fbpx

Jak zaplanować trening z dzieckiem?

Jak zaplanować trening z dzieckiem, żeby były efekty

Nowy rok to często czas wielkich postanowień treningowych i planowania kilogramów do zrzucenia, ale pojawia się pytanie… jak zaplanować trening z dzieckiem?

Być może nawet bez dziecka Twoje postanowienia noworoczne kończyły się gdzieś na przełomie lutego i marca, a być może nie miałaś z tym problemu i chodziłaś regularnie na siłownię – ale w jednym i drugim przypadku pojawienie się dziecka wszystko zmienia. Często zaczynamy szukać sposobów jak zaplanować trening z dzieckiem albo jak urwać się na siłownię, żeby wrócić do starych nawyków i kończymy z tym po kilku tygodniach „walki” z poczuciem frustracji.

I zaczynamy w głowie utrwalać schemat – z dzieckiem się nie da, to nie do zrobienia, i tak mi się nie uda.

Jeśli chcesz odzyskać sprawne ciało po ciąży bez długich treningów na siłowni – pobierz bezpłatny rozdział „Programu 30 dni – sprawne ciało po ciąży”!

.

Zacznijmy od początku (albo od końca): podsumowanie, dlaczego się nie udaje?

Zanim powiem, jak zaplanować trening z dzieckiem, to pomyśl o swoich dotychczasowych próbach i spisz listę powodów, dlaczego się nie udaje!

Jak w każdym innym planowaniu, tak i w planowaniu treningów należy zacząć od podsumowania – po to, aby nie krążyć w kółko i nie wracać do tych samych błędów.

A więc kartka i długopis i napisz, dlaczego się nie udaje – bez względu na to, czy chodzi o próby regularnego trenowania z dzieckiem czy jeszcze bez.

Dlaczego to ważne?

Dlaczego od razu nie przejść do konkretów i napisać wprost jak zaplanować trening z dzieckiem?

Bo każda z nas ma inne „dlaczego”, które zacznie się dobijać, kiedy tylko opadnie pierwsza fala motywacji i wielkich planów. Taka jest prawda – motywacja i zapał do działania nie trwają wiecznie, a domowa codzienność nie daje wytchnienia i nie ułatwia trzymania się celu.

Dlatego tak ważne, żeby przemyśleć sobie, co konkretnie powoduje, że rezygnujemy. Tylko nie mów, że brak czasu, bo zawsze jest coś więcej – a czas to pojęcie względne. Tylko od Ciebie zależy, na co przeznaczysz 15 minut ze swojej 24-godzinnej doby. Dokładnie tak – ćwicząc w domu, tyle Ci wystarczy! Więcej o rozplanowaniu treningów w domu przeczytasz tutaj.

Jak już to masz – czas się tego pozbyć!

Wiem, wiem, łatwo się mówi. Ale jeśli zastanawiasz się jak zaplanować trening z dzieckiem, żeby wreszcie miało to ręce i nogi przyniosło Ci widoczne efekty, to jest to super ważny krok!

Odpowiedz sobie na pytania i zanotuj pytania. I dopiero kolejny krok to stricte zaplanowanie konkretnych treningów, ale właśnie biorąc pod uwagę, co jest Twoim priorytetem, celem, co sprawia Ci radość, a co jest „zmuszaniem się”, czego potrzeba Ci do motywacji, ile masz realnie czasu.

Weź pod uwagę częste przeciwności losu czyli np. kiedy i co będziesz ćwiczyć, kiedy dziecko będzie chore?

Kiedy już wiesz co Cię stopuje i jak to wykluczyć, pomyślmy jak zaplanować trening z dzieckiem?

Jak już masz ustalony cel i priorytety, to teraz odwróć to – podziel go na mniejsze kroczki i na razie zapomnij o wielkim celu (np. schudnięcie 10 kg, płaski brzuch do lata itd) i skup się tylko na kroczkach.

Metoda małych kroczków jest o wiele lepsza, jeśli masz mało czasu i przestrzeni dla siebie. Patrząc cały czas na wielki cel łatwo się zdemotywować. Kiedy kurczowo trzymasz się samego celu np „Chcę schudnąć 10 kg”, i ważysz się codziennie, nie mogąc się już doczekać upragnionej liczby na wadze, zazwyczaj zdemotywujesz się jeszcze zanim na poważnie rozkręci się trenowanie!

Zamiast tego ciesz się z każdego odczuwalnego luzu w ciuchach, polub samą drogę, którą idziesz, i siebie za to, że dzielnie się jej trzymasz!

