fbpx

Jak poprawić postawę ciała?

Naladuj-baterie-z-Hela-jak-poprawic-postawe-ciala

Czy wiesz, że prawidłowe ustawienie ciała to klucz do lepszych rezultatów ze wszystkich ćwiczeń? Tylko niestety po ciąży bywa to niełatwa sprawa…

W dzisiejszym wpisie opowiem Ci, od czego warto zacząć, żeby poprawić postawę ciała i dam Ci kilka cennych wskazówek, dzięki którym utrzymanie poprawnej postawy ciała będzie łatwiejsze.


Jeśli masz mało czasu to wrzuć na słuchawki poniższy podcast i popracuj nad postawą ciała na spacerze:

Jeśli jesteś mamą, to zapewne czujesz, że „trzymanie się prosto” jest o wiele trudniejsze niż przed ciążą

To normalne – w końcu cały czas patrzymy w dół do dziecka! Można powiedzieć, że z dzieckiem plecy garbią się same. Ale oczywiście, to nie znaczy, że trzeba się na to zgadzać. Nad postawą ciała warto pracować ZAWSZE, bo to jest fundament sprawnego ciała, podstawa budowania jakiejkolwiek formy.

I nie chodzi o postawę ciała w statyce, czyli żeby stać na baczność, ale o prawidłowe ustawianie ciała w momencie wykonywania ruchu. To jest baza do wypracowania dobrej techniki ćwiczeń i do lepszych rezultatów! I polecam zabrać się za to jeszcze w ciąży, kiedy jest spokojniejszy czas i brak dodatkowego obciążenia na rękach. Lepszą postawę ciała w ciąży wypracujesz z łatwością w moim programie dla kobiet w ciąży „Sprawna mama„.

Ćwicz mądrze z platformą treningową dla mam i przyszłych mam i ciesz się sprawnym ciałem!

Naładuj baterie odżywczym ruchem i żyj w pełni – w ciąży, po porodzie i w macierzyństwie. Bez długich i nudnych treningów, bez presji i ciśnienia, z lekkością i dobrą energią.

Nie martw się – dla mnie prawidłowa postawa ciała też jest trudna

Kiedyś miałam ogromne problemy z garbieniem się i skoliozą (bocznym skrzywieniem kręgosłupa). Moja mama włożyła wiele pracy w „prostowanie” mnie i latanie po różnych specjalistach. Jednak w tamtym czasie wiedza na temat korekcji wad postawy była słabiutka (np. jedno z proponowanych rozwiązań dla mnie to była szyna w plecy). Dodatkowo – byłam strasznie krnąbrnym dzieckiem i absolutnie nie chciałam stosować się do żadnych zaleceń.

Ból kręgosłupa towarzyszył mi bardzo często. Chodziłam na korektywę, basen, rehabilitację – i nic nie przynosiło stałych efektów. Potem jako nastolatka zaczęłam trenować biegi długodystansowe i wkręciłam się do tego stopnia, że zignorowałam wszystkie sygnały, jakie wysyłało mi ciało i… skończyłam z poważną kontuzją.

Dopiero po kontuzji zrobiłam krok w tył, do podstaw.

W dzisiejszych czasach to ważne, by zbudować solidny fundament sprawnego ciała i nauczyć się ruszać bardziej świadomie. Bardzo często kontuzje i przeciążenia to nie skutek jednorazowego błędu, ale wypadkowa wielu nakładających się kompensacji w całym życiu. Ja odkryłam, że moja kontuzja była skutkiem zaburzeń równowagi i kompensacji w wyniku nieprawidłowej postawy ciała.

