Jak poprawić postawę ciała?

Naladuj-baterie-z-Hela-jak-poprawic-postawe-ciala

Czy wiesz, że prawidłowe ustawienie ciała to klucz do lepszych rezultatów ze wszystkich ćwiczeń? Tylko niestety po ciąży bywa to niełatwa sprawa…

W dzisiejszym wpisie opowiem Ci, od czego warto zacząć, żeby poprawić postawę ciała i dam Ci kilka cennych wskazówek, dzięki którym utrzymanie poprawnej postawy ciała będzie łatwiejsze.


Jeśli masz mało czasu to wrzuć na słuchawki poniższy podcast i popracuj nad postawą ciała na spacerze:

Jeśli jesteś mamą, to zapewne czujesz, że „trzymanie się prosto” jest o wiele trudniejsze niż przedtem.

To normalne – w końcu cały czas patrzymy w dół do dziecka! Można powiedzieć, że z dzieckiem plecy garbią się same. Ale oczywiście, to nie znaczy, że trzeba się na to zgadzać. Nad postawą ciała warto pracować ZAWSZE, bo to jest fundament sprawnego ciała, podstawa budowania jakiejkolwiek formy.

I nie chodzi o postawę ciała w statyce, czyli żeby stać na baczność, ale o prawidłowe ustawianie ciała w momencie wykonywania ruchu. To jest baza do wypracowania dobrej techniki ćwiczeń i do lepszych rezultatów! I polecam zabrać się za to jeszcze w ciąży, kiedy jest spokojniejszy czas i brak dodatkowego obciążenia na rękach.

Lepszą postawę ciała w ciąży wypracujesz z łatwością w moim programie dla kobiet w ciąży „Sprawna mama„!

Nie martw się – dla mnie prawidłowa postawa ciała też jest trudna

Kiedyś miałam ogromne problemy z garbieniem się i skoliozą (bocznym skrzywieniem kręgosłupa). Moja mama włożyła wiele pracy w „prostowanie” mnie i latanie po różnych specjalistach. Jednak w tamtym czasie wiedza na temat korekcji wad postawy była słabiutka (np. jedno z proponowanych rozwiązań dla mnie to była szyna w plecy). Dodatkowo – byłam strasznie krnąbrnym dzieckiem i absolutnie nie chciałam stosować się do żadnych zaleceń.

Ból kręgosłupa towarzyszył mi bardzo często. Chodziłam na korektywę, basen, rehabilitację – i nic nie przynosiło stałych efektów. Potem jako nastolatka zaczęłam trenować biegi długodystansowe i wkręciłam się do tego stopnia, że zignorowałam wszystkie sygnały, jakie wysyłało mi ciało i… skończyłam z poważną kontuzją.

Dopiero po kontuzji zrobiłam zwrot w stronę bardziej świadomego treningu i odkryłam, że była ona wypadkową wszystkich nakładających się kompensacji w wyniku nieprawidłowej postawy ciała!

Zła praca stóp i nieprawidłowo ustawiona miednica spowodowały, że w biegu w ogóle nie pracowały pośladki. Miednicy brakowało stabilizacji, a więc i mięśnie brzucha miały utrudnioną pracę. Dlatego tak często bolały mnie plecy po bieganiu! Ale to nie koniec. Brak stabilizacji miednicy doprowadził do usztywnienia całego tego obszaru po „słabszej stronie”. Ta druga strona musiała nadrabiać i radzić sobie z ogromnymi przeciążeniami. Kilka lat bardzo mocnych treningów doprowadziły do przeciążeniowego złamania kości skokowej i martwicy w stawie skokowym…

Przez pewien czas myślałam, że to wina treningów samych w sobie. Za dużo i za szybko chciał osiągnąć mój trener. Po części tak, ale z biegiem czasu i wraz ze zdobytym doświadczeniem doszłam do tego, co faktycznie zaważyło na tym, że karierę biegową zakończyłam na stole operacyjnym. Dlatego teraz tak mocno przywiązuję wagę do korekcji ustawienia ciała i do lepszej jakości ruchu!

Jak to powiedziała moja Kursantka: „dzięki, że tak niezmordowanie tłumaczysz technikę przy każdym ćwiczeniu„. No właśnie dlatego, bo sama dobrze wiem, po pierwsze jak to jest ważne, a po drugie jak to jest trudne – szczególnie po urodzeniu dziecka. Dopóki sama nie dostałam na ręce ruchliwego Klocka, nie zdawałam sobie sprawy z tego, jakie to ciężkie! Po pierwsze mniej czasu na ćwiczenia, po drugie słabsze ciało po ciąży, po trzecie zachowanie prawidłowej postawy ciała podczas noszenia to już mega wyzwanie, po czwarte zmęczenie… Mogłabym tak wyliczać i wyliczać!

Dlatego będąc mamą ćwiczenie prawidłowej postawy jest jeszcze ważniejsze!

Ale to wszystko sprawia, że będąc mamą łatwiej łapiemy napięcia i sztywności, które przeszkadzają w korekcji postawy ciała. Np. oddychając krótko i szybko przez dłuższy czas (bo stres, zmęczenie, presja) ustawiamy klatkę piersiową w niewłaściwej pozycji – ciężko będzie to poprawić, bez popracowania nad lepszym wzorcem oddechowym. Dlatego, jako pierwszą pomoc w rozluźnieniu spiętych mięśni polecam Ci mobility połączone z ćwiczeniami oddechowymi, które znajdziesz tutaj. A jeśli te napięcia nie dają żyć Twoim plecom, to polecam Ci posłuchać nagranie webinaru „Zdrowy kręgosłup dla Mam” w tym wpisie.

