fbpx

Powrót do formy po porodzie – zadbaj o to już w ciąży!

Jak szybko wrócić do formy po porodzie - zadbaj o to w ciąży

„Jak szybko wrócić do formy po porodzie” – czasem zastanawiamy się nad w ciąży, ale wydaje się to bardzo odległe i aż nieprawdopodobne, by ruch w ciąży mógł przełożyć się na to, co potem.

A nic bardziej mylnego! Ten czas przychodzi szybciej niż zdąży się pomyśleć. Bardzo często słyszę od moich Klientek na treningach personalnych, że żałują, że w ciąży nie zadbały o siebie lepiej pod kątem tego, jak łatwiej wrócić do formy po porodzie.

Wiele kobiet w ciąży myśląc o powrocie do formy bardzo często zatrzymuje myślenie tylko na kilogramach. Obawiają się nadwyżki kilogramów, bo potem powrót do formy będzie trudniejszy. A w praktyce to waga po porodzie często “leci sama” – ale mięśnie brzucha czy dna miednicy już tak same nie wracają do sprawności. I to właśnie powinno być podstawą aktywności w ciąży – takie ćwiczenia, które pozwolą Ci zachować dobrą kondycję kluczowych mięśni, które pomogą Ci później po porodzie! Tak działamy w programie on-line dla kobiet w ciąży SPRAWNA MAMA!


Przejdź ciążę aktywnie i wejdź gładko w macierzyństwo z programem „Sprawna Mama”!

Jak szybko wrócić do formy po porodzie kontra jak bezpiecznie wrócić do formy po porodzie…

Wszystkie chciałybyśmy szybko i natychmiast, ale czy tak się da? Kiedy w naszym ciele zachodzi tyle zmian w ciągu 9 miesięcy (więcej o zmianach podczas ciąży przeczytasz tutaj), ciężko oczekiwać od siebie, że potem w miesiąc wróci się do stanu wyjściowego.

Napinka na to, jak SZYBKO wrócić do formy po porodzie bywa bardzo szkodliwa. Będąc na początku macierzyństwa czasem wręcz ciężko zebrać myśli i szukamy jakiejś szybkiej pomocy na chybił trafił. A np. wpisując w wyszukiwarkę hasło „jak szybko zrzucić brzuch po ciąży” wyświetla nam się całe mnóstwo wpisów mówiących o tym, że trzeba biegać i robić brzuszki… Do tego na samej górze reklamy pasów wyszczuplających – wydaje się to szybkim rozwiązaniem, ale jest to prosta droga do ogromnych problemów, zaczynając od nietrzymania moczu, po przepukliny czy obniżenie narządów rodnych.

Dlatego w tym wpisie pokażę Ci nie tylko jak szybko wrócić do formy po porodzie, ale przede wszystkim jak to zrobić bezpiecznie i skutecznie!

Idealnym czasem, żeby zacząć już pracować na ten bezpieczny, szybszy i łatwiejszy powrót do formy jest ciąża. Wtedy właśnie ze spokojną głową można skupić się na sobie i swoich potrzebach, przywrócić w ciele balans i bez spinki zadbać o ciało, przygotować je i odpowiednio wzmocnić. Dlatego jeśli jesteś jeszcze w ciąży – nawet w ostatnim trymestrze! – to dołącz koniecznie do programu dla kobiet w ciąży SPRAWNA MAMA!

Jeśli jednak nie pomyślałaś o tym w ciąży, to oczywiście nadal możesz pomóc sobie w odzyskaniu formy i mam nadzieję, że ten artykuł Ci w tym pomoże. Także przeczytaj do końca i powodzenia!

1. Odpowiedni i dopasowany ruch na każdym etapie pozwoli Ci zdecydowanie szybciej wrócić do formy po porodzie

Idealnie jest, kiedy już na etapie planowania ciąży dopasujemy swoją aktywność fizyczną do potrzeb i możliwości ciała. Nie chodzi o to, aby nagle zmniejszać intensywność ćwiczeń, ale o to, by przyjrzeć się sobie, a nie skupiać się tylko na gubieniu kilogramów czy obwodzie w talii. To świetny moment, by popracować bardziej nad techniką ćwiczeń, nad stabilizacją kręgosłupa, nad wzorcem oddechowym, nad prawidłowym funkcjonowaniem mięśni brzucha i mięśni dna miednicy.

