają i nic na to nie działa…

Część osób pisała, że próbowała już robić ćwiczenia na proste plecy, ale bez efektu, część, że wątpi, by cokolwiek było w stanie pomóc, bo w domu jest dwójka Maluchów do noszenia, a część, że chyba musiałaby zmienić pracę, żeby coś pomogło na proste plecy.

Dlaczego tak jest? Dlaczego ćwiczenia na proste plecy nie działają?

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że problemy z kręgosłupem – czy to ból w odcinku lędźwiowym, sztywność w odcinku piersiowym, garbienie się, sztywność w karku – to skutek naszego długoletniego działania. Skutek wielu czynników – osłabienia mięśni stabilizujących i posturalnych, nadmiernego napięcia innych mięśni, zaburzonego wzorca oddychania w wyniku np. stresu, nieprawidłowych wzorców ruchowych itd.

Pomyśl o wszystkich latach swojego życia – o ilości siedzenia w szkole, o kiepskich lekcjach w-fu, potem studia/praca i dużo siedzenia w różnych dziwnych pozycjach, dużo patrzenia w komputer, być może samochód, a być może dzieci i osłabienie ciała po ciąży…

I teraz pomyśl, czy serio wierzysz w to, że kilka ćwiczeń na ściągnięcie łopatek załatwi sprawę?

NO WŁAŚNIE.

Czy w takim razie jest jakaś metoda na zdrowy kręgosłup? Jakieś uniwersalne ćwiczenie na proste plecy?

Jest metoda, ale nie ma uniwersalnego ćwiczenia na proste plecy 🙂 Nie ma jednego konkretnego ćwiczenia, bo jak już sama widzisz nie ma też jednej konkretnej przyczyny garbienia się, czy bólu kręgosłupa.

Ćwiczenia na proste plecy powinny uwzględniać właśnie te wszystkie czynniki wymienione powyżej – i wtedy NA PRAWDĘ DZIAŁAJĄ!

Jeśli jesteś świeżo upieczoną Mamą i męczy Cię ból kręgosłupa, to koniecznie przesłuchaj nagrania webinaru „Zdrowy kręgosłup dla Mam”!

Jeśli szukasz skutecznych ćwiczeń na proste plecy, zacznij od podstaw!

Więcej o samym problemie garbienia się pisałam w tym wpisie, a tutaj właśnie chciałabym zwrócić uwagę na Twoją podstawę, czyli STOPY i wychodzącą z ustawienia stóp Twoją postawę ciała!

Dlaczego? Bo nawet jeśli masz super rozpisany plan, ale np. Twoje stopy nie pracują optymalnie, to problemy z plecami będą wracać! Duużo o samej korekcji będzie na wyzwaniu (zapisz się powyżej!), a tutaj chciałabym Ci pokazać, dlaczego ustawienie stopy jest tak ważne dla Twoich pleców!

Taka mała rzecz jak lepszy rozkład środka ciężkości ciała na stopach potrafi dać impuls do lepszej pracy całego ciała!

I jeśli do tego dodamy jeszcze przemyślaną aktywność fizyczną, to efekt będzie o wiele lepszy niż najlepsze ćwiczenie na proste plecy! Pamiętaj tylko, aby dobrać ćwiczenia odpowiednio do swoich potrzeb:

ćwiczenia mobilizacyjne w przypadku bólu kręgosłupa

ćwiczenia wzmacniające pośladki i poprawiające postawę ciała 

– ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha

Żeby poprawić rozkład ciężaru na stopie, unieś do góry palce i dociąż piętę. Następnie rozłóż palce najszerzej jak potrafisz, a od wciśniętych pięt wydłuż czubek głowy do góry.

Co dla osób, które bardzo dużo siedzą i nie mają okazji do poprawienia ustawienia stóp?

Po pierwsze – podczas siedzenia Twoje „stopy” to guzy kulszowe, czyli kości w pośladkach na których siedzisz. I tak samo, jak w przypadku stóp – powinnaś siedzieć tak, by środek ciężkości rozkładał się mniej więcej w centrum. Od tej podstawy dalej wydłuż ciało, sięgnij czubkiem głowy do góry.