A więc jakie mam sposoby na poprawę postawy ciała przy małym dziecku?

Na początek – skupienie się na swojej postawie podczas treningu. To tak na prawdę jedyny taki czas w ciągu dnia, kiedy możemy na spokojnie skupić się tylko na sobie. Dlatego w programie ćwiczeń dla mam „20 minut do lepszej formy” zamiast iść na ilość, idziemy na jakość i poprawiamy ustawienie ciała w ćwiczeniach, by potem korzystać z tego w życiu codziennym!

Ćwiczymy wolniej, a z większą świadomością ciała. Poprawiamy postawę ciała jeszcze zanim zaczniemy robić ćwiczenie – to klucz do LEPSZYCH EFEKTÓW!

Na zdjęciu widzisz właśnie przykładowe zadanie z programu „20 minut do lepszej formy„. Spróbuj koniecznie – przysiad z kijkiem da Ci świetny „feedback” gdzie masz jakieś „braki” i nad czym powinnaś popracować. Zwróć też uwagę, jak zaczynają pracować mięśnie brzucha i pośladków, kiedy poprawimy ustawienie ciała i technikę ćwiczenia!

Jak poprawić postawę ciała? Zacznij od korekcji ustawienia ciała w ćwiczeniach!

Oczywiście może być tak, że utrzymanie takiej pozycji okaże się w ogóle niewykonalne na początek. Dlatego w treningu działaj metodą małych kroczków i nie rzucaj się od razu na skomplikowane treningi. Zacznij od podstaw usprawniania ciała i wzmacniania po ciąży z „Programem 30 dni – sprawne ciało po ciąży„!

Teraz trudny temat – jak poprawić postawę ciała nosząc dziecko?

Kolejna ważna kwestia nad którą polecam popracować będąc mamą, to poprawienie postawy ciała podczas noszenia dziecka.

Jest to trudna sprawa, dlatego najpierw polecam zacząć od skupienia się na korekcji ustawienia ciała podczas ćwiczeń, a potem jako takie kolejne „ćwiczenie” potraktować również noszenie dziecka na rękach 🙂

Zazwyczaj w tym ruchu, zamiast pracować pośladkami, to pomagamy sobie wypchnięciem w przód bioder.

Niestety jest to fatalne nie tylko dla całej naszej postawy ciała i kręgosłupa, ale również dla brzucha (noszenie w taki sposób dłuższy czas może opóźniać obkurczanie się powłok brzucha po ciąży, czy pogarszać rozejście mięśni brzucha).

Dodatkowo – jeśli tak nosimy dziecko, to prawdopodobnie tak będziemy się również ruszać ogólnie. I jeśli w ten sposób zaczniemy np. biegać, to możemy bardzo szybko przeciążyć ciało i doprowadzić do kontuzji.

Ciężar-ciała-leci-w-przód-dociąż-mocniej-pięty
A więc postaraj się zredukować wypychanie miednicy w przód i skoncentrować się na wydłużeniu kręgosłupa od stóp. Bardzo pomocne w korekcji ustawienia miednicy będzie wzmocnienie pośladków – więcej na ten temat znajdziesz tutaj.
.

Mam nadzieję, że ten wpis pomógł Ci poprawić swoją postawę ciała!

Pamiętaj, że to jest bardzo ważny punkt, jeśli marzy Ci się powrót do intensywniejszych treningów jak crossfit czy bieganie. Jakiego ruchu nie wybierzesz, to prawidłowe ustawienie ciała stwarza warunki Twoim mięśniom do optymalnej pracy. A jeśli będą pracować optymalnie, to Ty będziesz miała lepsze rezultaty!

Do zobaczenia na treningach – sprawdź dostępne opcje tutaj.

Hela

Zapisz się po bezpłatny pierwszy rozdział "Programu 30 dni - sprawne ciało po ciąży" i przekonaj się jak wrócić do formy bez spinki

.
Odwiedź mnie na instagramie
Hela Ignatowska
Hela Ignatowska

Hej, fajnie, że tu wpadłaś! Jeśli jeszcze się nie znamy, to jestem Hela Ignatowska i pomagam mamom i przyszłym mamom być w dobrej formie i cieszyć się zdrowiem poprzez świadomy ruch, którego uczę w moich programach treningowych.

Czytaj dalej
Dla mam

Odzyskaj sprawne ciało bez długich treningów

Pobierz bezpłatnie pierwszy rozdział „Programu 30 dni – sprawne ciało po ciąży”. Przekonaj się, jak ćwiczyć bezpiecznie i skutecznie, by wrócić do formy bez wyrzeczeń i spinki! A dodatkowo – otrzymasz zniżkę na program.

.
Dla kobiet w ciąży

Przejdź ciążę lekko i sprawnie!

Pobierz bezpłatnie mini-poradnik „Sprawne ciało w ciąży” i przekonaj się, jak ćwiczyć w ciąży, by zostać sprawną mamą. Dodatkowo otrzymasz zniżkę na program online dla kobiet w ciąży „Sprawna mama”.

.