Co dalej w ciąży? Zmodyfikuj odpowiednio trening – i nie chodzi tylko o zmniejszenie intensywności i ciężaru. Jeśli zależy Ci na tym, jak szybko wrócić do formy po porodzie, to zadbaj szczególnie o:

  • mięśnie dna miednicy – o tym, jak ćwiczyć dna miednicy w ciąży napisałam osobny artykuł – zajrzyj tutaj
  • mięśnie brzucha – to nie tak, że nie można robić żadnych ćwiczeń na mięśnie brzucha – po prostu trzeba robić odpowiednie, by zadbać o lepszą stabilizację kręgosłupa. Więcej o tym, jak zadbać o mięśnie brzucha w ciąży, znajdziesz tutaj.
  • wzorzec oddechowy – ćwiczenia oddechowe to podstawa w ciąży, porodzie i po ciąży. Przepona jest bardzo istotna dla prawidłowego działania mięśni dna miednicy oraz mięśni brzucha – więcej o oddechu przeponowym możesz przeczytać tutaj.
  • balans mięśniowy – np. bardzo częstym problemem w ciąży i po niej jest… totalny zanik pośladków! To dlatego, że zmienia się postawa ciała i pośladki ulegają osłabieniu – warto korygować ustawienie ciała (o tym poniżej) oraz wzmacniać pośladki (więcej na temat ćwiczeń na pośladki i lepszej postawy ciała znajdziesz w tym wpisie

2. Unikaj ćwiczeń oraz czynności w życiu codziennym, które zbyt mocno zwiększają ciśnienie w jamie brzucha

Unikaj ćwiczeń, które będą przeciążały powłoki brzucha lub zwiększały ciśnienie śródbrzuszne – a więc zrezygnuj z tradycyjnych ćwiczeń na mięśnie brzucha, podnoszenia dużych ciężarów lub skocznych zajęć fitness. Nie chodzi o to, żeby nagle przerzucić się na jogę i medytacje, tylko żeby ćwiczyć z większą uwagą i skupić się na często pomijanych aspektach, jak oddech, ustawienie miednicy czy klatki piersiowej, kontrola ciśnienia śródbrzusznego itd.)

Pamiętaj też, że tak samo ważne jest to w życiu codziennym – tak samo niewskazane dla dna miednicy będzie zbyt duże ciśnienie podczas np. robienia brzuszków, co podczas wstawania na wprost. Zajrzyj do tego wpisu, żeby poczytać więcej na temat ciśnienia śródbrzusznego i jego wpływu na rozejście mięśni brzucha czy problemy mięśni dna miednicy.

3. Pilnowanie prawidłowej postawy ciała – pomijany aspekt, a jeden z ważniejszych, jeśli chcesz szybko wrócić do formy po porodzie

Nieodpowiednia postawa ciała sprzyja rozejściu mięśnia prostego brzucha i dysfunkcjom mięśni dna miednicy, a więc ten punkt jest wyjątkowo ważny, jeśli mówimy o tym, jak szybko wrócić do formy po porodzie w bezpieczny sposób.

Każda mama z jaką się stykam, chce jak najszybciej zgubić brzuszek, ale warto pamiętać, że ów brzuszek rzadko wynika tylko i wyłącznie ze słabych zewnętrznych mięśni brzucha.

Problem zazwyczaj leży głębiej – w oddechu, sztywności kręgosłupa czy żeber. To wszystko wpływa na postawę ciała, a z kolei mięśnie głębokie do odpowiedniej pracy potrzebują właśnie tej prawidłowej postawy Twojego ciała. Dlatego tak ważne, by po porodzie wdrożyć ćwiczenia korekcyjne i pilnować postawy ciała na co dzień, żeby brzuch zaczął odpowiednio funkcjonować. Tym się zajmujemy już od samego początku w PROGRAMIE 30 DNI – SPRAWNE CIAŁO PO CIĄŻY!