Zła praca stóp i nieprawidłowo ustawiona miednica spowodowały, że w biegu w ogóle nie pracowały pośladki. Miednicy brakowało stabilizacji, a więc i mięśnie brzucha miały utrudnioną pracę. Dlatego tak często bolały mnie plecy po bieganiu! Ale to nie koniec. Brak stabilizacji miednicy doprowadził do usztywnienia całego tego obszaru po „słabszej stronie”. Ta druga strona musiała nadrabiać i radzić sobie z ogromnymi przeciążeniami. Kilka lat bardzo mocnych treningów doprowadziły do przeciążeniowego złamania kości skokowej i martwicy w stawie skokowym…

Przez pewien czas myślałam, że to wina treningów samych w sobie. Za dużo i za szybko chciał osiągnąć mój trener. Po części tak, ale z biegiem czasu i wraz ze zdobytym doświadczeniem doszłam do tego, co faktycznie zaważyło na tym, że karierę biegową zakończyłam na stole operacyjnym. Dlatego teraz tak mocno przywiązuję wagę do korekcji ustawienia ciała i do lepszej jakości ruchu!

Jak to powiedziała moja Kursantka z programu ćwiczeń dla mam 20 minut do lepszej formy: „dzięki, że tak niezmordowanie tłumaczysz technikę przy każdym ćwiczeniu„. No właśnie dlatego, bo sama dobrze wiem, po pierwsze jak to jest ważne, a po drugie jak to jest trudne – szczególnie po urodzeniu dziecka. Dopóki sama nie dostałam na ręce ruchliwego Klocka, nie zdawałam sobie sprawy z tego, jakie to ciężkie! Po pierwsze mniej czasu na ćwiczenia, po drugie słabsze ciało po ciąży, po trzecie zachowanie prawidłowej postawy ciała podczas noszenia to już mega wyzwanie, po czwarte zmęczenie… Mogłabym tak wyliczać i wyliczać!

Dlatego będąc mamą ćwiczenie prawidłowej postawy jest jeszcze ważniejsze!

To wszystko sprawia, że będąc mamą łatwiej łapiemy napięcia i sztywności, które przeszkadzają w korekcji postawy ciała. Np. oddychając krótko i szybko przez dłuższy czas (bo stres, zmęczenie, presja) ustawiamy klatkę piersiową w niewłaściwej pozycji – ciężko będzie to poprawić, bez popracowania nad lepszym wzorcem oddechowym. Dlatego, jako pierwszą pomoc w rozluźnieniu spiętych mięśni polecam Ci mobility połączone z ćwiczeniami oddechowymi, których zajawkę znajdziesz tutaj, a po pełen plan usprawniania po ciąży od zera zapraszam Cię do PROGRAMU 30 DNI – SPRAWNE CIAŁO PO CIĄŻY.

Poczuj się świetnie w swoim ciele po porodzie z „Programem 30 dni – sprawne ciało po ciąży”!

A więc jakie mam sposoby na poprawę postawy ciała przy małym dziecku?

Na początek – skupienie się na swojej postawie podczas treningu. To tak na prawdę jedyny taki czas w ciągu dnia, kiedy możemy na spokojnie skupić się tylko na sobie. Dlatego w programie ćwiczeń dla mam „20 minut do lepszej formy” zamiast iść na ilość, idziemy na jakość i poprawiamy ustawienie ciała w ćwiczeniach, by potem korzystać z tego w życiu codziennym!

Ćwiczymy wolniej, a z większą świadomością ciała. Poprawiamy postawę ciała jeszcze zanim zaczniemy robić ćwiczenie – to klucz do LEPSZYCH EFEKTÓW!

Na zdjęciu widzisz właśnie przykładowe zadanie z programu „20 minut do lepszej formy„. Spróbuj koniecznie – przysiad z kijkiem da Ci świetny „feedback” gdzie masz jakieś „braki” i nad czym powinnaś popracować. Zwróć też uwagę, jak zaczynają pracować mięśnie brzucha i pośladków, kiedy poprawimy ustawienie ciała i technikę ćwiczenia!

Jak poprawić postawę ciała? Zacznij od korekcji ustawienia ciała w ćwiczeniach!

Teraz trudny temat – jak poprawić postawę ciała nosząc dziecko?

