fbpx

Ćwiczenia z gumami miniband – w ciąży i po porodzie

sumo

Jesteś w ciąży lub już urodziłaś i czujesz, że Twoje pośladki trochę „sflaczały”?

Nie daj się! Odkryj ćwiczenia z gumami miniband!

W ciąży bardzo zmienia się postawa ciała (więcej na temat zmian w ciąży możesz przeczytać tutaj), to powoduje osłabienie niektórych mięśni, a nadmierne napięcie innych. Jednym z takich osłabionych obszarów są pośladki! Dlatego dzisiaj pokażę Ci jak bezpiecznie wzmocnić pośladki poprzez ćwiczenia z gumami miniband!

Zanim jednak zaczniesz ćwiczenia z gumami miniband na pośladki…

…zwróć uwagę na ustawienie miednicy!

Bardzo często zdarza się, że mamy lub przyszłe mamy, które trafiają do mnie na treningi, robiły już różne ćwiczenia na pośladki (w tym np. ćwiczenia z gumami miniband), ale nie widzą efektów.

Dlaczego tak jest? 

Bo jeśli nie poprawimy najpierw ustawienia miednicy, to zamiast faktycznie wzmacniać pośladki, będziemy przeciążać kręgosłup! Więcej na temat ustawienia miednicy w kontekście ćwiczeń na pośladki znajdziesz w tym wpisie. Zdecydowanie zacznij od niego, jeśli neutralne ustawienie miednicy jest dla Ciebie nowością!

Ale jeśli masz mało czasu, to polecam Ci od razu sprawdzić moje kursy i programy, w których zaczynamy właśnie od odpowiedniego ustawienia miednicy i generalnie poprawienia postawy ciała. Dzięki temu efekty z ćwiczeń przychodzą o wiele szybciej, same ćwiczenia są całkowicie bezpieczne (co jest mega ważne w ciąży i po porodzie!), mogą trwać krócej i są skuteczniejsze!

Chcesz cieszyć się sprawnym ciałem w ciąży i gładko wejść w macierzyństwo? 

Program grupowy dla kobiet w ciąży „Sprawna mama” pomoże Ci:

zachować sprawność w ciąży 

przygotować ciało do porodu i połogu

szybciej wrócić do formy po ciąży

To dawka energii na czas ciąży, pewność siebie i lekkość w ciele i na duszy, z którą wkroczysz w macierzyństwo!

Sprawdź szczegóły i zostań sprawną mamą!

A jeśli jesteś już mamą i chcesz przywrócić pośladki do formy po ciąży…

… to koniecznie zajrzyj do tego wpisu z ćwiczeniami na pośladki dla mam! Pamiętaj też, by po porodzie wzmacniać się krok po kroku od podstaw i dopiero, gdy mięśnie głębokie będą gotowe, idź z ćwiczeniami dalej 🙂

No dobra, a tymczasem zaczynamy ćwiczenia z gumami miniband!

Ćwiczenie nr 1.  Clamshell 

Ćwiczenia z gumami miniband zaczynamy od mocnego pobudzenia pośladków. Do tego celu idealnie nada się ćwiczenie pt. clamshell. Kładziemy się na boku, łączymy stopy i unosimy je nad podłogę. Zostawiając stopy złączone, mocno odwodzimy górne kolano, rozciągając gumę. Po 40 s pracy przerzucamy się na drugi bok.

Ćwiczenie nr 2.  Spacer sumo

Kontynuujemy przepalanie pośladów i ćwiczenia z gumami miniband i lecimy ze spacerem do boku w szerokim półprzysiadzie. Ustawiamy stopy równolegle, odrobinę szerzej niż biodra i schodzimy do półprzysiadu, mocno naciskając kolanami na gumę. Robimy krok w bok, rozszerzając gumę kolanami z całych sił. Po przejściu 3-4 kroków w jedną stronę, zmieniamy kierunek spacerowania. I tak oczywiście przez 40 s.

Ćwiczenie nr 3.  Odwodzenie w przysiadzie

Ćwiczenia z gumami miniband kończymy deserem na dobicie tyłka – zasiadamy w przysiadzie i go utrzymujemy (w ciąży raczej wskazany jest półprzysiad). Wykonujemy krótkie ruchy odwodzenia kolan na zewnątrz, napinając mocniej pośladki. Żeby nie nudzić się w pozycji, lżejszą gumę umieszczamy na nadgarstkach i utrzymując proste ramiona, wykonujemy nimi te same ruchy odwodzenia na zewnątrz co kolanami.

Ćwiczenie nr 4.  Odwodzenie w staniu

To już ostatnie z serii ćwiczenia z gumami miniband na pośladki! Czas się nieco wyprostować po tej serii przysiadowej. Stojąc na jednej nodze, drugą wykonujemy ruch mocnego odwodzenia, rozciągając gumę. Pozycja tułowia nie powinna się zmieniać – nie bujamy się na boki, nie pochylamy się do przodu. Po 40 s pracy zmieniamy stronę.

To są moje ulubione ćwiczenia z gumami miniband na pośladki – wykonując je prawidłowo i dbając o technikę ćwiczeń, zobaczysz świetne efekty zarówno w ciąży, jak i po porodzie. Pamiętaj jednak, by po porodzie nie zaczynać od razu od ćwiczeń z gumami miniband, ale po pierwsze zająć się samymi podstawami (m.in. wzmacnienie mięśni głębokich, oddech przeponowy), po drugie dostosować ćwiczenia do swoich nowych możliwości z dzieckiem!

Dlatego właśnie jeśli niedawno urodziłaś, to polecam Ci zacząć od „Programu 30 dni – sprawne ciało po ciąży„!

Hela

Helena Ignatowska trenerka personalna dla kobiet Gdynia

Cieszę się, że odwiedzasz mojego bloga - mam nadzieję, że ten tekst pomógł Ci w aktywnym życiu!

Nazywam się Hela Ignatowska i jestem trenerką kobiet. Pomogę Ci zbudować sprawne ciało, dające radość i swobodę życia, dzięki mojej metodzie łączącej trening medyczny, funkcjonalny i Low Pressure Fitness. Nawet jeśli jesteś w ostatnim trymestrze ciąży, tuż po porodzie, zmagasz się z rozejściem mięśni brzucha czy nietrzymaniem moczu.

Wierzę w to, że każda kobieta, niezależnie od etapu życia, może czuć się w swoim ciele lekko, sprawnie i pewnie siebie. Może robić, to co kocha, cieszyć się aktywnym życiem i odważnie spełniać marzenia!

Sprawdź, jak mogę pomóc Ci z łatwością osiągnąć to, co wcześniej wydawało się trudne:

Dla mam

Odzyskaj sprawne ciało bez długich treningów

Pobierz bezpłatnie praktyczny planer „Powrót do formy krok po kroku”. Dowiedz się od czego zacząć ćwiczenia po ciąży i przekonaj się, jak być w świetnej formie będąc mamą na full etat.

.
Dla kobiet w ciąży

Przejdź ciążę lekko i sprawnie!

Pobierz bezpłatny poradnik SPRAWNE CIAŁO W CIĄŻY i dowiedz się, jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży! Dodatkowo, co 2 tygodnie otrzymasz ode mnie wskazówki związane z ruchem w ciąży, by pomóc Ci wejść gładko w macierzyństwo.

.