Nie wiesz jak samodzielnie dojść do większego celu metodą małych kroczków? 

Jeśli czas ma dla Ciebie duże znaczenie, to od razu zajrzyj tutaj i zobacz, jak mogę Ci pomóc, a jeśli wolisz działać samodzielnie, to wpadnij tutaj na bloga i zobacz, od czego zacząć ćwiczenia po porodzie. Ważnym kroczkiem (a nawet krokiem!) będzie również praca nad lepszą postawą ciała – więcej na ten temat zajdziesz np. w tym wpisie.

Ostatni element strategicznej układanki jak zaplanować trening z dzieckiem to…

REALIZM W PLANOWANIU!

Bądź realistką. Jeśli dopiero co urodziłaś dziecko, to nie postanawiaj sobie od razu, że przebiegniesz maraton (tutaj dowiesz się, jak wrócić do biegania po ciąży). Wyznaczając cel weź pod uwagę swoją formę bazową i to ile czasu i energii możesz przeznaczyć na treningi. Jaki jest teraz etap w Twoim życiu i Twojego dziecka. Nie postanawiaj od razu codziennych czy zbyt długich treningów, bo tylko się zdemotywujesz, kiedy okaże się to niewykonalne…

Nie uzależniaj treningu od humoru Twojego dziecka, koleżanki, z którą umawiasz się na ćwiczenia, czy wolnego czasu partnera. Licz na siebie i z takim nastawieniem planuj, a każdą dodatkową pomoc traktuj jako bonus, a nie pewnik.

Mam nadzieję, że już wiesz, jak zaplanować trening z dzieckiem, by cieszyć się świetnymi efektami!

Pamiętaj też, że nie samym treningiem człowiek żyje – super ważne jest także to, co robisz poza treningiem! A więc poza rozkminką jak zaplanować trening z dzieckiem, pomyśl, które nawyki ruchowe w zyciu codziennym możesz poprawić, jak zadbać o lepszą postawę ciała, jak ruszać się efektywniej. To wszystko razem składa się na końcowy efekt – więcej pisałam na ten temat tutaj!

Jeśli rozpoczynasz ćwiczenia po ciąży, zacznij od podstaw, które znajdziesz w wideobooku:

Hej, fajnie, że tu wpadłaś! Jeśli jeszcze się nie znamy, to jestem Hela Ignatowska i pomagam mamom i przyszłym mamom być w dobrej formie i cieszyć się zdrowiem poprzez świadomy trening. Dołącz do bezpłatnej grupy na Facebook’u, gdzie dzielę się praktyczną wiedzą i nie zapomnij pobrać bezpłatnych materiałów, które mam dla Ciebie w prezencie!

 

To tyle na dziś, mam nadzieję, że baterie podładowane! 💪

Dobrego dnia,

Hela | @naladujbaterie

P.s. Koniecznie odwiedź mnie na Instagramie, gdzie bywam najczęściej!

Hela

Helena Ignatowska trenerka personalna dla kobiet Gdynia

Cieszę się, że odwiedzasz mojego bloga - mam nadzieję, że ten tekst pomógł Ci w aktywnym życiu!

Nazywam się Hela Ignatowska i jestem trenerką kobiet. Pomogę Ci zbudować sprawne ciało, dające radość i swobodę życia, dzięki mojej metodzie łączącej trening medyczny, funkcjonalny i Low Pressure Fitness. Nawet jeśli jesteś w ostatnim trymestrze ciąży, tuż po porodzie, zmagasz się z rozejściem mięśni brzucha czy nietrzymaniem moczu.

Wierzę w to, że każda kobieta, niezależnie od etapu życia, może czuć się w swoim ciele lekko, sprawnie i pewnie siebie. Może robić, to co kocha, cieszyć się aktywnym życiem i odważnie spełniać marzenia!

Sprawdź, jak mogę pomóc Ci z łatwością osiągnąć to, co wcześniej wydawało się trudne:

Dla mam

Odzyskaj sprawne ciało bez długich treningów

Pobierz bezpłatnie praktyczny planer „Powrót do formy krok po kroku”. Dowiedz się od czego zacząć ćwiczenia po ciąży i przekonaj się, jak być w świetnej formie będąc mamą na full etat.

.
Dla kobiet w ciąży

Przejdź ciążę lekko i sprawnie!

Pobierz bezpłatny poradnik SPRAWNE CIAŁO W CIĄŻY i dowiedz się, jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży! Dodatkowo, co 2 tygodnie otrzymasz ode mnie wskazówki związane z ruchem w ciąży, by pomóc Ci wejść gładko w macierzyństwo.

.