Kolejna ważna kwestia nad którą polecam popracować będąc mamą, to poprawienie postawy ciała podczas noszenia dziecka.

Jest to trudna sprawa, dlatego najpierw polecam zacząć od skupienia się na korekcji ustawienia ciała podczas ćwiczeń, a potem jako takie kolejne „ćwiczenie” potraktować również noszenie dziecka na rękach 🙂

Zazwyczaj w tym ruchu, zamiast pracować pośladkami, to pomagamy sobie wypchnięciem w przód bioder.

Niestety jest to fatalne nie tylko dla całej naszej postawy ciała i kręgosłupa, ale również dla brzucha (noszenie w taki sposób dłuższy czas może opóźniać obkurczanie się powłok brzucha po ciąży, czy pogarszać rozejście mięśni brzucha).

Dodatkowo – jeśli tak nosimy dziecko, to prawdopodobnie tak będziemy się również ruszać ogólnie. I jeśli w ten sposób zaczniemy np. biegać, to możemy bardzo szybko przeciążyć ciało i doprowadzić do kontuzji.

Ciężar-ciała-leci-w-przód-dociąż-mocniej-pięty
A więc postaraj się zredukować wypychanie miednicy w przód i skoncentrować się na wydłużeniu kręgosłupa od stóp. Bardzo pomocne w korekcji ustawienia miednicy będzie wzmocnienie pośladków – więcej na ten temat znajdziesz tutaj na blogu. Natomiast całościowe wzmacnianie ciała dla lepszej sylwetki znajdziesz w programie „20 minut do lepszej formy”!
.

Wróć do formy z ekspresowymi treningami dla mam w programie „20 minut do lepszej formy”!

Mam nadzieję, że ten wpis pomógł Ci poprawić swoją postawę ciała!

Pamiętaj, że to jest bardzo ważny punkt, jeśli marzy Ci się powrót do intensywniejszych treningów jak crossfit czy bieganie. Jakiego ruchu nie wybierzesz, to prawidłowe ustawienie ciała stwarza warunki Twoim mięśniom do optymalnej pracy. A jeśli będą pracować optymalnie, to Ty będziesz miała lepsze rezultaty!

Do zobaczenia na treningach – sprawdź dostępne opcje tutaj.

Hela

Helena Ignatowska trenerka personalna dla kobiet Gdynia

Cieszę się, że odwiedzasz mojego bloga - mam nadzieję, że ten tekst pomógł Ci w aktywnym życiu!

Nazywam się Hela Ignatowska i jestem trenerką kobiet. Pomogę Ci zbudować sprawne ciało, dające radość i swobodę życia, dzięki mojej metodzie łączącej trening medyczny, funkcjonalny i Low Pressure Fitness. Nawet jeśli jesteś w ostatnim trymestrze ciąży, tuż po porodzie, zmagasz się z rozejściem mięśni brzucha czy nietrzymaniem moczu.

Wierzę w to, że każda kobieta, niezależnie od etapu życia, może czuć się w swoim ciele lekko, sprawnie i pewnie siebie. Może robić, to co kocha, cieszyć się aktywnym życiem i odważnie spełniać marzenia!

Sprawdź, jak mogę pomóc Ci z łatwością osiągnąć to, co wcześniej wydawało się trudne:

Dla mam

Odzyskaj sprawne ciało bez długich treningów

Pobierz bezpłatnie praktyczny planer „Powrót do formy krok po kroku”. Dowiedz się od czego zacząć ćwiczenia po ciąży i przekonaj się, jak być w świetnej formie będąc mamą na full etat.

.
Dla kobiet w ciąży

Przejdź ciążę lekko i sprawnie!

Pobierz bezpłatny poradnik SPRAWNE CIAŁO W CIĄŻY i dowiedz się, jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży! Dodatkowo, co 2 tygodnie otrzymasz ode mnie wskazówki związane z ruchem w ciąży, by pomóc Ci wejść gładko w macierzyństwo.

.