Poczuj się świetnie w swoim ciele po porodzie z „Programem 30 dni – sprawne ciało po ciąży”!

Ale uwaga – nad postawą ciała zdecydowanie warto pracować jeszcze w ciąży.

Zobacz tutaj, jak zmienia się postawa ciała w ciąży – masz na nią wpływ i to, co uda Ci się wypracować właśnie na tym etapie, ZAPROCENTUJE POTEM!

4. Konsultacja z fizjoterapeutą uroginekologicznym w ciąży (a już koniecznie po porodzie!)

Jeśli pojawią się u Ciebie jakiekolwiek oznaki tego, że ciało nie pracuje odpowiednio (bóle np. w kręgosłupie, miednicy), wysiłkowe nietrzymanie moczu, hemoroidy itd., to nie czekaj, tylko leć do fizjoterapeuty! Jeśli coś u Ciebie nie gra, to zamiast wracać do formy po porodzie będziesz musiała najpierw wrócić do zdrowia… Jeśli w ciąży czujesz się dobrze i nic Ci nie dolega, możesz wybrać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego pod kątem przygotowania mięśni dna miednicy do porodu i od razu porozmawiania o tym, co robić po porodzie. Bardzo polecam taką zupełnie profilaktyczną wizytę wszystkim osobom, które chcą być aktywne w ciąży i po ciąży, i już myślą o tym, jak szybko wrócić do formy po porodzie!

Natomiast bez względu na dolegliwości, moim zdaniem konieczna jest wizyta u fizjoterapeuty po porodzie (polecam w końcówce połogu), aby sprawdził stan mięśni brzucha i mięśni dna miednicy i dał wytyczne, co do dalszych treningów. Pamiętaj, że lekarz ginekolog ocenia stan Twoich narządów rodnych, natomiast nie dowiesz się od niego w jakim stanie są mięśnie i czy prawidłowo pracują.

5. Świadome wdrażanie ćwiczeń od razu po porodzie

Dlaczego mówię o tym, co po porodzie, jeśli jesteśmy jeszcze na etapie ciąży? Bo to jest ten czas, żeby dowiedzieć się, w jaki sposób wspierać swoje ciało po porodzie. Kiedy już to się wydarzy, nie będziesz miała głowy, żeby przeszukiwać blogi, rozmawiać z trenerami czy fizjoterapeutami. Dlatego ciąża jest najlepszym czasem na to, by spokojnie ułożyć sobie w głowie, co robić po porodzie i wypracować zdrowe nawyki. To jest też dobry czas, żeby posłuchać np. webinaru z fizjoterapeutką uroginekologiczną o mięśniach brzucha po ciąży w programie on-line SPRAWNA MAMA – polecam z czystym sumieniem!

Jak powinny wyglądać pierwsze kroki powrotu do formy po porodzie?

W połogu kontynuujemy wszystkie zasady z ciąży – prawidłowa postawa, odpowiednie wykonywanie codziennych czynności, dbałość o brzuch i mięśnie dna miednicy. Już od pierwszych dni po porodzie wprowadzamy odpowiednie ćwiczenia – oddechowe, mięśni głębokich oraz poprawiające stabilizację i mobilność kręgosłupa. Wszystko to jak najbardziej można wykonywać w połogu (a nawet jest wskazane – wtedy ciało jest jeszcze bardzo elastyczne). Ale do tego potrzebna jest wcześniej wyrobiona świadomość ciała. Dlatego w programie SPRAWNA MAMA bardzo mocno zwracam właśnie uwagę, na to, co będzie PO PORODZIE!