Po drugie – kolejna rzecz, na którą masz wpływ podczas siedzenia to Twój oddech! Kiedy notorycznie się garbisz, to Twoja przepona i żebra są usztywnione w nieprawidłowej pozycji. Między innymi dlatego, zaburza się sposób oddychania. A jeśli Twoja przepona nie pracuje prawidłowo, to na nic się zdadzą ćwiczenia, bo napięcia i ból będzie wracał przeszkadzając Ci „wyprostować” plecy. Jeśli Cię zainteresowałam, to zobacz wpis o oddechu przeponowym i odetchnij „pełną piersią”!

Mam nadzieję, że udało mi się przedstawić Ci nieco inne spojrzenie na ćwiczenia na proste plecy!

Pamiętaj, że tylko połączenie tych sił, czyli praca nad postawą ciała + oddechem + nawykami ruchowymi + odpowiednie ćwiczenia to klucz do PROSTYCH PLECÓW NA STAŁE!

Chcesz czuć się lepiej w swoim ciele, ale domowa codzienność sprawia, że wydaje Ci się to nie do ogarnięcia?

Kurs online dla Mam „Proste plecy bez bólu” pozwoli Ci odetchnąć z ulgą od uciążliwego bólu kręgosłupa.

Odzyskasz zdrowe i proste plecy, które będą wspierać Cię w codziennych obowiązkach z dzieckiem, a wieczorami wreszcie będziesz miała siłę na coś więcej niż pójście spać!

Hej, fajnie, że tu wpadłaś! Jeśli jeszcze się nie znamy, to jestem Hela Ignatowska i pomagam mamom i przyszłym mamom być w dobrej formie i cieszyć się sprawnym ciałem poprzez świadomy trening.

Chcesz zobaczyć, jak to co robię może pomóc Ci w Twoim życiu? Koniecznie wpadnij tutaj, żeby pobrać obrać bezpłatne materiały, które mam dla Ciebie w prezencie!

Jeśli chcesz lubisz codzienną porcję motywacji i inspiracji do zdrowego życia pełnego ruchu – obserwuj mnie na Instagramie, gdzie bywam najczęściej!

Masz pytania? Kliknij w ikonkę Messenger w prawym dolnym rogu – odpowiem jak najszybciej!

Hela

Helena Ignatowska trenerka personalna dla kobiet Gdynia

Cieszę się, że odwiedzasz mojego bloga - mam nadzieję, że ten tekst pomógł Ci w aktywnym życiu!

Nazywam się Hela Ignatowska i jestem trenerką kobiet. Pomogę Ci zbudować sprawne ciało, dające radość i swobodę życia, dzięki mojej metodzie łączącej trening medyczny, funkcjonalny i Low Pressure Fitness. Nawet jeśli jesteś w ostatnim trymestrze ciąży, tuż po porodzie, zmagasz się z rozejściem mięśni brzucha czy nietrzymaniem moczu.

Wierzę w to, że każda kobieta, niezależnie od etapu życia, może czuć się w swoim ciele lekko, sprawnie i pewnie siebie. Może robić, to co kocha, cieszyć się aktywnym życiem i odważnie spełniać marzenia!

Sprawdź, jak mogę pomóc Ci z łatwością osiągnąć to, co wcześniej wydawało się trudne:

Dla mam

Odzyskaj sprawne ciało bez długich treningów

Pobierz bezpłatnie praktyczny planer „Powrót do formy krok po kroku”. Dowiedz się od czego zacząć ćwiczenia po ciąży i przekonaj się, jak być w świetnej formie będąc mamą na full etat.

.
Dla kobiet w ciąży

Przejdź ciążę lekko i sprawnie!

Pobierz bezpłatny poradnik SPRAWNE CIAŁO W CIĄŻY i dowiedz się, jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży! Dodatkowo, co 2 tygodnie otrzymasz ode mnie wskazówki związane z ruchem w ciąży, by pomóc Ci wejść gładko w macierzyństwo.

.