Bez względu na stopień wytrenowania przed ciążą i aktywność w ciąży, powrót do aktywności ZAWSZE zaczynamy od tych właśnie podstaw. I niestety, ale nie ma takiej możliwości, że ten etap się przeskoczy i od razu po połogu zacznie się ćwiczyć, biegać, chodzić na fitness. Jeśli chcesz wrócić do formy bezpiecznie i skuteczni, skorzystaj z „Programu 30 dni – sprawne ciało po ciąży”, gdzie znajdziesz kompletną ścieżkę krok po kroku od zupełnych podstaw po porodzie do pełnej sprawności.

Jak szybko wrócić do formy po porodzie z mojego doświadczenia – czyli co mi osobiście najbardziej pomogło szybko stanąć na nogi?

Po trudnym początku ciąży (więcej opowiadałam o tym tutaj), bardzo mocno postawiłam na różnorodność ćwiczeń oraz na skupienie się na sobie – na swoim oddechu, ruchu miednicy, kręgosłupa, stabilizacji, rozluźnieniu. Efekt był fantastyczny – znów poczułam się dobrze w swoim ciele, mimo rosnącego brzucha i pewnych ograniczeń! Aktywność pomogła mi odzyskać energię i dzięki temu do samego końca miałam mnóstwo sił i mogłam przygotować się na wejście w macierzyństwo.

Już od początku trzymałam się zasad, dzięki temu weszły mi one w krew i po porodzie były dla mnie całkowicie normalne. Zbawienne okazały się takie nawyki jak już instynktowne wstawanie przez bok, podnoszenie z podłogi przez przysiad, noszenie dziecka na prostych plecach. Szczególnie, że mimo ogromnych przygotowań na poród naturalny, konieczne było u mnie cięcie cesarskie – a po operacji każdy taki nawyk jest na wagę złota!

Po cięciu cesarskim, w baby bluesie i problemach z laktacją, ostatnie na co miałam ochotę to ćwiczenia… Totalnie tego nie czułam, nie miałam siły, nie mogłam się zebrać. Z drugiej strony, z racji na mój zawód wiedziałam, że nie mogę zwlekać, że muszę po prostu wziąć się w garść i zacząć, a potem już pójdzie. Także na początku dosłownie „zmuszałam się” do ćwiczeń i łapałam frustrację, że cały czas jest coś ważniejszego, ale gdy zmieniłam podejście i zaczęłam działać metodą małych kroków, to ruszyło. Niby tylko chwila, ale jak już zaczęłam i po pierwszych ćwiczeniach poczułam się lepiej i zobaczyłam, że brzuch powoli się wchłania, to oczywiście pełna motywacja wróciła. Po pierwszej ciąży szybko udało mi się skorygować rozejście mięśni brzucha i wzmocnić centrum na tyle, że 4 miesiące po porodzie zaczęłam wracać do delikatnych treningów siłowych.

Odzyskaj władzę w brzuchu bez długich treningów z kursem on-line „Mocny brzuch & proste plecy”

Hela

Zapisz się po bezpłatny poradnik "Sprawne ciało w ciąży" i przekonaj się, jak ćwiczyć, by czuć się lekko i sprawnie!

.
Odwiedź mnie na instagramie
Hela Ignatowska
Hela Ignatowska

Hej, fajnie, że tu wpadłaś! Jeśli jeszcze się nie znamy, to jestem Hela Ignatowska i pomagam mamom i przyszłym mamom być w dobrej formie i cieszyć się zdrowiem poprzez świadomy ruch, którego uczę w moich programach treningowych.

Czytaj dalej
Dla mam

Odzyskaj sprawne ciało bez długich treningów

Pobierz bezpłatnie praktyczny planer „Powrót do formy krok po kroku”. Dowiedz się od czego zacząć ćwiczenia po ciąży i przekonaj się, jak być w świetnej formie będąc mamą na full etat.

.
Dla kobiet w ciąży

Przejdź ciążę lekko i sprawnie!

Pobierz bezpłatny poradnik SPRAWNE CIAŁO W CIĄŻY i dowiedz się, jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży! Dodatkowo, co 2 tygodnie otrzymasz ode mnie wskazówki związane z ruchem w ciąży, by pomóc Ci wejść gładko w macierzyństwo.

.